Polární druhy patří na seznam ohrožených, apelují vědci

vk
7. 6. 2008 10:00
Po ledním medvědovi mají být zapsáni tuleni
Tuleni jsou ohroženi klimatickými změnami. Vědci je proto chtějí zapsat na seznam ohrožených druhů.
Tuleni jsou ohroženi klimatickými změnami. Vědci je proto chtějí zapsat na seznam ohrožených druhů. | Foto: Reuters

New York - Pouhé dva týdny poté, co se USA rozhodly zařadit ledního medvěda mezi ohrožené druhy v důsledku klimatických změn, ochránci přírody spustili kampaň za stejnou ochranu pro jeho potravu - tuleně.

Mezi "ohrožené" by podle nich měly stejně tak patřit i tisíce dalších polárních druhů, píše server NewScientist.com.

Více o tuleních: Rusko zvažuje zákaz lovu tuleních mláďat

Tuleni na seznam

Centrum pro biologickou rozmanitost požaduje přidat do soupisky tuleně kroužkované, vousaté a pacifické. Alespoň do té americké.

"Bílý polární medvěd by měl být prvním polárním druhem zapsaným na Listině ohrožených druhů kvůli globálnímu oteplování. A bohužel nebude posledním," řekla bioložka Shaye Wolfová.

Více zde: Lední medvěd se dostal na seznam ohrožených zvířat

Vědci odhadují, že oteplení o 1 až 3°C může zvýšit riziko vymírání pro téměř 30 procent druhů. Zvýšení průměrné teploty mezi 4°C a 5°C pak znamená ohrožení 40 procent všech světových druhů.

Mořské savce ničí oteplování

"Led na pólech taje kvůli globálnímu oteplování tak rychle, že každý na ledu závislý mořský savec je v nebezpečí a potřebuje ochranu Listiny ohrožených druhů," tvrdí Wolfová.

Lední medvěd je na Listině ohrožených druhů kvůli globálnímu oteplování.
Lední medvěd je na Listině ohrožených druhů kvůli globálnímu oteplování. | Foto: Reuters

Zatímco lední medvěd je prvním zvířetem, které americká vláda do seznamu zapsala kvůli změnám klimatu, Mezinárodní unie na ochranu přírody (IUCN) již tento důvod udávala dříve.

Více o ledních medvědech: Aljaška zažaluje Bílý dům. Kvůli ledním medvědům

Organizace v současnosti pracuje na pravidlech, která by pomohla zemím odhadnout budoucí hrozbu způsobenou klimatickými změnami. Měla by být dokončena v létě 2008.

Podle teploty a deště

V současnosti je pro zařazení na seznam ohrožených druhů nejdůležitější rozsah teplot, který je pro zvíře přirozený, a míra srážek, které potřebuje. Vědci pak použijí klimatický model a odhadnou, kde budou takové podmínky a jak daleko budou muset zvířata migrovat.

Tato metoda však nepočítá s dalšími hrozbami, jako je například pytláctví nebo odlesňování. Proto může být skutečný stav horší, než model předpokládá.

Čtěte také: Nový arktický led taje více než ten starší

"Současný systém by takový úbytek určitého druhu nepominul, ale nezachytil by ho tak brzy jako ten náš," souhlasí Wendy Fodenová z IUCN.

84 charakteristik ohroženosti

Nový systém hodnocení ohroženosti jednotlivých druhů má být založen na 84 charakteristikách, jako jsou například čas migrace a požadavky na teplotu během ní. Výsledky má IUCN prezentovat v říjnu na Světovém kongresu o ochraně přírody.

Zapsáním na seznam ohrožených druhů vyvstává problém, co je nutné udělat pro jejich záchranu.

"Můžeme eliminovat všechny ostatní hrozby, které druhy ohrožují, jako je lov a ničení přirozeného prostředí," řekla pro NewScientist.com Fodenová.

"To dá druhům šanci přežít klimatické změny. Zapsání druhů mezi celosvětově a národně chráněné pak zcela jistě pomůže."

Více zde: Vědci: Tropický hmyz změny klimatu nemusí přežít

 

Právě se děje

před 25 minutami

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 30 minutami

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 33 minutami

OSA dostane pokutu přes 10 milionů, požadovala nesmyslné poplatky

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován.

"Provozovatelé ubytovacích zařízení tak platili účastníku řízení autorské odměny i v případě, kdy v pokoji nebyl reálně ubytován žádný host. Podle rozhodnutí úřadu nelze požadovat platbu autorské odměny i tehdy, kdy na pokoji ubytovacího zařízení prokazatelně nemohlo dojít k užití díla," uvedl úřad v tiskové zprávě.

OSA potvrdil, že mu bylo doručeno rozhodnutí o zamítnutí rozkladu proti rozhodnutí ÚOHS. "OSA se s obsahem rozhodnutí teprve seznamuje a zvažuje další kroky. Jsme přesvědčeni, že jsme zákon neporušili. Je proto pravděpodobné, že proti rozhodnutí předsedy úřadu pana Rafaje, podáme žalobou u Krajského soudu v Brně," řekl Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy