Londýn - Projekt s názvem Zastavte zdanění naší menstruace žádá britskou vládu o zrušení pětiprocentní daňové sazby z tamponů a vložek. K boji za rovnoprávnost žen vyzývají jeho iniciátorky i prostřednictvím online kampaně na webu changeorg.com.
Názory lidí stojících za tímto projektem sdílí i novinářka Natasha Preskeyová . "Za celý svůj život každá žena použije v průměru 11 tisíc tamponů. V Tescu, kam po ně chodí, vyjde jedna krabička na zhruba tři libry (v přepočtu 111 korun). Pokud žena vydělává měsíčně něco kolem průměrné mzdy, pak na to, aby si je mohla pořídit na celý život, musí odpracovat 38 dní," uvedla například ve svém článku pro The Independent.
Stejně jako menstruační vložky i tampony jsou v Británii totiž daněny pětiprocentní sazbou týkající se luxusního"zboží. "Vláda sice daní základní hygienické potřeby, nikoliv už ale třeba maso z krokodýla. Pokud se k nám chcete připojit a skoncovat s politikou, pro kterou jsou toto okrajová témata, podepište," stojí v petici.
Menstruace není luxus
Aktivitu podporují i další ženy, které tyto běžné hygienické potřeby rozhodně nepovažují za luxus. "Opravdu bývaly doby, kdy jsem neměla moc peněz a musela jsem si tampony půjčovat od kamarádek. Tyto potřeby by neměly být tak drahé. Něco se musí změnit," uvedla například dvaadvacetiletá Sarah.
Extrémním případem je také zkušenost další dvaadvacetileté Britky. Ta aby ušetřila, užívá antikoncepci celý měsíc bez potřebné týdenní pauzy. "Konzultovala jsem to s mnoha lékaři. Žádný z nich mi ale nedal jednoznačnou odpověď na to, zda to může být dlouhodobě škodlivé. Co mám ale dělat, antikoncepci mám zadarmo, menstruační tampon nikoliv," řekla Beth, absolventka univerzity ve východní Anglii.
Právě tam se loni studentský výbor rozhodl v protestní akci prodávat tampony bez nároku na zisk, tedy za nákupní cenu.
Ve Velké Británii je antikoncepce k dostání zdarma. Předepsat ji může buď obvodní lékař, nebo specialista v tzv. family planing clinic (klinika plánovaného rodičovství).