Světe, nechci zemřít, zachraň mě, tweetuje dívenka z Aleppa. Na Twitteru ji sleduje 300 tisíc lidí

hrz
16. 12. 2016 18:20
Této válečné reportérce je pouhých sedm let a nebojí se referovat o katastrofální situaci ve východním Aleppu přímo z centra bojů. Jmenuje se Bana Al Abed a má tu smůlu, že v oblasti bydlí. S každodenním pokrýváním dění jí pomáhá matka Fátima, která je hlavní autorkou tweetů, Bana je zase hlavní hvězdou videoreportáží. Jejich očité svědectví o utrpení civilistů nejsou po chuti hned několika stranám konfliktu, proto se obě ženy snaží zdiskreditovat, popřípadě přesvědčit veřejnost, že se jedná o podvrh. Britský vojenský analytik však prostudoval geolokace, satelitní snímky a další dostupné materiály a potvrdil, že Bana a Fatima nelžou.
Sedmiletá Bana Al Abed s transparentem v rozbombardované ulici Aleppa
Sedmiletá Bana Al Abed s transparentem v rozbombardované ulici Aleppa | Foto: Twitter/Bana Alabed

"Jmenuji se Bana, je mi sedm let. Hovořím ke světu nyní živě z východního Aleppa. Tohle je můj poslední okamžik, buď budu žít, nebo zemřu," zní zatím poslední tweet holčičky jménem Bana Al Abed z 13. prosince.

"Poslední zpráva – jsem velmi smutná, že nám nikdo na tomhle světě nepomůže, nikdo neevakuuje mě a mou dceru. Na shledanou," napsala o den dříve její maminka Fatima, která účet spravuje.

Zřejmě neexistuje ve světě sociálních sítí známější pokrývání situace ve východní části Aleppa, určitě pak ne autentičtější a dojemnější, než je to od sedmileté holčičky a její maminky. Ostatně jejich twitterový účet @AlabedBana už má přes tři sta tisíc příznivců.

Jejich Twitter je něco jako hodně napínavý válečný seriál, bohužel o to působivější, že tu jde o skutečné životy nejen dvou autorek a jejich rodiny, ale o dalších zhruba 200 tisíc lidí, kteří podobně jako ony zůstali obklíčeni ve východním Aleppu, uprostřed razantní ofenzivy syrské a ruské armády.

"Poslední zpráva – jsme pod těžkým bombardováním, už nemůžeme zůstat déle naživu. Až zemřeme, nepřestávejte hovořit (o situaci v Aleppu – pozn. red.) pro těch 200 tisíc (lidí), kteří jsou stále uvnitř," psala zoufalá Fatima 27. listopadu.

Její dcera o den později světu smutně sdělovala: "Nyní nemáme žádný domov. Utrpěla jsem lehké zranění. Od včerejška jsem nespala. Mám hlad. Chci žít, ne zemřít."

Počátkem prosince se jejich rodina přesunula do jiné budovy v sousedství, ale i tu brzy zasáhla raketa.

Maminka často natáčí nálety letadel na Aleppo, shazování bomb a výbuchy v sousedství. Natáčí také svou dcerku, jak kráčí rozbombardovaným městem, jak se jde podívat, co zbylo z její školy a později i z jejího domu. Natáčí také její videovzkazy světu: "Ahoj, světe, zachraňte mě hned teď, prosím," říká Bana, krčí se za skříní a zacpává si uši před výbuchy.

Na jiném se choulí pod dekou, sípavě kašle a říká, že nemoc bez léků, bez čisté vody a bez domova ji zabije dříve než bomby.

Dívenka jinak vykazuje velkou duševní sílu a optimismus, mnohem častěji se na videích usmívá, mává a zdraví všechny své přátele po celém světě: "Ahoj, jak se máte? Já se mám dobře. Chybíte mi," zní její častá věta.

Jindy se v tweetech raduje z toho, že jí vypadly další dva zuby nebo že venku prší – když padají z nebe kapky, člověk se nemusí bát jako při náletech.

Raduje se také z nevšedního přátelství na dálku – když se zmínila, že v rozstříleném bytě si jde číst Harryho Pottera, aby aspoň na chvíli zapomněla na válku, ozvala se jí samotná autorka J. K. Rowlingová a poslala jí elektronickou verzi všech svých knih o mladém čaroději. Bana ve svých videopozdravech již několikrát poděkovala "kamarádce J. K. Rowlingové".

Bana a Fatima ale mají také řadu odpůrců. Online svědectví, jak bezbranní civilisté a malé děti trpí bombardováním syrské a ruské armády se této straně konfliktu nehodí. A některé jejich tweety se nehodí ani Američanům, jejichž věčná jednání s Ruskem mnohé nepřinesla. "Četla jsem o setkání Kerryho a Ruska. Nějaké zprávy pro nás, pane Kerry? Nemůžu čekat. Jsme zoufalí a v pasti," napsala například Fatima 10. prosince.

Proběhlo a probíhá proto mnoho pokusů tento účet i obě ženy zdiskreditovat a přesvědčit veřejnost, že jde o práci islamistických povstalců, popřípadě CIA. Jiné hlasy se zase snažily sledující přesvědčit, že dcerka s maminkou celou dobu tweetují z bezpečí v Turecku. Někteří zase vytvářejí falešné účty Fatimy a zobrazují ji tam jako radikální islamistku.

Britský armádní důstojník Nick Waters, specializující se na analýzy válečných konfliktů, pátral, jak je to tedy s populárním účtem @AlabedBana. Rozborem jejich lokalizace a satelitních snímků došel na stránkách Bellingcat k závěru, že obě ženy referují o situaci skutečně z východního Aleppa, navíc stále z podobného místa, nejčastěji ze střechy svého poničeného domu. Využívají solární panely, 3G internet a vypadávající Wi-Fi, zřejmě mají i satelitní telefon. I jejich zprávy a videa o ničivých náletech na jejich dům či domy v sousedství odpovídají datům, která jdou vyčíst ze satelitních snímků.

Částečnou profesionalitu pokrytí vysvětluje Waters tím, že Fatima je učitelka angličtiny a internetová novinářka, velkou část tweetů píše ona, nicméně je většinou i podepisuje a nepředstírá, že by byly od Bany.

Velmi přesvědčivé je i jedno z delších videí, kde matka natáčí nejen bombardování, ale i své děti na střeše rozbitého domu, solární panely i svou improvizovanou zahrádku v přepravkách.

Podle jeho slov tak zůstává jediné dilema v příběhu Bany a její matky. Zda je etické využívat dceru k politickým prohlášením, které jí matka píše: "Zůstaňte s Aleppem! Zastavte bombardování a obléhání! Evakuujte děti z Aleppa!"

Jenže situace lidí ve zničeném a obklíčeném velkoměstě je zoufalá a jejich snaha probudit svět jakýmkoliv způsobem celkem pochopitelná.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Australská rallye byla zrušena kvůli obrovským požárům, titul mezi týmy má tak Hyundai

Světový šampionát v automobilových soutěžích přijde o Australskou rallye. Původně plánovaný poslední podnik letošní sezony, který se měl jet od čtvrtku do neděle, byl zrušen. Důvodem jsou ničivé lesní požáry, které ohrožují i dějiště rallye - oblast Nového Jižního Walesu.

Zrušení soutěže znamená, že titul mezi týmy získala značka Hyundai, která o 18 bodů porazila Toyotu., Šampionem mezi piloty se už na Katalánské rallye stal Ott Tänäk s Toyotou.

Zdroj: Radek Vičík
před 1 hodinou

Čistý zisk ČEZ vzrostl, za poslední tři čtvrtletí dokonce o polovinu

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy korun. Tržby vzrostly o 16,3 procenta na 148,1 miliardy. Pomohl k tomu zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami. Skupina to dnes oznámila v tiskové zprávě. Po očištění o mimořádné vlivy dokonce podle ČEZ čistý zisk vystoupal až na 14,7 miliardy. Za celý letošní rok chce skupina dosáhnout čistého zisku až 18 miliard oproti 10,5 miliardy za loňský rok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy