Na Madagaskaru objevili údajně nejošklivější orchidej světa. Rostlina nemá ani listy

ČTK ČTK
18. 12. 2020 9:46
Mezi druhy, které byly nově objeveny v letošním roce, je také rostlina, o níž se mluví jako o "nejošklivější orchideji na světě". Za jejím objevem v lesním porostu na Madagaskaru stojí londýnské Královské botanické zahrady a jejich partnerské laboratoře. Rostlina s dohněda zbarvenými květy velkými 11 milimetrů dostala latinské pojmenování Gastrodia agnicellus.
Foto: Kew Science

I když orchideje jsou většinou proslulé krásou svých květů, nově identifikovaný druh sami spolupracovníci Královských botanických zahrad popsali jako "spíše ošklivý". Rostlina nemá listy, nevykonává fotosyntézu a závisí na houbách. Botanici ji klasifikovali jako ohroženou, zároveň ale podotýkají, že se vyskytuje v malém množství v národním parku, takže má již určitou ochranu.

Spolupracovníci botanických zahrad v londýnském Kew v letošním roce nově pojmenovali celkem 156 nových rostlin a hub. Každý druh má podle nich své vlastní kvality a může představovat potenciál pro lidstvo. Některé druhy mohou být využity jako plodina, léčivo nebo se stát zdrojem příjmů pro místní obyvatele.

Jednou z užitečných a zároveň vzhledných nově objevených rostlin je Ipomoea noemana, přezdívaná ranní sláva, již dříve známá lidem žijícím vysoko v peruánských Andách, kteří pojídají její sladké fialové hlízy.

Za některými dosud neznámými druhy nemuseli přitom britští odborníci nijak daleko. Nový druh muchomůrky byl nalezen přímo na okraji londýnského letiště Heathrow. Mykolog, který objev učinil, pojmenoval houbu Cortinarius heatherae po své manželce Heather.

Mohlo by vás zajímat: Největší květina vykvetla o samotě

Dvaasedmdesát hodin se rozvíjel gigantický květ nádherné Titan Arum. Tuto událost museli z botanické zahrady Meise přenášet kvůli pandemii online. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 55 minutami

Sčítání lidu se uskuteční v plánovaném termínu, kvůli epidemii se odkládat nebude

Sčítání lidu se uskuteční v plánovaném termínu od 27. března do 11. května i za současné epidemické situace. Kvůli koronavirové nákaze se odkládat nebude. Souhlasilo s tím ministerstvo zdravotnictví a potvrdil to Ústřední krizový štáb. Informovala o tom ve čtvrtek mluvčí sčítání Jolana Voldánová.

O případném odkladu jednal krizový štáb před týdnem. Ministerstvo zdravotnictví mělo posoudit, zda by nebylo kvůli epidemii vhodné cenzus odsunout. Šéf krizového štábu a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) zmínil posunutí o půl roku. Bylo by k tomu nutné změnit zákon. Předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček uvedl, že podle nynější normy by bylo možné odložit konání o 30 dnů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

V centru Bagdádu došlo ke dvěma útokům. Během výbuchů zemřelo nejméně 28 lidí

Při dvou sebevražedných útocích na rušném bagdádském tržišti přišlo ve čtvrtek o život nejméně 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. V minulosti za podobnými atentáty ale stáli radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS). S odkazem na irácké úřady o tom informovala agentura AP.

Útoky zasáhly obchodní čtvrť Báb aš-Šarkí v době, kdy se země potýká se zvýšeným politickým napětím kvůli ekonomické krizi a předčasným volbám plánovaným na říjen. Irácká armáda uvedla, že zahynulo 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno, někteří vážně. Nemocnice v Bagdádu po útoku aktivovaly tzv. traumaplán. Podle mluvčího armády příslušníci bezpečnostních složek před útokem pronásledovali dva sebevražedné atentátníky. Ti se poté odpálili na náměstí Tajaran.

Jde o první útoky v rušné bagdádské obchodní čtvrti za poslední tři roky. Naposledy se na místě odpálil sebevražedný atentátník v roce 2018 krátce poté, co tehdejší premiér Hajdar Abádí oznámil, že teroristická organizace Islámský stát byla v Iráku poražena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy