Trapas ruské ambasády. Zprávu o teroristech v Sýrii doplnila obrázkem ze staré počítačové hry

pv
13. 5. 2016 14:01
Oficiální účet ruské ambasády ve Velké Británii zveřejnil tweet o dodávkách kamionů plných chemických zbraní extremistům u syrského Aleppa. Zprávu doplnil o obrázek z oblíbené počítačové hry Command & Conquer. Tweet se hned stal terčem posměšků na Twitteru, za pár hodin získal více než tisíc retweetů. Lidé začali zprávu doplňovat o další "důkazy", například fotografii teroristů z Lega či ukázku ze hry Wolfenstein, která potvrzuje přítomnost fašistů na Ukrajině.
Foto: Repro Twitter

Extremisty u syrského města Aleppo zásobují kamiony s chemickými zbraněmi, tvrdí jeden z nedávných tweetů oficiálního profilu ruské ambasády ve Velké Británii.

Zpráva je doplněna obrázkem tří kamionů naplněných chemikáliemi. Nejedná se však o reálnou fotku, ale o obrázek z 13 let staré počítačové hry Command & Conquer: Generals.

Obrázek doprovází text s malým písmem "použito pouze pro ilustrační účely", který je snadno přehlédnutelný. Tento nenápadný tweet tak může pojit syrskou opozici s teroristy z takzvaného Islámského státu, proti kterým bojují vládní jednotky Bašára Asada podporované Ruskem.

Proč tedy využila ambasáda právě tento obrázek? Jedná se o první příspěvek, který se objeví ve vyhledávači Google při zadání klíčových slov "bomb truck" neboli "dodávka s výbušninami".

Tweet během pár hodin získal přes tisíc retweetů, další tisíce uživatelů ho "olajkovalo". Jen pro porovnání, ostatní příspěvky ambasády mají retweety v řádu jednotek, maximálně desítek. Bizarní ilustrační fotografie se na internetu chytla řada vtipálků, kteří pod příspěvek doplnili další "důkazy" o extrémistech v Sýrii.

"A zde máme fotografii extrémistů," okomentoval příspěvek jeden z uživatelů a připojil fotografií Lego panáčků.

"Toto je důkaz o fašistech na Ukrajině, kteří porušují Minský protokol," dodává další z obrázků ze hry Wolfenstein.

Zpracování důkazního materiálu se dočkala i nejoblíbenější hra světa Minecraft. Obrázek má ukazovat "skutečné záběry Bagdádího tajné skrýše." Nesměla se opomenout ani legendární ilustrace ze hry Command & Conquer: Red Alert 2, která pojednává o smyšleném napadení Spojených států tehdejším Sovětským svazem.

Nejedná se o první kontroverzní tweet ruské ambasády ve Velké Británii. Například v týdnu se prezentoval příspěvkem "Rusko bude nadále bojovat proti nacismu", který doplnil o fotografii z norského zombie filmu Mrtvý sníh 2: Rudý vs. Mrtvý.

Správci účtu již dříve ukázali, že se nebojí vyjadřovat i k zásadním událostem, což potvrzuje tweet z loňského roku, kdy Turecko sestřelilo letoun ruské armády u svých hranic. Na účtu se tehdy objevil názor, že "Moskva má pádné důvody k uvěření, že sestřelení letadla je přímo napojeno na dodávky ropy Islámským státem Turecku". Informaci doplnila fotografie tureckého prezidenta Erdogana v popředí bojovníků IS.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

Další zprávy