Téměř tři čtvrtiny tučňáků ohrožují vysoké teploty

Vanda Králová, vk
9. 10. 2008 16:00
Symboly Antarktidy jsou v ohrožení

Barcelona - Téměř třem čtvrtinám kolonií tučňáků v Antarktidě hrozí vyhynutí, pokud globální teploty vzrostou o více než dva stupně Celsia, píše se ve zprávě Světového fondu na ochranu přírody (WWF) citované agenturou AFP.

Nárůst teplot o dva stupně by ohrozil polovinu míst, kde se líhnou tučňáci císařští, a 75 procent kolonií tučňáků kroužkových, uvedli zástupci WWF na Světovém kongresu o ochraně přírody v Barceloně.

Čtěte také: V Antarktidě umrzly tisíce tučňáků. Pršelo, když nemělo

Skupina odborníků na změny klimatu při OSN varovala, že průměrné teploty na Zemi mohou vzrůst během příštích sto let o více než o dva stupně Celsia.

Postupné mizení mořského ledu má také pravděpodobně negativní efekt na množství krillu, který je pro tučňáky životně důležitým zdrojem potravy.

Souvislosti: Do Brazílie doplavaly stovky tučňáků. Mnozí uhynuli

„Tučňáci jsou velmi dobře přizpůsobeni k životu v chladných a extrémních podmínkách Antarktidy," řekl pro AFP Juan Casavelos z WWF. Podle něj zatím nic kromě oteplování nezpůsobilo úbytek v jejich populaci.

Ochránci přírody demonstrují za záchranu tučňáků
Ochránci přírody demonstrují za záchranu tučňáků | Foto: Greenpeace

„Pokud teploty porostou o další dva stupně, tyto symboly Antarktidy budou vážně ohrožené," dodal Casavelos.

Dvoustupňový nárůst vědci považují za hraniční hodnotu, po jejímž překročení budou klimatické změny mít závažné následky pro ekosystém Země včetně lidstva.

Zatímco boj proti globálnímu oteplování je dlouhodobé řešení, ochránci přírody volají po rozšíření sítě mořských chráněných oblastí, které by zpřísnily hospodaření s krillem a ukončily rybolov v Severním ledovém oceánu.

Čtěte také: Trus tučňáků obsahuje spoustu nebezpečného arsenu

 

Právě se děje

před 19 minutami

Nezaměstnanost v květnu vzrostla na 3,56 procenta. Podle Maláčové je to slušné číslo

Ve sněmovní debatě o vládní pomoci lidem během epidemie koronaviru to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). V dubnu byla nezaměstnanost 3,4 procenta, analytici růst na 3,6 procenta odhadli. Oficiální údaje má Úřad práce ČR zveřejnit v pátek.

Ministryně Maláčová označila květnový výsledek ze velmi slušné číslo. Nemyslí si však, že na této úrovni zůstane. Skutečná situace se podle ní ukáže spíše až v září.

Další zprávy