Holčička z Kopřivnice nechodí, přesto se stala baletkou. Teď chce stepovat v Paříži

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 1. 2. 2016 9:09
Osmiletá Karolínka Dejová je věčně usměvavá a také velmi cílevědomá holčička z Kopřivnice. Od malička je upoutaná na invalidní vozík kvůli svalové dystrofii. Přesto si dokázala splnit sen, stát se baletkou a tancovat. Brzy se jí a její ostravské taneční skupině začalo dařit, Karolínka má už skoro dvacítku medailí. Jejím dalším snem je stepovat v Paříži. A také jednou začít chodit.
Foto: Facebook/Karolínka bude chodit

Kopřivnice - Karolínka Dejová to v životě neměla jednoduché. Trpí svalovou dystrofií, od malička nechodí. Spolu s bratrem Filipem je vychovávají v pěstounské péči tatínkovi rodiče.

Úspěšně pomáhají naplnit vnuččin velký sen stát se baletkou. Ač na vozíku, vyhrála již řadu medailí a pohárů. Má ještě jedno velké přání - začít jednou chodit.

Babička Daniela, dědeček Dalibor, Karolínka a trenérka Kateřina Vítečková.
Babička Daniela, dědeček Dalibor, Karolínka a trenérka Kateřina Vítečková. | Foto: Zuzana Hronová

Jak napadlo drobnou dívku na vozíku, že se stane baletkou? "Začala chodit do umělecké školy na flétnu. Byla spokojená, ale viděla, jak tam děvčátka tančí, a chtěla také. Jenže nám řekli, že s vozíkem by tam nemohla," vypráví její babička Daniela Seidlová.

Nevzdali se a umístili na facebookovou stránku Karolínka bude chodit fotografii, kde je Kája s cedulkou "Chtěla bych tančit". Dojemného snímku si všimla hlavní trenérka z tanečního klubu Katlen Ostrava Kateřina Vítečková a nabídla dívce místo v souboru.

Karolínka tančila v choreografii mezi malými zdravými holčičkami, jednou ji jako čertíka přivezli v kotli, poté zase jako Popelku v nazdobeném kočáře.

"Když jsem šla spát, maminky těch ostatních holčiček si půjčily můj vozík a celou noc ho zdobily. Když jsem se ráno probudila, měla jsem ho předělaný na princeznovský kočár, nazdobený i s nádherným baldachýnem," líčí nadšeně Karolínka.

V jednotlivých číslech hraje vždy aktivní roli, její handcicap se trenérka spíše snaží zakrývat, než aby z něho těžila body "za soucit"."

"Nechci choreografie, aby přijela na pódium dívenka na vozíku, všichni kolem ní tančili a diváci se koukali soucitně doprostřed. Vždy ji proto aktivně zapojím," vysvětluje.

Dochází pak k tragikomickým situacím, kdy na soutěžích cizí maminky kritizují číslo ostravských čertíků: "No, ta v tom kotli toho teda moc nenatančí! To bych si nechala líbit, takovou roli!"

České naděje

Vědci - děti

V seriálu online deníku Aktuálně.cz  "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.

Další sen? Stepovat v Paříži. A taky chodit

Když věčně rozesmátá Kája zvládne nějaký důležitý krok ve svém životě, už pošilhává po dalším stupínku a chce jít dál. "Ona se nespokojí s málem, takže chtěla tančit sólo. Proto s ní má dcera Zuzana, která holčičky vede, nacvičila duo," líčí trenérka Vítečková vznik čísla, v němž se Karolínka postupně naučila slézt z vozíku a vsedě či vleže tančit.

"Tím, že takto cvičí, se její zdravotní stav výrazně zlepšil, na rehabilitaci nechtěli věřit, kolik síly v sobě našla," říká spokojeně babička.

Úspěchy se brzy dostavily. Kája s dalšími děvčátky z tanečního klubu Katlen vybojovala dvě zlata na mezinárodní taneční soutěži ve Vídni, tančily také v pražské Lucerně, kde dívenka získala hlavní cenu za skupinovou choreografii Tři oříšky pro Popelku a cenu poroty za duo se svou vedoucí Zuzanou.

"Když jí pan porotce předával cenu, poklekl jako princ před jejím výkonem," vzpomíná se slzou v oku Kateřina Vítečková.

Také babička na tento zážitek dodnes vzpomíná s dojetím. "Lucerna stála, tleskala, lidé byli dojatí, i porota. Byly to šílené emoce. Já jsem nic neviděla, protože jsem brečela."

Seznamte se s vítězi Zlatého oříšku 2015, mimořádnými českými talenty.
8:00
Seznamte se s vítězi Zlatého oříšku 2015, mimořádnými českými talenty. | Video: Zuzana Hronová

Nepostradatelnou součástí Kájina týmu je i její dědeček. Ten totiž sestrojuje nejrůznější vozítka, s nimiž se jeho vnučka pohybuje po jevišti i v běžném životě. Nedávno stál před nelehkým úkolem. Dalším snem jeho vnučky bylo stepovat v Paříži.

Sestavil tedy chodítko, v němž by nechodící tanečnice mohla stepovat. Podařilo se a Karolínka tedy už i stepuje. "Na tu Paříž má prostě našlápnuto!" směje se hlavní trenérka.

Kurážná slečna chce vyzkoušet všechno, co dělají zdravé děti, samozřejmě s něčí pomocnou rukou. Jezdí na kole, učí se plavat, pokoušela se dokonce bruslit či lézt na horolezecké stěně.

Při povídání s touto inspirativní rodinou se nutně vkrádá otázka, jak všechno mladí pracující prarodiče zvládají. Dědeček Dalibor se jen usmívá a myslí si své. Babička ho obejme a říká: "Musela jsem si najít práci jen na ráno. Zvládám to s vypětím sil, ale mám úžasného manžela, takže i díky němu se to dá," uzavírá vyprávění Daniela Seidlová.

Osmiletá Karolínka Dejová nechodí, přesto tančí a baletí. Za toto duo "Vyznání" se svou trenérkou Zuzanou Vítečkovou získala již řadu ocenění. | Video: TK Katlen Ostrava
 

Právě se děje

před 17 minutami

Třináct zemí vyzvalo komisi, aby zasáhla proti maďarskému zákonu proti LGBT

Třináct evropských zemí ve společném prohlášení vyjádřilo "hluboké znepokojení" kvůli novému maďarskému zákonu, který zakazuje na školách materiály zobrazující homosexualitu či změnu pohlaví. Skupina vyzvala Evropskou komisi, aby zasáhla, informovala agentura AFP. Vznik společné deklarace iniciovala Belgie, svůj podpis připojila také Francie, Německo, Irsko, Španělsko, Nizozemsko, Lucembursko, Dánsko, Finsko, Švédsko a tři pobaltské země.

"Naléhavě žádáme Evropskou komisi, jakožto strážkyni smluv, aby využila všechny nástroje, které má k dispozici, k zajištění plného dodržování evropského práva, včetně předložení sporu Soudnímu dvoru EU," uvedli signatáři.

U příležitosti setkání ministrů členských zemí Evropské unie v Lucemburku francouzský ministr pro evropské záležitosti Clément Beaune vyjádřil také "lítost" nad zákazem duhového osvětlení stadionu při utkání fotbalového mistrovství Evropy mezi Německem a Maďarskem v Mnichově. Zákaz UEFA naopak uvítalo Maďarsko. Německo, jako hostitelská země zápasu, chtělo duhovým osvětlením protestovat proti novému maďarskému zákonu. Místo mnichovského stadionu budou během zápasu barvami duhy osvětlené stadiony ve Frankfurtu nad Mohanem, Kolíně nad Rýnem, Berlíně, Mohuči, Wolfsburgu a Augsburgu.

Zákon, který mimo jiné znemožňuje ve školách pro děti mladší 18 let osvětu týkající se sexuálních menšin, kritizují i aktivisté a lidskoprávní skupiny jako diskriminační vůči komunitě LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Parahokejisté narazí ve čtvrtfinále na Rusy

Čeští parahokejisté prohráli i poslední zápas v základní skupině A na domácím mistrovství světa v Ostravě. Kanadě podlehli 0:10, ve skupině obsadili čtvrté místo a ve čtvrtfinále se utkají s vítězem "béčka" Rusy.

Sborná je přitom mužstvo, kterému se Češi před turnajem chtěli pro čtvrtfinále vyhnout. Rusové sice před dvěma lety hráli v nižší divizi, ale po návratu jejich síla budí strach. Po drtivých výhrách nad Slováky, Italy a Nory skončili ve skupině B první bez ztráty bodu a se skóre 34:1.

Český tým zkusí zastavit rozjetou ruskou mašinu ve středu od 20:45 a navázat na postup do semifinále z předchozího ostravského šampionátu v roce 2019.

MS v parahokeji v Ostravě - skupina A:

Kanada - ČR 10:0 (4:0, 5:0, 1:0)

Branky: 2., 12. a 25. McGregor, 14., 17. a 25. Lavin, 6. a 16. Crane, 23. Jacobs-Webb, 44. Smith.

Další zprávy