Youtuber dostal za ponížení bezdomovce 15 měsíců vězení a nesmí na sociální sítě

Magazín Magazín
4. 6. 2019 13:26
Španělská soudkyně uložila mladému youtuberovi, který je známý pod přezdívkou ReSet, 15 měsíců vězení, pokutu 20 tisíc eur a zákaz užívání sociálních sítí na pět let. Kanghua Ren se provinil tím, že před dvěma lety natočil v Barceloně bezdomovce, jak jí sušenky, které mu naplnil zubní pastou.
Kanghua Ren, ReSet
Kanghua Ren, ReSet | Foto: www.youtube.com/channel/UCMxse1qbufaL0Z5TnNb0rsw

Youtuber celý incident natočil a video zveřejnil na svém kanále, který sleduje více než milion lidí. Rumunovi, kterého ponížil, dal před natočením videa dvacetieurovou bankovku.

"Možná jsem zašel příliš daleko, ale podívejte se na to z té lepší stránky: pomohlo mu to vyčistit si zuby. Nemyslím si, že by si je čistil od té doby, co zchudl," citoval 21letého Rena britský deník The Guardian

Ponižující video na YouTube lidé kritizovali a Ren jej stáhl až po několika dnech. Kromě toho se snažil 300 eury podplatit dceru bezdomovce, aby na něj nepodávala trestní oznámení. 

Lidé mají nechutné věci rádi, tvrdí youtuber

Případ se však nakonec dostal až před španělskou justici a soudkyně Rosa Aragonésová poznamenala, že se nejedná o ojedinělý případ a youtuber má sklony ke krutému chování. Častokrát si navíc vybírá zranitelné lidi. Uznala jej proto vinným z porušení práv jeho oběti. 

V rozsudku se podle deníku El País píše, že Kanghua Ren ponížil a obtěžoval staršího, zranitelného muže bez domova.

Soudkyně dodala, že to navíc udělal proto, aby nalákal více fanoušků a zvýšil tak svůj příjem z videí. "Dělám věci proto, abych je ukázal. Lidi mají nechutné věci rádi," řekl Ren u soudu. Na svůj Facebook po rozsudku napsal, že příští video udělá z výkonu svého trestu. Ve Španělsku ale platí pro první tresty menší než dva roky podmínka, takže youtuber do vězení zatím nemusí. 

ReSet se narodil v Číně, ale vyrostl ve Španělsku, kde je také jedním z nejoblíbenějších youtuberů. Jeho videa odebírá více než 1,2 milionu fanoušků. 

Video: Nenávist ignoruju, říká youtuber Zachy

Nechápal jsem, proč je tam tolik nenávisti a proč to lidi píšou, nikdy jsem si to ale nebral k srdci, nejlepší je to nečíst, říká Lukáš Zachara. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy