Video na pomoc uprchlíkům rozděluje fanoušky Hry o trůny. Kampaň HBO ostře kritizují i Češi

Ondřej Chlupáček Ondřej Chlupáček
16. 3. 2016 21:15
Herci ze seriálu Hra o trůny se spojili s humanitární organizací a vyzvali televizní diváky, aby pomohli milionům lidí v rámci uprchlické krize. Do kampaně pod heslem Pomoc nemá žádné hranice se zapojila i česká pobočka stanice HBO. Na Facebooku se její gesto setkalo s ostrými reakcemi, fanoušci televizi vyzývali, aby klip smazala, jinak že se přestanou na seriál dívat. HBO vydalo rázné prohlášení, ve kterém své počínání vysvětlilo a s nespokojenými diváky se rozloučilo.
Foto: HBO

"I osazenstvo Hry o trůny může konat trochu toho dobra. Cersei, Jamie, Arya a spol. jsou tváří kampaně na pomoc uprchlíkům." Těmito slovy uvedla na Facebooku česká pobočka HBO v úterý odpoledne mezinárodní klip, ve kterém herci ze seriálu Hra o trůny vyzývají veřejnost k solidaritě k uprchlíkům. 

Kampaň, která je zaštítěná příznačným heslem Pomoc nemá žádné hranice, se na sociálních sítích setkala s kritikou. 

Na facebookové stránce Hry o trůny, kterou sleduje téměř 70 tisíc lidí, se pod videem objevily desítky komentářů, v řadě z nich zaznívala ostrá slova na adresu HBO. Uživatelé dokonce vyzývali televizi, aby klip smazala, jinak že přestanou slavný seriál sledovat. 

HBO se rozhodlo na událost zareagovat a ve středu večer vydalo k celé kauze prohlášení. „Když jsme včera (úterý, pozn. red.) na naší stránce publikovali video, ve kterém herci ze seriálu Hra o trůny prosí o solidaritu v rámci uprchlické krize, nečekali jsme, že tím vzbudíme takový rozruch,“ stojí v úvodu textu. 

HBO dále uvádí, že nechce stupňovat napětí, ale nehodlá před problémy zavírat oči. Vyzývá proto lidi, aby si více naslouchali. „Nepřísluší nám hodnotit a soudit strany, zájmy a frakce konfliktu. Můžeme ale pomoct výběrem prostředků na pomoc uprchlíkům, a proto se HBO a tvůrci Hry o trůny spojili s Mezinárodním záchranným výborem,“ píše televize.

Zmíněná organizace byla založena v roce 1933 na popud Alberta Einsteina, aby pomáhala lidem postiženým válkami. „Víme, že není lepšího partnera. Mezinárodní záchranný výbor už roky pracuje na pomoci uprchlíkům a má zkušenosti ze Sýrie, Jordánska, Turecka, Libanonu nebo Iráku,“ stojí si televize za svým rozhodnutím.

Český tým HBO také vyjadřuje lítost nad možnou ztrátou části diváků, ale podotýká, že vulgární projevy a nenávistné komentáře bude v souvislosti s videem dále mazat.

V závěru svým bývalým fanouškům doporučuje tři dokumentární snímky zabývající se revolucí v Egyptě, tálibánskými dětskými zabijáky a atentátem na francouzskou redakci Charlie Hebdo.

Pevné stanovisko televize se setkalo s pozitivní odezvou, uživatelé v komentářích přístup HBO chválí, někteří z nich se na popud videa rozhodli zadat trvalý bankovní příkaz na účet humanitární organizace. 

 

Právě se děje

před 49 minutami

Polský premiér Morawiecki doufá, že Spojené státy část vojáků z Německa pošlou do Polska

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes v rozhovoru pro rádio RMF24 řekl, že doufá, že Spojené státy část z vojáků, které údajně plánují stáhnout z Německa, přesunou do Polska. Varšava patří mezi nejbližší spojence Washingtonu v Evropě. List The Wall Street Journal v pátek napsal, že americký prezident Donald Trump nařídil, aby z Německa odešlo 9500 ze stávajících 34.500 vojáků.

"Opravdu doufám, že jako výsledek mnoha jednání, která jsme měli (s USA) část těchto vojáků skutečně přijde do Polska," řekl Morawiecki. "Rozhodnutí je nyní na Spojených státech," dodal.

Americká velvyslankyně v Polku Georgette Mosbacherová minulý měsíc na okraj sporu o jaderné zbraně mezi Spojenými státy a Německem na Twitteru poznamenala, že "pokud chce Německo zmenšit jaderný potenciál NATO a oslabit alianci, pak příslušné síly a prostředky možná přijme Polsko, které alianční povinnosti plní vzorně, uvědomuje si rizika a je na východním křídle NATO".

Zdroj: ČTK
Další zprávy