Mimořádná zpráva

Youtuberka si na tvář namalovala roušku. Za "vtip" jí hrozí vyhoštění z Bali

Magazín Magazín
29. 4. 2021 17:00
Dva influenceři čelí deportaci z Bali kvůli porušení nařízení vlády o nošení roušek na veřejnosti. Video zachycuje, jak se mladí lidé prochází v supermarketu a sledují, jestli si tamní ochranka všimne, že mají místo roušky jen barvy na tváři. "Vtip", který na internetu viděly miliony lidí, rozhněval obyčejné obyvatele i policii, která je pokutovala.
Foto: Se (facebook)

Video s falešnou rouškou na tváři se stalo virálním hitem, i proto se dostalo až k policii a vládě. V Indonésii platí striktní nařízení o nošení roušek na veřejných místech a každému, kdo je poruší, hrozí pokuta v přepočtu až 1500 korun a při opětovném nedodržení i vyhoštění ze země. Právě deportaci teď čelí i influenceři Lin a jeho přítelkyně Se.

Přestože šlo podle jejich slov jen o vtip a oficiálně je to jejich první přestupek, představitelé Bali nechtějí, aby mladým lidem jejich chování prošlo jen s pokutou. Videem na sebe youtubeři strhli tolik pozornosti, že jim policie raději zabavila pasy. 

"V dalších dnech je bude oba vyšetřovat naše imigrační oddělení, které by následně mělo rozhodnout, zda si zaslouží deportaci či nikoli," řekl americkému deníku CNN mluvčí tamního ministerstva spravedlnosti.

Influenceři mezitím stáhli video ze svých sociálních sítí a nahráli nové, ve kterém se omlouvají za své jednání tamním obyvatelům, vládě i policii. "Záměrem videa nebylo nerespektovat vládu nebo navádět k nenošení roušek. Jeho cílem bylo pobavit lidi, protože je to součástí mé profese," vzkázala youtuberka.

Podobný případ se nedávno odehrál také v Austrálii. Tamní policie ale na popírače opatření a vtipálky použila jiný metr. Lidé museli na ulici klikovat nebo dělat sklapovačky.

Vědci v Mexiku navrhli masku pouze pro nos pro chvíle, kdy člověk jí nebo pije

Vědci v Mexiku navrhli masku pouze pro nos pro chvíle, kdy člověk jí nebo pije | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 42 minutami

Situace s Ázerbájdžánem se vyostřuje, arménský premiér chce ruské pohraničníky na hranicích

Arménský premiér Nikol Pašinjan navrhl zřídit stanoviště ruských pohraničníků podél arménsko-ázerbájdžánských hranic, kde neustávají incidenty. Uvedla to ve čtvrtek ruská agentura TASS.

"Situace podél arménsko-ázerbájdžánských hranic se nestabilizovala, nehledě na úsilí arménské vlády a mezinárodního společenství. Ázerbájdžán pokračuje v agresivní rétorice a počínání, přičemž ignoruje návrhy mezinárodního společenství na řešení vzniklé situace," řekl Pašinjan na zasedání vlády.

Ve středu se na hranicích odehrála jedna z nejintenzivnějších přestřelek, Baku následně hlásilo dva zraněné vojáky, Jerevan tři zabité a pět raněných vojáků. Týž den obě znepřátelené strany přistoupily na ruský návrh na příměří. Ve čtvrtek se ale obě strany vzájemně obvinily z nového ostřelování. Neklid na hranicích panuje od poloviny května, kdy Jerevan obvinil ázerbájdžánské vojáky ze snahy "korigovat" průběh hranice.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

Volkswagen má rekordní pololetní zisk, chce vyrábět více elektromobilů než Tesla

Německý automobilový koncern Volkswagen vykázal v pololetí rekordní provozní zisk 11,4 miliardy eur (291 miliard korun). Ve stejném období roku 2019, tedy před pandemií, byl provozní zisk deset miliard eur, což byl do té doby rekord. Firma zároveň zvýšila celoroční prognózu. Výhled provozní návratnosti tržeb za celý letošní rok zvedla o 0,5 procentního bodu na šest až 7,5 procenta. Firma, jejíž součástí je i česká automobilka Škoda Auto, to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. 

Největší podíl na výsledku měly prémiové firemní značky a divize finančních služeb, které vykázaly růst ve dvojmístných číslech. "Udržujeme vysoké tempo, a to jak z hlediska provozního, tak strategického," uvedl šéf společnosti Herbert Diess. Dodal, že pokrok zaznamenala také divize elektromobilů. Diess by chtěl, aby Volkswagen v polovině desetiletí předstihl na pozici největšího výrobce elektromobilů na světě americkou společnost Tesla.

Automobilku Volkswagen, podobně jako i další výrobce aut, na jaře zasáhl nedostatek polovodičů. Firma upozornila, že by se to mohlo projevit v nižších dodávkách. Loni Volkswagen dodal 9,3 milionu vozů a uvádí, že letos by jich mělo být o něco více. Dříve společnost předpokládala, že dodávky budou výrazně vyšší.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před tsunami

Americké úřady ve čtvrtek vydaly varování před vlnou tsunami poté, co poloostrov Aljašku postihlo silné zemětřesení - podle americké geologické služby (USGS) dosáhlo síly až 8,2 stupně. Podle agentury AP mohlo samotné zemětřesení způsobit menší až středně těžké škody v oblasti epicentra. Zatím však nejsou hlášeny žádné oběti ani škody, poznamenala agentura Reuters.

Zemětřesení udeřilo zhruba 91 kilometrů jihovýchodně od oblasti Perryville, zhruba 800 kilometrů od největšího města na poloostrově Anchorage.

Zdroj: ČTK
Další zprávy