Youtuberka si oholila hlavu, ukazuje náročný boj s rakovinou. Nestydím se za to, říká

Magazín Magazín
6. 8. 2019 10:07
Jihokorejská youtuberka Dawn Leeová (29) vede od letoška zápas s rakovinou krve. Před svými odběrateli ale nechtěla nic skrývat, a tak začala natáčet videa zachycující složitý proces léčby. Její videoblogy teď dodávají kuráž dalším nemocným lidem stejně jako jí samotné.
Dawn poprvé ukazuje svému chlapci oholenou hlavu. I takové okamžiky bloggerka sdílí | Video: Youtube/Dawn Lee, 새벽

Když se jihokorejská videoblogerka Dawn Leeová letos v únoru dověděla, že má rakovinu, nebyla si nejdřív jistá, jestli se má s děsivou diagnózou svěřit svým fanouškům. Po pečlivé rozvaze se však nakonec odhodlala svůj zdravotní stav zveřejnit s nadějí, že upřímná videa poskytnou útěchu lidem, kteří se zákeřnou nemocí také bojují.

"Brzy jsem si všimla, že jsem sdílením svého příběhu dodala odvahu i ostatním, což mi dělá velkou radost. Vidět někoho, kdo se ocitl v podobné situaci, vám vždycky přinese obrovskou úlevu," řekla 29letá žena britskému zpravodajskému webu BBC.

Na svém YouTube kanálu více než pět let publikovala videa s tipy, jak se líčit nebo oblékat. Když jí ovšem letos lékaři našli v těle lymfom a sdělili jí, že má rakovinu krve, začala více než 600 tisíc svých odběratelů provázet léčbou pomocí chemoterapie spojenou se ztrátou vlasů.

"Původně jsem uvažovala, že budu videa natáčet v parukách. Potom jsem si ale řekla, proč bych měla něco takového skrývat? Není se přece za co stydět," zdůraznila v rozhovoru pro BBC. Video, ve kterém si Leeová nechává oholit hlavu, má dnes už miliony zhlédnutí a tisíce obdivovatelů Jihokorejce posílají vyjádření podpory.

Velkou oblibu si získaly také tutoriály, ve kterých Leeová nabízí rady ženám, jež kvůli léčbě trpí ztrátou vlasů a řas. "Podpora diváků mi pomáhá kontrolovat své myšlenky a tak trochu předstírat, jak jsem silná. Zůstat silná je ale zároveň jediný způsob, jak se z toho dostat," vyzdvihla žena, jejíž léčba zatím stále není úspěšně u konce.

Video: Dítě s rakovinou? Přišli jsme o část přátel, kufry byly pořád sbalené, říkají rodiče

Když do toho jdete poprvé, nevíte, co vás čeká, podruhé už ano. Adam věděl, že znovu přijdou chemoterapie a že mu bude zle, líčí manželé Novotní. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 15 minutami

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy