Británie vytáhla z análů o UFO mluvící citrón

Michal Štůsek Michal Štůsek
18. 8. 2009 15:10
Londýn - Mimozemšťan s hlavou ve tvaru citrónu nebo létající talíř vznášející se na festivalu v Glastonbury jsou jedněmi ze stovek případů pozorování UFO, které v pondělí zveřejnilo britské Ministerstvo obrany.

Nově uveřejněné záznamy obsahují přes 4000 stránek dokladů o spatření neidentifikovatelných létajících objektů z období 1981-1996.

Od roku 2008 se jedná o zatím čtvrtou část dokumentů, které v rámci spolupráce s Národním archivem britské Ministerstvo obrany zveřejnilo.

Mluvící citrón

Mezi nejzajímavější případy patří setkání dvou mladíků ze Staffordshire z roku 1995, které později nahlásili policii.

Dvacátníci se tehdy nečekaně střetli s létajícím objektem, ze kterého se k nim pozvolna snášela hlava ve tvaru citrónu a slovy "chceme vás, pojďte s námi" je lákala na palubu.

Další pozoruhodný případ se stal o rok dříve na známém hudebním festivalu v Glastonbury. Dvě dívky zde spatřily tajemný objekt vznášející se nad jazzovým pódiem.

Přání otcem myšlenky

V souvislosti se zveřejněnými záznamy je zajímavé sledovat výrazné zvýšení počtu sledování v roce 1996, které zahrnuje 608 případů. O rok dříve to bylo přitom pouze 117.

Odborník na UFO David Clarke tento překvapivý nárůst vysvětluje stanici CNN takto: "Je zřejmé, že filmy a televizní pořady zvyšují povědomí o UFO. Přesto je fascinující, jak moc velký vliv na počet hlášených případů mají."

Clarke poukazuje na přímou souvislost s blockbusterem Den nezávislosti, promítaným toho roku, a také seriálem o paranormálních jevech Akta X, který si v roce 1996 získal velkou popularitu.

Bujnou fantazii propojenou s touhou spatřit zástupce mimozemské civilizace potvrzuje také fakt, že přibližně 90 procent případů bylo později racionálně vysvětleno.


 

Právě se děje

před 11 minutami

Izraelská policie zatkla palestinského ministra pro Jeruzalém

Izraelská policie v noci na pátek zatkla palestinského ministra pro jeruzalémské záležitosti za údajné porušení izraelského zákazu palestinských politických aktivit ve východní části města. Informovala o tom agentura AP.

Fádí Hadamí byl zatčen v blízkosti svého bydliště na Olivetské hoře. Jeho kancelář zveřejnila video, na němž policie se psy prohledává jeho dům. Podle kanceláře zabavili policisté na místě v přepočtu asi 70 tisíc korun. Podle agentury AP byl Hadamí takto zatčen již počtvrté.

Izrael východní Jeruzalém obsadil za války v roce 1967 a později tuto část města připojil k západní části. Celý Jeruzalém přitom považuje za své hlavní město, což však odporuje mezinárodnímu právu a předchozím dohodám s Palestinci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy