Toto jsou nejlepší novinářské fotky roku 2016. Vítězové soutěže Czech Press Photo

V soutěži Czech Press Photo zvítězil snímek protestů proti návštěvě čínského prezidenta
CELKOVÝ VÍTEZ (SÉRIE): Filip Singer (EPA). Ostrov naděje – Lesbos 2015. Záchrana  afghánských uprchlíků u břehu ostrova.
PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY (SINGLE): Peter Dobis (volný fotograf). Petronela. Slovnaftská ulice v Bratislavě je nechvalně známá jako místo s největším výskytem prostituce. Navzdory způsobu života zde všichni zůstávají citlivými lidskými bytostmi.
PROBLÉMY DNEŠNÍ DOBY (SÉRIE): Stanislav Krupař (volný fotograf). Boj o Syrtu, boj s ISIS v Libyi. Od 12. května se snaží provládní milice vybojovat zpět území, která před dvěma lety v Libyi zabral takzvaný Islámský stát.
KAŽDODENNÍ ŽIVOT (SINGLE): Jaromír Hanzlík (volný fotograf). Sluneční lázně v Sorrentu. Amalfský poloostrov v Itálii je tak členitý a skalnatý, že úzké pláže lze pozorovat z útesů z ptačí perspektivy.
Foto: Czech Press Photo
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
21. 11. 2016 18:30
Absolutním vítězem letošního ročníku fotožurnalistické soutěže Czech Press Photo se stal Michal Šula z vydavatelství Mafra se snímkem zachycujícím protesty proti návštěvě čínského prezidenta. Mezi vítěze jednotlivých kategorií se zařadila i fotografka Martina Houdek, která spolupracuje s rubrikou Foto na webu Aktuálně.cz. Podařilo se jí zvítězit v kategorii Lifestyle.

Mezinárodní porota hodnotila práce 349 fotografů s trvalým bydlištěm v České a Slovenské republice. Ti do soutěže poslali 5 861 fotografií. Soutěžilo se také v kategorii videosekvencí, které už k žurnalistické práci neoddělitelně patří. Tam se zúčastnilo 25 autorů s více než čtyřiceti nahrávkami.

"K nejsilnějším tématům letošního ročníku patří nejenom utečenecká krize, ale třeba i válka v Sýrii, protesty proti návštěvě čínského prezidenta, Paříž po loňském teroristickém útoku či rušení dolů v severních Čechách," uvedla ředitelka soutěže Czech Press Photo Veronika Souralová.

Letošní ročník byl v mnohém jiný než ty předchozí. Pořadatelé chtěli dát větší prostor pozitivněji laděným snímkům, protože život nejsou jen dramatické či jinak vyhrocené události.

Na výstavě, která začíná 22. listopadu, tak podle pořadatelů nebude chybět snímek olympijského vítěze Lukáše Krpálka, série fotografií ze zájezdu Divadla Járy Cimrmana či fotografie tuzemské i exotické přírody.

Výstava se uskuteční v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice. Celkově se tam představí 460 vítězných, nominovaných a dalších vybraných fotografií a videí od stovky autorů.

Hlavní vítěz letošního ročníku Michal Šula studoval fotografii v rámci pomaturitního studia na Pražské fotografické škole. Od roku 2001 pracoval jako fotoreportér ve Večerníku Praha a od roku 2004 je zaměstnán v pražské regionální redakci deníku MF DNES. Věnuje se především sportovní a reportážní fotografii. V soutěži Czech Press Photo již získal v roce 2007 první cenu a v roce 2006 druhou cenu v kategorii Lidé, o nichž se mluví.

Fotožurnalistická soutěž se koná pravidelně od roku 1995, v roce 2013 se k fotografiím přidalo i video. Soutěži většinou dominují politická témata. Loni byla tématem migrace a fotografií roku se stal snímek Jana Zátorského z Mladé fronty Dnes zobrazující uprchlíky na maďarsko-srbské hranici.

Pokud jde o video, vyhráli Tomáš Rafa (volný kameraman) v kategorii Aktualita a reportáž, Eliška Cílková a Matouš Bičák v kategorii Feature a Lukáš Landa z České Televize v kategorii Investigace.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Zámorský prodloužil o rok smlouvu s Hradcem Králové

Hokejový obránce Petr Zámorský bude v extralize i nadále hájit barvy Hradce Králové. Mountfield podepsal se sedmadvacetiletým odchovancem Zlína novou roční smlouvu a pojistil si jeho služby do konce nadcházející sezony. Zámorský působí v Hradci Králové od poloviny listopadu 2017, kdy přišel z pražské Sparty.

"Jednání s Petrem a jeho agentem byla velice korektní a jsem moc rád, že jsme se dohodli i přesto, že měl nabídky z jiných klubů v Česku i v zahraničí," řekl klubovému webu generální manažer Mountfieldu HK Aleš Kmoníček.

V uplynulé sezoně, kterou předčasně ukončila pandemie koronaviru, stihl Zámorský vinou zranění odehrát jen 33 z 52 utkání a připsal si devět bodů za jednu branku a osm asistencí. V předešlém ročníku byl s 38 body za deset gólů a 28 přihrávek z 50 utkání nejproduktivnějším obráncem základní části extraligy.

"Slibujeme si od něho produktivitu a pevně věřím, že po doléčení svých zdravotních problémů, které ho limitovaly na konci této sezóny, naváže na úspěšný minulý ročník a bude opět jedním z pilířů naší obrany," doplnil Kmoníček.

V extralize má Zámorský na kontě celkem 301 zápasů a 111 bodů za 34 branek a 77 asistencí. V roce 2014 získal se Zlínem mistrovský titul a vyhlášen nejlepším obráncem extraligy.

Následně podepsal dvouletý kontrakt s New York Rangers, ale v kempu Jezdců se neprosadil do základního kádru pro NHL a vrátil se do Evropy. Působil ve finském týmu Blues Espoo, ještě během sezony se pak přesunul do švédského Örebra.

V ročníku 2015/16 si připsal deset startů na farmě v Hartfordu, ale šance v NHL nepřišla a Zámorský se vrátil do Örebra. Odtud před sezonou 2017/18 zamířil do Sparty. Účastník světových šampionátů v letech 2014 v Minsku, 2016 v Moskvě i loni v Bratislavě sehrál v české reprezentaci 64 zápasů a vstřelil dvě branky.

Další zprávy