Téměř tři čtvrtiny tučňáků ohrožují vysoké teploty

Vanda Králová, vk
9. 10. 2008 16:00
Symboly Antarktidy jsou v ohrožení

Barcelona - Téměř třem čtvrtinám kolonií tučňáků v Antarktidě hrozí vyhynutí, pokud globální teploty vzrostou o více než dva stupně Celsia, píše se ve zprávě Světového fondu na ochranu přírody (WWF) citované agenturou AFP.

Nárůst teplot o dva stupně by ohrozil polovinu míst, kde se líhnou tučňáci císařští, a 75 procent kolonií tučňáků kroužkových, uvedli zástupci WWF na Světovém kongresu o ochraně přírody v Barceloně.

Čtěte také: V Antarktidě umrzly tisíce tučňáků. Pršelo, když nemělo

Skupina odborníků na změny klimatu při OSN varovala, že průměrné teploty na Zemi mohou vzrůst během příštích sto let o více než o dva stupně Celsia.

Postupné mizení mořského ledu má také pravděpodobně negativní efekt na množství krillu, který je pro tučňáky životně důležitým zdrojem potravy.

Souvislosti: Do Brazílie doplavaly stovky tučňáků. Mnozí uhynuli

„Tučňáci jsou velmi dobře přizpůsobeni k životu v chladných a extrémních podmínkách Antarktidy," řekl pro AFP Juan Casavelos z WWF. Podle něj zatím nic kromě oteplování nezpůsobilo úbytek v jejich populaci.

Ochránci přírody demonstrují za záchranu tučňáků
Ochránci přírody demonstrují za záchranu tučňáků | Foto: Greenpeace

„Pokud teploty porostou o další dva stupně, tyto symboly Antarktidy budou vážně ohrožené," dodal Casavelos.

Dvoustupňový nárůst vědci považují za hraniční hodnotu, po jejímž překročení budou klimatické změny mít závažné následky pro ekosystém Země včetně lidstva.

Zatímco boj proti globálnímu oteplování je dlouhodobé řešení, ochránci přírody volají po rozšíření sítě mořských chráněných oblastí, které by zpřísnily hospodaření s krillem a ukončily rybolov v Severním ledovém oceánu.

Čtěte také: Trus tučňáků obsahuje spoustu nebezpečného arsenu

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy