Vyvrácený důkaz: Chlup z yettiho patřil kamzíkovi

Vanda Králová, vk
26. 10. 2008 8:35
Existence sněžného muže se nepotvrdila
Foto: www.indianjungles.com

Oxford - Měl to být důkaz, který potvrdí existenci bájného yettiho. Chlup dovezený z Indie však pro jeho objevitele nakonec znamenal spíš blamáž.

Jak zjistili američtí a britští vědci, nalezený vzorek nepatří sněžnému muži, ale himálajskému kamzíkovi, uvedla stanice BBC.

Zvětšení pod mikroskopem a porovnání se vzorky srsti primátů odhalilo, že rozhodně nejde o chlup tvora podobného opici.

Následné testy DNA pak potvrdily, že chlup objevený v severoindickém státě Megaláj pochází z jednoho z tamních druhů koz.

Souvislosti: Himálaj trpí. Ničí ho škodliviny z celé jižní Asie

Úspěch aspoň částečný

I tak ale vědci snahu badatelů-amatérů ocenili. Až dosud totiž netušili, že se himálajský kamzík, hrubosrsté zvíře se šedohnědou srstí a délkou mezi 95 a 130 centimetry, vyskytuje tak daleko od místa svého původu, srázů Himálaje.

Chlup, který údajně pocházel z yettiho, našli cestovatelé v roce 2003 v indické džungli. Měl patřit takzvanému indickému yettimu, nížinnému příbuznému sněžného muže z Himálaje

"Výsledky jsou pro mě zklamáním. Ale nezlomily mou víru v to, že někde venku žije tvor podobný yettimu," řekl BBC Dipu Marak, jeden z objevitelů. "Byl spatřen až příliš často, než aby mohlo jít jen o legendu."

Mikroskopy a DNA

První sérii testů provedli primatoložka Anna Nekarisová a odborník na mikroskopické analýzy Jon Wells z britské Oxford Brookes University.

Foto: Aktuálně.cz

 

Pomocí nejlepších mikroskopů v Británii chlup zvětšili více než dvěstěkrát.

Po mikroskopických testech byly chlupy odeslány do laboratoře v USA.

Tam porovnali DNA ze vzorku s dalšími jemu podobnými, které pocházely ze zvířat žijících poblíž místa nálezu. A objevili spojitost s himálajským kamzíkem.

"Testy DNA mají i tak zajímavý výsledek, protože uvedené místo nálezu je velmi daleko od běžného výskytu tohoto druhu," řekl Ian Redmond, který vedl testování DNA ve Spojených státech.

"Kamzík himálajský běžně žije ve výškách přibližně o 1000 až 4000 metrů vyšších," dodal.

Více o Indii:

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu. Řekl to novinářům před odjezdem z Bílého domu na předvolební akci ve státě Ohio. Potvrdil, že se rozhoduje mezi pěti uchazečkami a že by si přál, aby Senát o jeho kandidátce hlasoval ještě před listopadovými volbami hlavy státu. Již dříve oznámil, že do funkce navrhne ženu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho a dalších politiků kvůli možným skrytým finančním darům adresovaným protiimigrační Svobodné straně Rakouska (FPÖ). 

Vyšetřováni už nejsou někdejší šéf FPÖ Strache, bývalý šéf poslanců FPÖ Johann Gudenus, ani bývalý poslanec Markus Tschank.

Strache se na známém videu pořízeném ve vile na španělském ostrově Ibiza před rakouskými volbami v roce 2017 mimo jiné vychloubal, že sponzorské dary nejsou převáděny přímo na účet FPÖ, ale na spolky blízké straně. Protikorupční prokuratura se věcí začala zabývat a kriminální policie měla prověřit organizace blízké FPÖ.

Podle vyšetřovatelů není skutečný důvod k dalšímu stíhání. Posvítili si přitom na organizace Patria Austria, Austria in Motion, Wirtschaft für Österreich a Institut für Sicherheitspolitik.

před 4 hodinami

Microsoft koupí herní společnost ZeniMax Media za 7,5 miliardy dolarů

Americká softwarová firma Microsoft dnes oznámila, že za 7,5 miliardy dolarů (172,9 miliardy Kč) koupí herní společnost ZeniMax Media, která stojí mimo jiné za hrami Doom či Fallout. Microsoft tak chce rozšířit nabídku svých herních konzolí Xbox. ZeniMax je mateřskou společností firmy Bethesda Softwork, která mimo jiné vyvinula hry Wolfenstein nebo The Elder Scrolls.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Wall Street Journal: Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností.

Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností. Informoval o tom s odvoláním na obeznámené zdroje list The Wall Street Journal. Na seznamu se patrně objeví konkurent čínské společnosti Huawei, americký podnik Cisco Systems. Peking nicméně podle WSJ se sankcemi otálí, část čelných představitelů Číny chce o černé listině rozhodnout až po listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy