České naděje: Studenti, kteří možná jednou změní svět

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
25. 12. 2014 15:21
Rozhovory s mimořádnými středoškolskými studenty, kteří již nahlédli do světa vědy.

Grafika - Přečtěte si rozhovory s českými středoškolskými studenty, kteří vynikají v některém z vědních oborů.

Kořením jedinečného seriálu online deníku Aktuálně.cz nazvaného České naděje jsou i mimořádně inteligentní studenti, kteří vedle prestižních a náročných škol zvládají díky individuálnímu plánu časově náročné činnosti jako vrcholový sport, herectví či hudbu.

Jan Petr, šachový mistr republiky do 16 let, zlatý medailista z evropské vědecké olympiády a neporazitelný matematik.

Jan Petr na Gymnáziu Jana Keplera.
Jan Petr na Gymnáziu Jana Keplera. | Foto: Zuzana Hronová

Jan Petr (16) je mimořádně nadaný matematik, fyzik a šachista z Gymnázia Jana Keplera. Má smysl pro humor a sebeironii, o většině úspěchů hovoří jako o "náhodách" či "podivnostech", přestože by na ně měl být náležitě hrdý.

Je mistr ČR v šachu do šestnácti let, má bronz z šachového mistrovství EU, zlato z evropské vědecké olympiády týmů, kde řešil fyziku. Navíc zvítězil ve všech kolech matematických olympiád, kterých se kdy účastnil.

Když se ho zeptáte, jak vybojoval evropské zlato ve fyzice, začne opět skromně: "Mně právě ta fyzika zpočátku moc nešla. Jeden rok mně z ní nevycházela úplně čistá jednička, což jsem nemohl snést, neboť jsem strašný perfekcionista."

Rozhovor čtěte zde

 

Právě se děje

před 22 minutami

Temelín odstavil po bouři II. blok, proti plánu o týden dřív

Jaderná elektrárna Temelín odstavila v noci na dnešek kvůli následkům bouře II. blok. Spadly stožáry, jež patří firmě ČEPS, která zajišťuje provoz přenosové soustavy. Dvouměsíční odstávka bloku tak začala proti plánu o týden dřív. Ve čtvrtek to řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Po nočních bouřkách je v kraji kvůli poruchám na linkách vysokého napětí bez elektřiny 10 000 domácností, jimž dodává energii E.ON.

před 23 minutami

Náměstek ministra zdravotnictví Vajdák na vlastní žádost končí

Politický náměstek ministra zdravotnictví Vlastimil Vajdák na vlastní žádost končí ke konci červnu ve funkci, vrátí se na post ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, uvedl ve čtvrtek Deník N. S ministerstvem bude dál spolupracovat na projektu Českého onkologického institutu, který prosazuje premiér Andrej Babiš (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy