Náctiletá dívka točí videa, která vyvolávají "mozkový orgasmus". YouTube je teď maže

mdan mdan
12. 6. 2019 6:01
YouTube zavedl přísnější pravidla, která se dotkla i ASMR videí. Ta navozují u diváků příjemné pocity, pro které se vžilo označení "mozkový orgasmus". Zákaz se dotkl i tvorby třináctileté Američanky Makenny Kellyové. Ta proti restrikcím protestuje a považuje novou politiku YouTube za diskriminaci. "Potrestejte pedofily a kyberšikanu, a ne tvůrce," řekla její matka.
Videa Makenny Kellyové mají způsobit mozkový orgasmus. | Video: Life with MaK/YouTube

YouTube v poslední době zaplavují takzvaná ASMR videa, která mají v divácích navozovat příjemné pocity a způsobit jim "mozkový orgasmus". Autoři v nich šeptají, skládají papír, píšou na klávesnici nebo srkají limonádu. Tyto zvuky pak u diváků vyvolávají například husí kůži či mravenčení kolem hlavy a páteře. 

Videa jsou založená především na příjemném zvuku, obraz se pak zaměřuje na konkrétní činnost nebo člověka, který mluví, nejčastěji na mladou ženu. Podle odborníků mohou za zálibu v těchto zvucích vzpomínky na dětství nebo jiné příjemné chvíle. Fenoménu si všimlo mnoho youtuberů, kteří se ve videích zaměřují především na zvukovou stopu.

Miliony zhlédnutí šepotu a dotýkání se předmětů 

Jednou z nich je i třináctiletá Makenna Kellyová, která vydává videa pod přezdívkou Life with MaK. Americkou dívku sleduje na YouTube 1,5 milionu diváků a je tak známá, že se z některých jejích videosekvencí staly i memy. 

Kellyová ve svých videích šeptá, dotýká se různých předmětů, jí nebo pije, což jí vysloužilo miliony zhlédnutí. A podle amerického webu Business Insider vydělává tisíc dolarů denně (v přepočtu zhruba 23 tisíc korun).

Třináctileté youtuberce však v posledních měsících zmizelo z kanálu hned dvanáct videí, a to kvůli nevhodnému obsahu.

"Neměla bych být diskriminována nebo potrestána za něco, co mě baví dělat," řekla americkému webovému magazínu BuzzFeed News. A dodala, že kvůli pravidlům YouTube přestala nosit určitý typ oblečení a natáčet se, jak jí některé potraviny. 

Kellyová si myslí, že Googlu vadí její věk. ASMR videa bývají častokrát spojována s pocity navozujícími sexuální uspokojení. A pravidla YouTube se v posledních letech zpřísnila kvůli lepší ochraně dětí a mladistvých. Mají je chránit před kyberšikanou a sexuálním obtěžováním. 

Potrestejte pedofily, ne tvůrce

Americký web BuzzFeed News však připomíná, že mladiství tvůrci věnující se ASMR nemají přesný návod na to, co ještě mohou zveřejnit a co je již za hranou. Každé video je proto posuzováno zvlášť a moderátoři platformy určují, zda může mít sexuální podtext.

Obecně se jedná o taková videa, ve kterých nezletilí jí lepkavě vypadající jídlo či potraviny připomínající pohlavní orgány. Problematické jsou i záběry, které se soustřeďují na určité části těla, například ústa. "Nepotřebuji, aby YouTube hlídal nebo ochraňoval moje dítě místo mě," řekla matka youtubové hvězdy Nichole Lacyová, jež spravuje své dceři účet.

Ne všechna videa z kanálu Life with MaK ale byla smazána kvůli sexuálnímu podtextu. Některá údajně ukazovala nebezpečné chování, například pojídání potravin, které vypadaly jako houbička na nádobí a prostředek na mytí nádobí. Anebo pojídání fondánu připomínající paletu líčidel. 

View this post on Instagram

Check out my latest YouTube video! 🎨❤️

A post shared by Life With MaK (@lifewithmak2005) on

Podle matky Kellyové ale bylo video s pojídáním palety omezeno pro diváky starší 18 let, spot s domnělými houbičkami zase obsahoval vysvětlení. I tak YouTube rozhodl, že je odstraní.

Matka mladé tvůrkyně se rozhodla, že smazaná videa bude postupně přehrávat z YouTube na jiné platformy: "Přejdeme na web, který je ke všem férový, kde může vydělávat peníze a dělat, co ji baví, a ne se bát něčího fetiše."

Zvukové experimenty i v Česku

Pojem ASMR neboli autonomní smyslově-meridiánová reakce byl ustaven v roce 2010. Hlavním cílem ASMR videí je kromě navození příjemných pocitů také odbourání stresu a nespavosti. 

Hru s tichými zvuky zkoušely již dříve některé umělkyně a hudebnice, například Holly Herndonová. V Česku patří k nejznámějším tvůrkyním těchto sugestivních videí studentka psychologie Denisa Vondrušková, která je uveřejňuje na YouTube pod přezdívkou Deni ASMRCZ. 

Do zvukového experimentu se pustil také Český rozhlas Vltava, který natočil rozhlasové hry v binaurálním zvuku. Veškeré hlasy a zvuky tak posluchač slyší prostorově a plasticky.

Rozhlas již před měsícem zveřejnil hororový příběh Miloše Urbana a na tento týden odvysílaloúplně první rozhlasovou hru v tomto formátu, Spánkové křídlo Adelaide Carpenterové od Kathariny Schmittové. 

Video: Vít Klusák o zneužívání dívek přes internet

Muži posílali dívkám, o kterých si mysleli, že jim je 12, fotografie ztopořených penisů, jeden na schůzku přivedl přítelkyni a dívce nabízeli trojku. | Video: Martin Veselovský, DVTV
 

Právě se děje

před 16 minutami

Bouře Humberto v Atlantiku zesílila na hurikán prvního stupně

V příštích 48 hodinách by měla bouře dále posilovat, uvedlo americké Národní středisko pro hurikány (NHC). Nyní se hurikán nachází asi 1260 kilometrů západně od Bermud a doprovází ho vítr o rychlosti 120 kilometrů za hodinu, napsala agentura Reuters. Pohybuje se severovýchodním směrem rychlostí pět kilometrů za hodinu. 

Americký úřad v souvislosti s bouří vydal varování před takzvanými zpětnými mořskými proudy, které jsou velkým rizikem pro plavce a které může hurikán přinést do oblasti severozápadních Baham i na jihovýchodní americké pobřeží od Floridy po Severní Karolínu.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Vláda bude za přítomnosti Zemana schvalovat rozpočet, počítá se schodkem 40 miliard

Ministři v pondělí odpoledne za přítomnosti prezidenta Miloše Zemana projednají návrh rozpočtu na příští rok. Plán hospodaření státu v roce 2020 počítá se schodkem 40 miliard korun. Jeho hlavními prioritami jsou podle vládní koalice ANO a ČSSD zvýšení důchodů, platů učitelů, rodičovského příspěvku, výdajů na výzkum a vývoj nebo podpora sportu a vyšší investiční výdaje. V pátek se koalice dohodla na růstu mezd ve veřejné sféře, růst o 1500 korun v tarifech a zrušení nejnižší tarifní tabulky by ještě dopoledne měli zástupci vlády projednat ve Strakově akademii s odbory a zaměstnanci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy