"Neotvírám ani kurýrovi." Němečtí herci ve videích shazují opatření proti koronaviru

Magazín Magazín
28. 4. 2021 10:37
Němečtí herci si v sérii satirických videí umístěných na webu #allesdichtmachen (všechno to zavřete) utahují z vládních opatření proti šíření koronaviru. Sarkastickým tónem v nich zmiňují bizarní věci, které dělají, aby omezili sociální kontakty. Humorná iniciativa v zemi okamžitě vyvolala kontroverzi.
„Milá vládo, vyvolej v nás opět strach“, vyzývá ve videu sarkastickým tónem Volker Bruch | Video: Allesdichtmachen

Televizní seriál Místo činu s inspektorem Schimanskim v hlavní roli je patrně nejdéle vysílanou německou kriminálkou. Poprvé se na obrazovkách objevila v 70. letech, před pěti lety se na ně vrátila v modernějším provedení a v době pandemie koronaviru se dostává do středu pozornosti znovu.

Část herců, kteří ve slavné detektivce v průběhu let účinkovali, totiž nyní natočila sérii satirických videí zesměšňujících vládní opatření proti šíření koronaviru. Třiapadesát klipů, v nichž herci hovoří do kamery, se objevilo minulý čtvrtek na webu #allesdichtmachen (všechno to zavřete) a okamžitě vyvolalo kontroverzi. Informoval o tom deník The Guardian.

"Celý uplynulý rok jsem se bál vycházet ven. Teď ale cítím, že strach postupně mizí, což mě naplňuje ještě větším děsem. Milá vládo, nenechávej nás ve štychu, je potřeba, abychom se začali znovu bát," pronáší v jednom z videí sarkastickým tónem Volker Bruch, známý také z oceňovaného seriálu Babylon Berlín.

Herec Richy Müller zase před kamerou předvádí, jak se snaží dýchat jen s igelitovým pytlíkem před obličejem, aby z jeho úst a nosu nevycházely žádné potenciálně nakažlivé kapénky.

Heike Makatschová, kterou si diváci mohou pamatovat také jako sekretářku Miu z romantické komedie Láska nebeská, potom odmítá otevřít dveře svého bytu, když na ni kurýr zvoní s donáškou jídla.

Reakce z uměleckého světa na sebe nenechaly dlouho čekat. Rakouský herec Elyas M’Barek, kterého proslavila hlavní role v sérii Fakjů, pane učiteli prohlásil, že "cynismus nikomu nepomůže". Televizní moderátor Tobias Schlegl na Twitteru rovnou účastníky kampaně vyzval, aby "si svou ironii strčili do plicních ventilátorů".

Kritikové humorné iniciativě mimo jiné vytýkají, že dostala konspirační teorie zpochybňující vážnost pandemie do mediálního mainstreamu. Jan Josef Liefers totiž například ve svém videu sarkasticky chválí německé novináře za to, že vládní opatření nekriticky podporují a nedávají prostor vědcům, kteří se s převládajícím názorem neztotožňují.

Pozitivních ohlasů se naopak kampaň hned po zveřejnění dočkala mezi politiky z pravicového i levicového extrému. Někdejší šéf německé kontrarozvědky Hans-Georg Maaßen ji označil za "fantastickou" a poslankyně strany Die Linke ji nazvala "výborným playlistem".

Více než polovina z 34 tváří iniciativy se následně rozhodla svá videa stáhnout. herečka Meret Beckerová například uvedla, že "stát se nástrojem v rukou pravicových extremistů je to poslední, co by chtěla".

Tvůrci satirických videí se potom v oficiálním prohlášení na již zmíněném webu distancovali od odpůrců povinného očkování, popíračů existence koronaviru i krajně pravicové strany Alternative für Deutschland.

Vysvětlili, že videa měla "otevřít otázku, jak chceme jako společnost dál žít". Současně zdůraznili, že "kritika lockdownu je legitimním postojem, který může být opřený o fakta a argumenty".

Mohlo by vás zajímat: Lidi jsou na herce podráždění, řeknou, ať jde k lopatě, tvrdí Klepl

Mám strach, že už jsem zapomněl, jaké je to hrát pro diváky, divadlo mi chybí. Covid byl náraz do zdi. Každý komik by chtěl hrát velkou vážnou roli. | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Cenu Václava Havla letos získala Maryja Kalesnikavová z Běloruska

Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová, jedna ze tří žen, které jsou symbolem zápasu běloruského lidu o politické a občanské svobody a základní lidská práva. Ocenění uděluje Rady Evropy ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla a Nadací Charty 77 od roku 2013.

Kalesnikavová je zadržována od chvíle, kdy byla před rokem v Minsku unesena běloruskými orgány a úspěšně vzdorovala pokusu o nucený odjezd ze země. Na začátku září byla odsouzena k 11 letům vězení. Čelila obvinění z podvracení a narušování národní bezpečnosti.

Výroční cenu nesoucí jméno prvního prezidenta České republiky, kterou doprovází odměna 60 tisíc eur (téměř 1,6 milionu korun), za ní na zasedání Rady Evropy převzala její sestra.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Vedle nízkouhlíkového zákona prezident v pondělí podepsal další zákony. Například novelu o provozu na pozemních komunikacích, která počítá s tím, že motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. 

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy