Paříž - Nelegální obchod s kožešinou, drápy a kostmi ohrožených kočkovitých šelem i živými zvířaty kvete v jihovýchodní Asii. Kritická je situace v Číně, Thajsku, ale i v Barmě.
Dohoda CITES o mezinárodním obchodu s ohroženými živočichy, jejímž je Barma signatářem, přitom takový prodej zakazuje.
Na porušování dohody upozornil Světový fond na ochranu zvířat (WWF), který příslušné podklady sbíral více než 18 let.
"Může to být jen vrcholek ledovce," řekl podle agentury AFP Chris Schepherd, koordinátor šetření, které vede mezinárodní síť pro sledování trhu s ohroženými živočichy Traffic.
"Kočkovité šelmy se tu otevřeně nabízejí k prodeji a obchodníci se netajili tím, že je tento obchod nezákonný. Dokazuje to vážné nedostatky ve vymahatelnosti zákonů," dodal.
Čtěte také: WWF: Sloni a tygři na Sumatře potřebují víc místa
Je libo leoparda?
S více než polovinou zvířat, která se na barmských, thajských a čínských trzích nabízejí, se podle dohody CITES obchodovat nesmí.
Čtyři prodávané druhy dokonce figurují na Červeném seznamu ohrožených druhů Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN) jako ohrožené vyhynutím. Patří sem tygr, leopard obláčkový, kočka mramorovaná a asijská kočka Temmnickova.
Tři ze čtyř trhů, na něž se experti zaměřili a které sledovali od konce roku 2006, leží na hranici Číny a Thajska. Ceny se uvádějí také v amerických dolarech.
Souvislosti: V čínských parcích je k dostání víno z mrtvých tygrů
Barma porušuje zákony
"Obchod s částmi těl ohrožených kočkovitých šelem je otřesným a bezostyšným nedodržováním zákonů v Barmě a nesmí se tolerovat," řekla agentuře AFP Susan Liebermanová, ředitelka programu WWF na ochranu přírody.
"Většina těchto druhů má velmi malé populace, a tak se nebude schopná vyrovnat s pytláctvím, které tento trh plní," dodala.
Většina kočkovitých šelem, respektive jejich částí se na ilegální trh dostala v průběhu devadesátých let. Po roce 2000 zatím pozorovatelé napočítali 120 exemplářů.
Více o šelmách: Do zoo v Gaze se pašují zvířata. Tunelem pod zemí