Youtuber dostal za ponížení bezdomovce 15 měsíců vězení a nesmí na sociální sítě

Magazín Magazín
4. 6. 2019 13:26
Španělská soudkyně uložila mladému youtuberovi, který je známý pod přezdívkou ReSet, 15 měsíců vězení, pokutu 20 tisíc eur a zákaz užívání sociálních sítí na pět let. Kanghua Ren se provinil tím, že před dvěma lety natočil v Barceloně bezdomovce, jak jí sušenky, které mu naplnil zubní pastou.
Kanghua Ren, ReSet
Kanghua Ren, ReSet | Foto: www.youtube.com/channel/UCMxse1qbufaL0Z5TnNb0rsw

Youtuber celý incident natočil a video zveřejnil na svém kanále, který sleduje více než milion lidí. Rumunovi, kterého ponížil, dal před natočením videa dvacetieurovou bankovku.

"Možná jsem zašel příliš daleko, ale podívejte se na to z té lepší stránky: pomohlo mu to vyčistit si zuby. Nemyslím si, že by si je čistil od té doby, co zchudl," citoval 21letého Rena britský deník The Guardian

Ponižující video na YouTube lidé kritizovali a Ren jej stáhl až po několika dnech. Kromě toho se snažil 300 eury podplatit dceru bezdomovce, aby na něj nepodávala trestní oznámení. 

Lidé mají nechutné věci rádi, tvrdí youtuber

Případ se však nakonec dostal až před španělskou justici a soudkyně Rosa Aragonésová poznamenala, že se nejedná o ojedinělý případ a youtuber má sklony ke krutému chování. Častokrát si navíc vybírá zranitelné lidi. Uznala jej proto vinným z porušení práv jeho oběti. 

V rozsudku se podle deníku El País píše, že Kanghua Ren ponížil a obtěžoval staršího, zranitelného muže bez domova.

Soudkyně dodala, že to navíc udělal proto, aby nalákal více fanoušků a zvýšil tak svůj příjem z videí. "Dělám věci proto, abych je ukázal. Lidi mají nechutné věci rádi," řekl Ren u soudu. Na svůj Facebook po rozsudku napsal, že příští video udělá z výkonu svého trestu. Ve Španělsku ale platí pro první tresty menší než dva roky podmínka, takže youtuber do vězení zatím nemusí. 

ReSet se narodil v Číně, ale vyrostl ve Španělsku, kde je také jedním z nejoblíbenějších youtuberů. Jeho videa odebírá více než 1,2 milionu fanoušků. 

Video: Nenávist ignoruju, říká youtuber Zachy

Nechápal jsem, proč je tam tolik nenávisti a proč to lidi píšou, nikdy jsem si to ale nebral k srdci, nejlepší je to nečíst, říká Lukáš Zachara. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy