Racek je v ohrožení. Proto se stal Ptákem roku

Pavel Baroch
22. 1. 2008 17:50
Oproti 70. letům jich v Česku hnízdí už jen čtvrtina
Racek chechtavý
Racek chechtavý | Foto: Wikipedie Commons

Praha - Ještě v sedmdesátých letech hnízdilo v české přírodě až 350 tisíc párů racků chechtavých. Nyní jich je maximálně sto tisíc, tedy zhruba čtvrtina.

"Racků u nás v posledních letech dramaticky ubývá," konstatoval Karel Šťastný, předseda České společnosti ornitologické. Právě proto ornitologové vyhlásili racka Ptákem roku. Chtějí na nebezpečí, které rackům hrozí, upozornit a zároveň pomoci k jeho záchraně. Po celý rok proto budou pořádat akce zaměřené na ochranu racka chechtavého.

Podle Šťastného se totiž na úbytku racka podepsalo především používání chemických látek na polích, kde racek shání potravu. Racek běžně snáší tři vajíčka, ornitologové z jižních Čech ovšem zjistili, že v hnízdech poslední dobou bývají dvě nebo i jen jedno. Právě proto, že má pták v těle jedovaté látky.

Foto: Ondřej Besperát

U jednoho vejce je přitom jen poloviční pravděpodobnost, že se z něj mládě racka skutečně vylíhne. U dvou vajec je tato pravděpodobnost sedmdesátiprocentní a u tří vajec pětaosmdesátiprocentní.

"Kvůli otravě cizorodými látkami se navíc rodí deformovaná, poškozená mláďata," upozornil Šťastný. Výrazný úbytek racka chechtavého je podle něj patrný ve volné přírodě i ve městech.

Z Prahy racek takřka zmizel

Výrazně se snížil počet hnízdících párů na Novomlýnských nádržích na jižní Moravě anebo na Českolipsku. Podobná situace je například i v Praze, kde ještě v 90. letech hnízdilo pět až deset tisíc racků. Pak ovšem jejich počet klesl na asi 2,5 tisíce.

"Dnes v Praze racci chechatví takřka nezimují, situace je skutečně katastrofální," poznamenal ornitolog Karel Šťastný.

Kampaň Pták roku organizuje Česká společnost ornitologická od roku 1992, na seznamu se už objevil například vrabec, vlaštovka nebo slavík.

 

 

Právě se děje

Další zprávy