Růžový superúplněk rozzářil noční nebe. Fotky z Prahy, New Yorku i Havany

Růžový superúplněk rozzářil noční nebe. Fotky z Prahy, New Yorku i Havany
Takto zachytili zářící měsíc v Praze fotograf agentury Reuters.
Letošní dubnový úplněk má přezdívku "růžový". Popularizátor astronomie Pavel Gabzdyl na webu vysvětlil, že přezdívka vychází ze starých ročenek amerických farmářů, které různě nazývaly každý úplněk v roce. Ten dubnový získal jméno podle okrasných květin - růžových plamenek šídlovitých, které rozkvétají právě v tomto období. (fotka poblíž nádrže Tidal Basin ve Washingtonu)
Stonehenge ve Velké Británii
Istanbulská mešita Camlica
Foto: Radoslav Vnenčák
Magazín ČTK Magazín, ČTK
27. 4. 2021 9:47
V úterý nastal superúplněk. Na obloze byl k vidění druhý největší Měsíc v tomto roce. Jde o jev, kdy je Měsíc v úplňku a zároveň je na své dráze kolem Země nejblíže. Je tak zhruba o desetinu průměru větší a svítí více. Dubnový superúplněk má přezdívku růžový.

Úplněk v úterý nastal v 5:33, o 11 hodin později se pak Měsíc na své dráze přiblíží Zemi zhruba na 357 tisíc kilometrů. 

Letošní dubnový úplněk má přezdívku "růžový". Popularizátor astronomie Pavel Gabzdyl na webu vysvětlil, že přezdívka vychází ze starých ročenek amerických farmářů, které různě nazývaly každý úplněk v roce. Ten dubnový získal jméno podle okrasných květin - růžových plamenek šídlovitých, které rozkvétají právě v tomto období.

Druhý, letošní poslední a největší superúplněk nastane 26. května. Bude to však ve 13:13 středoevropského času a Měsíc se dostane v přízemí už kolem čtvrté hodiny ranní. Lidé, kteří chtějí spatřit největší úplněk letoška, tak budou muset pozorovat západ Měsíce kolem 5:00.

 

Právě se děje

Další zprávy