Běženci v táborech mají v Riu své hrdiny. Náš život se navždy změní, říká olympijský tým uprchlíků

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
4. 8. 2016 12:05
Poprvé v historii her se klání zúčastní olympijský tým uprchlíků. Tvoří ho dva syrští plavci, pět běžců z Jižního Súdánu, dva konžští judisté a jeden etiopský maratonec. Činovníci olympijského výboru a OSN chtějí, aby tito borci posílili hrdost uprchlíků a jejich naději, že i oni se mohou dostat z absolutního dna. Tábory plné běženců vzkazují do Ria: "Jste pro nás moc důležití, držíme vám palce!"
Desetičlenný Olympijský tým uprchlíků (Refugee Olympic Team).
Desetičlenný Olympijský tým uprchlíků (Refugee Olympic Team). | Foto: Facebook/Refugee Olympic Team

Poprvé v olympijské historii se v dějišti her představí olympijský tým uprchlíků (Refugee Olympic Team). Deset atletů ze čtyř zemí bude reprezentovat společně, pod bílou vlajkou s pěti kruhy. Při slavnostním zahájení v Riu nastoupí předposlední před domácími Brazilci.

Pocházejí z různých končin světa, spojují je zážitky z válečných konfliktů a úděl uprchlíka - dva Syřané, pět borců z Jižního Súdanu, dva z Demokratické republiky Kongo a jeden Etiopan, jinak též pět běžců na středních tratích, jeden maratonec, dva plavci a dva judisté.

Vybírali je činovníci Mezinárodního olympijského výboru spolu s Agenturou OSN pro uprchlíky. "Jejich atletická zdatnost a nezlomnost je poctou statečnosti a vytrvalosti všech uprchlíků - v době, kdy je počet lidí vyhnaných ze svých zemí kvůli násilí a pronásledování největší od konce druhé světové války," píše se na stránkách agentury.

Týmu bude fandit většina uprchlíků v táborech: "Jste naší nadějí, pozvednete naše hlavy. Hodně štěstí v Riu!" objevují se vzkazy od běženců na Twitteru.

Syrská plavkyně Yusra Mardini (18) vyrůstala v Damašku a v roce 2012 reprezentovala Sýrii na mistrovství světa v plavání. Když jejich dům zničila nekončící občanská válka, rozhodla se v srpnu 2015 opustit se sestrou zemi.

Přes Libanon a Turecko mířily do Řecka. Pluly však na přetíženém člunu. Když se začal potápět a motor vypověděl službu, Yusra spolu s dalšími dvěma lidmi, kteří uměli plavat, tlačili člun až na Lesbos. Yusra nyní žije v Berlíně, doputovali za ní i její rodiče.

V plavání reprezentuje další syrský uprchlík, Rami Anis (24). Z válkou sužovaného Aleppa uprchl do Turecka, kde trénoval v istanbulském klubu. Na nafukovacím člunu s větvemi místo pádel doplul do Řecka a odtud se dostal do Belgie. Dostal zde azyl i možnost plaveckých tréninků.

Pur Biel (21), běžec z Jižního Súdánu, byl uprchlíkem polovinu svého života. Tak jako další čtyři Súdánci v týmu, vyrůstal v uprchlickém táboře. Někteří z nich jsou sirotci, rodiče téměř nepamatují. Na tiskové konferenci emotivně děkoval Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a Mezinárodnímu olympijskému výboru. "Cítíme, že patříme do společnosti jako lidské bytosti. Tohle je začátek života, náš život se navždy změní."

Změna je to velká. Jeho jihosúdánský kolega James Nyang Chiengjiek (28) utekl ze země před únosci dětí, kteří takto verbovali dětské vojáky. "Na boje jsem se necítil, tak jsem ve třinácti utekl. Berou totiž jakékoliv chlapce, co jsou starší než deset let. Po tisících kilometrech jsem skončil v keňském táboře," vzpomíná.

Pohnutý osud má i Yolande Mabika (29) z Demokratické republiky Kongo. Během válečného konfliktu ji oddělili od rodičů a dostala se do dětského domova v metropoli Kinshasa. Zde se začala věnovat judu, sportu, který konžská vláda "předepsala" pro sirotky. Když se v roce 2013 účastnila v Brazílii světového šampionátu, podařilo se jí uprchnout z hotelu, kde je trenér uvěznil a sebral jim pasy, peníze i stravenky na jídlo.

Zkontaktovala se s nedaleko žijícími konžskými emigranty a vrátila se do hotelu pro svého kolegu z judistického týmu, Popolu Misengu (24). Oba od té doby žijí v Brazílii, nyní se setkají i v uprchlickém týmu.

Maratonec Yonas Kinde (36) musel uprchnout z Etiopie kvůli politickým problémům. Dostal se do Lucemburku, kde pokračoval v běžeckých trénincích. Na obživu si vydělává coby taxikář.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy