Bolavé tréninky, služby u koní, zlomeniny a strach rodičů. Tereza patří ve voltiži k nejlepším

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
21. 2. 2017 9:18
Dvanáctiletá Tereza Czyžová provozuje velmi nebezpečný sport zvaný voltiž. Spočívá v gymnastických a akrobatických prvcích na cválajícím koni. Dotaz, jak se může třeba po přemetu vzad trefit zpět na koně ve cvalu, ji rozesměje. Prostě se trefí. Strach má, ale touha dělat stále náročnější prvky je zkrátka silnější.
Foto: Archiv Terezy Czyžové

Sport, co provozuje teprve dvanáctiletá Tereza Czyžová z Hodslavic na Novojičínsku, je mimo chápání většiny smrtelníků. Disciplína se jmenuje voltiž a spočívá v gymnastických a akrobatických prvcích na cválajícím koni.

Když pozorujete Terezu při tréninku, tají se vám dech. Přemety, hvězdy či stojky, které mnozí lidé neumí ani na zemi, ona předvádí na hřbetě koně. K tomu ještě ovládá akrobacii. To třeba cvičí na rukou dívky, kterou drží další dívka…

Aby tohle všechno dokázala, chce to pořádnou dřinu, vše si navíc musí odpracovat ve stáji.

"Hned po škole jezdím čtyřikrát týdně na trénink. Pak ještě máme služby u koní," popisuje svůj náročný program.

Rok 2016 by si mohla napsat do kroniky zlatým písmem. Stala se mistryní republiky v kategorii 10-14 let a vyhrála soutěž Zlatý oříšek pro nejtalentovanější děti Česka. Kromě toho má doma dvě zlaté medaile a jednu stříbrnou z mezinárodních závodů.

České naděje

Vědci - děti

V seriálu online deníku Aktuálně.cz  "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.

Na tomhle sportu udivuje ještě jedna věc - žokejové i jezdci parkuru mají přilby, chrániče, pevné boty, to pochopitelně "gymnastka na koni" mít nemůže. "Máme jen gymnastický dres a cvičky," usmívá se Tereza. Tenhle sport je dle jejích slov zkrátka trochu nebezpečný.

Však také ze svého adrenalinového koníčku měla již několik úrazů včetně zlomenin, vzdát se ho ale rozhodně nehodlá.

Strach má, ale vše si nejdřív zkusí na zemi, pak na dřevěném modelu koně, poté na koni v kroku a poté už ve cvalu. "Cvik zkouším a zkouším a pak si řeknu, že jdu prostě do toho. Hrozně moc chci dělat těžší a těžší prvky a tahle touha je silnější než strach."

Jejím nejobtížnějším cvikem je flik, což je rychlý přemet dozadu s dopadem zpátky na koně.

Dotaz, jak se trefí zpátky na koně, když skočí pozadu a je hlavou dolů, ji pobaví: "Musím dát pod sebe nohu a prostě se musím trefit a pak už jde jen o to, udržet se. Ale nejdřív jsem tento cvik prováděla s dopadem na zem a až teď jsem natrénovala dopad zpět na koně."

A co jejímu nebezpečnému koníčku říkají rodiče? "Bojíme se o ni, bojíme," svorně přikyvují maminka i tatínek. "Ze začátku to bylo dobré, ale teď, když dělá ty náročné cviky, tak se raději už nechodíme na tréninky dívat," uzavírá maminka.

Dvanáctiletá Tereza Czyžová je mistryní republiky ve voltiži v kategorii 10-14 let. Náročné prvky cvičí nejprve na dřevěném koni. | Video:
 

Právě se děje

před 24 minutami

V Chorvatsku jsou i čtvrt století po válce desítky tisíc nevybuchlých min

V Chorvatsku jsou 24 let po skončení válečného konfliktu stále místa o celkové ploše 355 čtverečních kilometrů, kde hrozí miny. V těchto oblastech se nachází více než 30 tisíc min a také velké množství další nevybuchlé munice. Podle agentury HINA to řekl ministr životního prostředí Tomislav Ćorić.

Ministr tato čísla uvedl v souvislosti s podpisem dohody, která dokládá, jak značné finanční prostředky je potřeba vynaložit na likvidaci takového nebezpečného pozůstatku války. Na základě uvedeného dokumentu by měla být vynaložena v přepočtu téměř miliarda korun na projekt odminování a ochranu lesů jen v regionu Licko-senjské a Zadarské župy.

Projekt se týká odminování 1676 hektarů lesů a půdy v prostoru Přírodního parku Velebit a Národního parku Paklenica. Jeho realizace by měla být završena do června 2023.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Chrascina má bronz z MS vrchařů, Havlíčková byla druhou juniorkou

Dvě medaile přinesl české výpravě dnešní program mistrovství světa v běhu do vrchu. Marek Chrascina získal na krátké trati bronz mezi muži, hned za ním skončil Jan Janů. Barbora Havlíčková se v Argentině stala juniorskou vicemistryní světa. V sobotu budou o úspěch bojovat závodníci a závodnice v horském maratonu.

Devatenáctiletá běžkyně na lyžích Havlíčková ve svém doplňkovém sportu na šampionátu v Argentině nestačila jen na Angelu Matteviovou z Itálie a přidala další cenný kov k evropskému juniorskému zlatu z červencového šampionátu v Zermattu.

Havlíčková běžela závod jen z lyžařské přípravy, přesto uspěla na zhruba sedm a půl kilometru dlouhé trati. "Musím říct, že jsem to absolutně nečekala. Když jsme přiletěli do Argentiny, vůbec jsem se tady nedokázala srovnat s časovým posunem, fakt se mi běhalo hrozně mizerně. Taťka mě pořád uklidňoval, že je lepší, když se mi běhá před závodem mizerně a pak při něm dobře, než naopak. A měl pravdu," pochvalovala si v tisové zprávě.

Juniorská trať byla těsně před závodem upravena. Zmizel z ní jeden nebezpečný přeběh přes řeku, přesto byla velmi náročná. "V den závodu celý den pršelo, hrozně se zvedla hladina vody, takže se běželo na bahně. Do kopce to klouzalo, ještě horší pak byl seběh. Místy to bylo hodně prudké, takže člověk neběžel, ale regulérně jel. Během závodu jsme s holkama musely přeběhnout řeku, z které se během deště stal veletok," popisovala Havlíčková.

S italskou rivalkou si prohodily pořadí z kontinentálního mistrovství, kde rovněž obsadily první a druhé místo. Ve Švýcarsku vyhrála s náskokem 51 sekund česká reprezentantka, tentokrát byla o 44 sekund rychlejší Matteviová. Na stříbrné pozici byla ale Havlíčková bezpečně.

Úspěch mladých českých závodnic podtrhla čtvrtým místem Alena Matějáková, kterou dělilo jen pět sekund od bronzové Francouzky Jade Rodriguezové. Další dvě Češky Anežka Ševčíková a Gabriela Veigertová skončily na začátku třetí desítky. Mezi juniory byl Benjamin Vrbovský patnáctý.

Zdroj: ČTK
Další zprávy