Polární druhy patří na seznam ohrožených, apelují vědci

vk
7. 6. 2008 10:00
Po ledním medvědovi mají být zapsáni tuleni
Tuleni jsou ohroženi klimatickými změnami. Vědci je proto chtějí zapsat na seznam ohrožených druhů.
Tuleni jsou ohroženi klimatickými změnami. Vědci je proto chtějí zapsat na seznam ohrožených druhů. | Foto: Reuters

New York - Pouhé dva týdny poté, co se USA rozhodly zařadit ledního medvěda mezi ohrožené druhy v důsledku klimatických změn, ochránci přírody spustili kampaň za stejnou ochranu pro jeho potravu - tuleně.

Mezi "ohrožené" by podle nich měly stejně tak patřit i tisíce dalších polárních druhů, píše server NewScientist.com.

Více o tuleních: Rusko zvažuje zákaz lovu tuleních mláďat

Tuleni na seznam

Centrum pro biologickou rozmanitost požaduje přidat do soupisky tuleně kroužkované, vousaté a pacifické. Alespoň do té americké.

"Bílý polární medvěd by měl být prvním polárním druhem zapsaným na Listině ohrožených druhů kvůli globálnímu oteplování. A bohužel nebude posledním," řekla bioložka Shaye Wolfová.

Více zde: Lední medvěd se dostal na seznam ohrožených zvířat

Vědci odhadují, že oteplení o 1 až 3°C může zvýšit riziko vymírání pro téměř 30 procent druhů. Zvýšení průměrné teploty mezi 4°C a 5°C pak znamená ohrožení 40 procent všech světových druhů.

Mořské savce ničí oteplování

"Led na pólech taje kvůli globálnímu oteplování tak rychle, že každý na ledu závislý mořský savec je v nebezpečí a potřebuje ochranu Listiny ohrožených druhů," tvrdí Wolfová.

Lední medvěd je na Listině ohrožených druhů kvůli globálnímu oteplování.
Lední medvěd je na Listině ohrožených druhů kvůli globálnímu oteplování. | Foto: Reuters

Zatímco lední medvěd je prvním zvířetem, které americká vláda do seznamu zapsala kvůli změnám klimatu, Mezinárodní unie na ochranu přírody (IUCN) již tento důvod udávala dříve.

Více o ledních medvědech: Aljaška zažaluje Bílý dům. Kvůli ledním medvědům

Organizace v současnosti pracuje na pravidlech, která by pomohla zemím odhadnout budoucí hrozbu způsobenou klimatickými změnami. Měla by být dokončena v létě 2008.

Podle teploty a deště

V současnosti je pro zařazení na seznam ohrožených druhů nejdůležitější rozsah teplot, který je pro zvíře přirozený, a míra srážek, které potřebuje. Vědci pak použijí klimatický model a odhadnou, kde budou takové podmínky a jak daleko budou muset zvířata migrovat.

Tato metoda však nepočítá s dalšími hrozbami, jako je například pytláctví nebo odlesňování. Proto může být skutečný stav horší, než model předpokládá.

Čtěte také: Nový arktický led taje více než ten starší

"Současný systém by takový úbytek určitého druhu nepominul, ale nezachytil by ho tak brzy jako ten náš," souhlasí Wendy Fodenová z IUCN.

84 charakteristik ohroženosti

Nový systém hodnocení ohroženosti jednotlivých druhů má být založen na 84 charakteristikách, jako jsou například čas migrace a požadavky na teplotu během ní. Výsledky má IUCN prezentovat v říjnu na Světovém kongresu o ochraně přírody.

Zapsáním na seznam ohrožených druhů vyvstává problém, co je nutné udělat pro jejich záchranu.

"Můžeme eliminovat všechny ostatní hrozby, které druhy ohrožují, jako je lov a ničení přirozeného prostředí," řekla pro NewScientist.com Fodenová.

"To dá druhům šanci přežít klimatické změny. Zapsání druhů mezi celosvětově a národně chráněné pak zcela jistě pomůže."

Více zde: Vědci: Tropický hmyz změny klimatu nemusí přežít

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy