Legenda o Ztracené kolonii Roanoke. Osud 115 lidí přitahuje čtyři staletí

Dan Poláček Nikola Bernard Ondřej Bílek Dan Poláček, Nikola Bernard, Ondřej Bílek
20. 10. 2025 17:30
Píše se srpen 1590 a Angličan John White znovu vstupuje na ostrov Roanoke u pobřeží dnešní Severní Karolíny. Nečeká na něj vřelé přivítání, ale mrazivé ticho. Osadníci jsou pryč, 115 mužů, žen a dětí. Včetně jeho vnučky Virginie - prvního anglického dítěte narozeného v Americe. Druhý pokus o trvalé osídlení Nového světa selhal. Záhada Ztracené kolonie Roanoke se stala americkou legendou.
Anglické zápalné lodě útočí na španělskou Armadu u Calais v noci na 8. srpna 1588, což vedlo k narušení její formace před bitvou u Gravelines.
Anglické zápalné lodě útočí na španělskou Armadu u Calais v noci na 8. srpna 1588, což vedlo k narušení její formace před bitvou u Gravelines. | Foto: Aktuálně.cz / Unknown author / Royal Museums Greenwich Collections / Wikipedia / Public domain

Když plány pohřbí válka

Budování nových vztahů s domorodými kmeny, na které narazili, ale nebylo jednoduché. Atmosféra houstla, zejména poté, co byl jeden z nových osadníků zavražděn - našli ho probodnutého šípy. Guvernér White přistoupil na plán vydat se zpět do Anglie pro zásoby a pomoc, přičemž slíbil, že se vrátí za tři měsíce. Slib nedodržel. Na pozadí osídlování Nového světa probíhala Anglo-španělská válka. Kvůli hrozbě útoku lodě neopouštěly anglické přístavy. Záchrana kolonie se odkládala - národní bezpečnost měla přednost před osobní tragédií.

Když White po třech letech nakonec v srpnu 1590 dorazil k Roanoke, našel osadu opuštěnou. Žádné tělo, žádné hroby, žádné známky násilí.

 
Mohlo by vás zajímat

Právě se děje

Další zprávy