Mládež není marná. Podívejte se, jak mladí Češi pomáhají

Zuzana Hronová Zuzana Hronová, Člověk v tísni, Thinkstock
21. 5. 2015 12:12
Dobrovolnictví je "in". Děti a studenti pomáhají starým i nemocným, oživují okolí, v němž bydlí. Projděte si patnáctku finalistů ceny Člověka v tísni nazvané Gratias Tibi.

Praha - Dnešní mládež se dokáže nadchnout, být aktivní, vidět problémy, hledat a najít jejich řešení nebo na ně alespoň upozornit ty, kteří je řešit mohou. Dobrovolnictví je zkrátka "in".

Studenti i malí školáci pomáhají seniorům, zdravotně postiženým, znevýhodněným dětem, snaží se také oživit okolí, v němž žijí, opravou budov i kulturními projekty.

Iniciátorem a hlavním organizátorem ceny Gratias Tibi je společnost Člověk v tísni a její program Jeden svět na školách, jenž se snaží inspirovat mladé lidi k aktivnímu, zodpovědnému a otevřenému přístupu ke světu, v němž žijeme.

Podívejte se na pětici finalistů v kategoriích základních škol, středních škol a do 30 let.

Foto: Thinkstock

Čédéčko aneb Čtení důchodcům

Rozvoj sociální citlivosti žáků Základní školy Litomyšl, Zámecká 496 a jejich sociálního chování vůči seniorům prostřednictvím dobrovolnické práce – pravidelného individuálního setkávání s klienty Domova pro seniory v Litomyšli Centra sociální pomoci města Litomyšl .

Dobrovolníci z řad žáků II. stupně chodí od začátku roku 2011 do dvou objektů Domova pro seniory (Domov Pod Školou a Domov Na Skalce) jednou týdně v pravidelnou dobu zpříjemňovat čtením čas klientům. Ti jsou vždy v září vytipováni sociálními pracovnicemi domovů. O každého seniora "pečuje" skupina žáků (3 – 6 osob), kteří se u něj střídají podle dohodnutého harmonogramu.

 

Právě se děje

před 49 minutami

ČEZ rozeslal bezpečnostní dotazník třem zájemcům o Dukovany, Čína a Rusko mezi nimi nejsou

Firma Elektrárna Dukovany II ze skupiny ČEZ v pondělí rozeslala dopis a zahájila bezpečnostní posouzení třech zájemců o stavbu nového jaderného bloku v dukovanské elektrárně. Oslovena byla francouzská společnost EdF, americký Westinghouse a jihokorejská společnost KHNP. Sdělil to mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Podle předpokladů tak bezpečnostní dotazník neobdržela ruská společnost Rosatom a čínská společnost CGN, které se česká vláda rozhodla do chystaného tendru nepozvat.

Mluvčí uvedl, že všechny relevantní informace k bezpečnostním otázkám předloží uchazeči ČEZ do konce letošního listopadu a vláda poté rozhodne, kteří zájemci budou přizváni do tendru. Termín je až po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny. Cílem bezpečnostního posouzení je podle Kříže zhodnotit všechny potenciální dodavatele a získat informace potřebné pro zajištění bezpečnostních zájmů. Jde především o vyjasnění vlastnické struktury, dodavatelského řetězce, vazeb dotčených subjektů se státem, problémy s realizací projektů, obvinění a jiné problémy v projektech jaderných zdrojů, transfer technologií a know-how a další, řekl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Měsíc před startem OH v Tokiu mají Češi jistých 77 míst

Měsíc před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 77 účastnických míst. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Aktualizováno před 1 hodinou

Bitcoin a další kryptoměny kvůli zátahu na těžaře v Číně prudce klesají

Bitcoin a další kryptoměny v pondělí prudce klesají v reakci na rozhodnutí Číny rozšířit zátah na jejich těžaře do provincie S'-čchuan. Bitcoin poprvé od 8. června klesl pod 33 000 USD a dostal se až na 32 288 dolaru (696 463 Kč). Spolu s bitcoinem zamířily dolů i méně známé digitální měny včetně kryptoměnové dvojky etherea, které se poprvé od 23. května dostalo pod hranici 2000 dolarů. Bitcoin krátce po 13:00 SELČ podle specializovaného webu CoinDesk ztrácel za posledních 24 hodin 5,1 procenta na 32 205 USD. zatímco ethereum odepisovalo 7,5 procenta zhruba na 1930 dolarů. Kurzy na jednotlivých kryptoměnových burzách se mohou lišit.

Takzvaná těžba kryptoměn je v Číně velký byznys. Podle odhadu univerzity v Cambridge se v zemi k loňskému dubnu vytěžilo 65 procent světové produkce bitcoinů. Podle zdroje agentury Bloomberg slíbilo jedno z měst v jihozápadní provincii S'-čchuan úřadům, že do roka vykoření veškerou těžbu bitcoinů a etherea. Podle zprávy deníku Global Times, který podporuje vládní čínská komunistická strana, mělo uzavření četných bitcoinových dolů v této provincii za následek uzavření více než 90 procent kapacity těžby bitcoinů v Číně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy