Bolavé tréninky, služby u koní, zlomeniny a strach rodičů. Tereza patří ve voltiži k nejlepším

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
21. 2. 2017 9:18
Dvanáctiletá Tereza Czyžová provozuje velmi nebezpečný sport zvaný voltiž. Spočívá v gymnastických a akrobatických prvcích na cválajícím koni. Dotaz, jak se může třeba po přemetu vzad trefit zpět na koně ve cvalu, ji rozesměje. Prostě se trefí. Strach má, ale touha dělat stále náročnější prvky je zkrátka silnější.
Foto: Archiv Terezy Czyžové

Sport, co provozuje teprve dvanáctiletá Tereza Czyžová z Hodslavic na Novojičínsku, je mimo chápání většiny smrtelníků. Disciplína se jmenuje voltiž a spočívá v gymnastických a akrobatických prvcích na cválajícím koni.

Když pozorujete Terezu při tréninku, tají se vám dech. Přemety, hvězdy či stojky, které mnozí lidé neumí ani na zemi, ona předvádí na hřbetě koně. K tomu ještě ovládá akrobacii. To třeba cvičí na rukou dívky, kterou drží další dívka…

Aby tohle všechno dokázala, chce to pořádnou dřinu, vše si navíc musí odpracovat ve stáji.

"Hned po škole jezdím čtyřikrát týdně na trénink. Pak ještě máme služby u koní," popisuje svůj náročný program.

Rok 2016 by si mohla napsat do kroniky zlatým písmem. Stala se mistryní republiky v kategorii 10-14 let a vyhrála soutěž Zlatý oříšek pro nejtalentovanější děti Česka. Kromě toho má doma dvě zlaté medaile a jednu stříbrnou z mezinárodních závodů.

České naděje

Vědci - děti

V seriálu online deníku Aktuálně.cz  "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.

Na tomhle sportu udivuje ještě jedna věc - žokejové i jezdci parkuru mají přilby, chrániče, pevné boty, to pochopitelně "gymnastka na koni" mít nemůže. "Máme jen gymnastický dres a cvičky," usmívá se Tereza. Tenhle sport je dle jejích slov zkrátka trochu nebezpečný.

Však také ze svého adrenalinového koníčku měla již několik úrazů včetně zlomenin, vzdát se ho ale rozhodně nehodlá.

Strach má, ale vše si nejdřív zkusí na zemi, pak na dřevěném modelu koně, poté na koni v kroku a poté už ve cvalu. "Cvik zkouším a zkouším a pak si řeknu, že jdu prostě do toho. Hrozně moc chci dělat těžší a těžší prvky a tahle touha je silnější než strach."

Jejím nejobtížnějším cvikem je flik, což je rychlý přemet dozadu s dopadem zpátky na koně.

Dotaz, jak se trefí zpátky na koně, když skočí pozadu a je hlavou dolů, ji pobaví: "Musím dát pod sebe nohu a prostě se musím trefit a pak už jde jen o to, udržet se. Ale nejdřív jsem tento cvik prováděla s dopadem na zem a až teď jsem natrénovala dopad zpět na koně."

A co jejímu nebezpečnému koníčku říkají rodiče? "Bojíme se o ni, bojíme," svorně přikyvují maminka i tatínek. "Ze začátku to bylo dobré, ale teď, když dělá ty náročné cviky, tak se raději už nechodíme na tréninky dívat," uzavírá maminka.

Dvanáctiletá Tereza Czyžová je mistryní republiky ve voltiži v kategorii 10-14 let. Náročné prvky cvičí nejprve na dřevěném koni. | Video:
 

Právě se děje

před 9 minutami

Strážníci získají nárok na odchodné, rozhodla Sněmovna

O nároku na odchodné strážníků ve středu rozhodla Sněmovna, která zároveň odmítla senátní úpravy podmínek odchodného i zmírnění požadavků na vzdělání strážníků. Poslaneckou předlohu, která také zpřesňuje část oprávnění a postupů strážníků, nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Zpřísní navíc podmínky bezúhonnosti strážníků a přidá podporu a propagaci extremistických hnutí k důvodům, které vedou ke ztrátě spolehlivosti.

Na odchodné z obecních rozpočtů budou mít nárok strážníci ve věku nad 50 let, kteří vykonávali tuto práci nejméně 15 let a splnili by i další zákonné podmínky. Základní odchodné bude činit jeden měsíční plat. V závislosti na počtu odpracovaných let nad 15letou hranici by strážníci mohli získat až šestinásobek svého měsíčního platu. Podobně je odchodné upraveno u zdravotnických záchranářů.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Příspěvek 500 korun budou od státu dostávat i společníci malých s.r.o.

Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila epidemie koronaviru, budou moci požádat o státní příspěvek 500 Kč denně. Ve středu to stvrdila Sněmovna. Po rozsáhlé debatě plné sporů ale odmítla návrh Senátu, aby se příspěvek vyplácel přímo ze státního rozpočtu, a nikoli jen z vybraných daní z příjmů zaměstnanců. Tento senátní návrh měl zabránit tomu, aby obce a kraje přicházely o peníze z takzvaných sdílených daní, z nichž se příspěvek vyplácí.

Podle senátorů a dalších odpůrců může připravit současný způsob výplaty příspěvku obce o 11 miliard a kraje o čtyři miliardy korun. Zákon stanoví, že takzvaný kompenzační bonus, tedy zmíněný příspěvek živnostníkům a dalším OSVČ postiženým dopady epidemie, je vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, tedy zaměstnanců. Jde ale o sdílenou daň, o niž se státní rozpočet dělí s kraji a obcemi. Pokud z ní část jde na výplatu příspěvku, připadne pak méně na rozdělení mezi obce a kraje.

Proto senátoři chtěli, aby peníze byly rovnou ze státního rozpočtu. Předlohu ve znění schváleném Sněmovnou nyní dostane k podpisu prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy