Británie vytáhla z análů o UFO mluvící citrón

Michal Štůsek Michal Štůsek
18. 8. 2009 15:10
Londýn - Mimozemšťan s hlavou ve tvaru citrónu nebo létající talíř vznášející se na festivalu v Glastonbury jsou jedněmi ze stovek případů pozorování UFO, které v pondělí zveřejnilo britské Ministerstvo obrany.

Nově uveřejněné záznamy obsahují přes 4000 stránek dokladů o spatření neidentifikovatelných létajících objektů z období 1981-1996.

Od roku 2008 se jedná o zatím čtvrtou část dokumentů, které v rámci spolupráce s Národním archivem britské Ministerstvo obrany zveřejnilo.

Mluvící citrón

Mezi nejzajímavější případy patří setkání dvou mladíků ze Staffordshire z roku 1995, které později nahlásili policii.

Dvacátníci se tehdy nečekaně střetli s létajícím objektem, ze kterého se k nim pozvolna snášela hlava ve tvaru citrónu a slovy "chceme vás, pojďte s námi" je lákala na palubu.

Další pozoruhodný případ se stal o rok dříve na známém hudebním festivalu v Glastonbury. Dvě dívky zde spatřily tajemný objekt vznášející se nad jazzovým pódiem.

Přání otcem myšlenky

V souvislosti se zveřejněnými záznamy je zajímavé sledovat výrazné zvýšení počtu sledování v roce 1996, které zahrnuje 608 případů. O rok dříve to bylo přitom pouze 117.

Odborník na UFO David Clarke tento překvapivý nárůst vysvětluje stanici CNN takto: "Je zřejmé, že filmy a televizní pořady zvyšují povědomí o UFO. Přesto je fascinující, jak moc velký vliv na počet hlášených případů mají."

Clarke poukazuje na přímou souvislost s blockbusterem Den nezávislosti, promítaným toho roku, a také seriálem o paranormálních jevech Akta X, který si v roce 1996 získal velkou popularitu.

Bujnou fantazii propojenou s touhou spatřit zástupce mimozemské civilizace potvrzuje také fakt, že přibližně 90 procent případů bylo později racionálně vysvětleno.


 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Ve věku 93 let zemřel předseda Klubu dr. Milady Horákové a bývalý politický vězeň František Šedivý

Ve věku 93 let zemřel v úterý večer dlouholetý předseda Klubu dr. Milady Horákové František Šedivý. Za klub to ve středu oznámil Jiří Bulan. Šedivý za války spolupracoval s odbojem, po únoru 1948 strávil 12 let v komunistických věznicích a lágrech. Po listopadu 1989 působil také jako místopředseda Konfederace politických vězňů ČR. O svém životě napsal několik knih.

Šedivý podle Bulana zemřel po dlouhé nemoci. Poslední rozloučení se uskuteční v rodinném kruhu, veřejnost se bude moci se Šedivým rozloučit, jakmile to umožní situace s epidemií koronaviru, napsal.

"Mnoho let svého života se potýkal s totalitou, ale ani dlouholeté věznění v komunistických lágrech ho nezlomilo, stále si uchovával svůj cit pro spravedlnost a obdivuhodný smysl pro humor," uvedl Bulan. Šedivý podle něj byl masarykovec, spisovatel, křesťan, milovník přírody a myslivec, výborný řečník a především laskavý člověk. "Patřil také k těm, díky jejichž úsilí mohla být obnovena činnost České obce sokolské. A významnou měrou se zasloužil i o vznik pražského Gymnázia Milady Horákové v roce 2009," dodal Bulan.

Zdroj: ČTK
Další zprávy