Vyvrácený důkaz: Chlup z yettiho patřil kamzíkovi

Vanda Králová, vk
26. 10. 2008 8:35
Existence sněžného muže se nepotvrdila
Foto: www.indianjungles.com

Oxford - Měl to být důkaz, který potvrdí existenci bájného yettiho. Chlup dovezený z Indie však pro jeho objevitele nakonec znamenal spíš blamáž.

Jak zjistili američtí a britští vědci, nalezený vzorek nepatří sněžnému muži, ale himálajskému kamzíkovi, uvedla stanice BBC.

Zvětšení pod mikroskopem a porovnání se vzorky srsti primátů odhalilo, že rozhodně nejde o chlup tvora podobného opici.

Následné testy DNA pak potvrdily, že chlup objevený v severoindickém státě Megaláj pochází z jednoho z tamních druhů koz.

Souvislosti: Himálaj trpí. Ničí ho škodliviny z celé jižní Asie

Úspěch aspoň částečný

I tak ale vědci snahu badatelů-amatérů ocenili. Až dosud totiž netušili, že se himálajský kamzík, hrubosrsté zvíře se šedohnědou srstí a délkou mezi 95 a 130 centimetry, vyskytuje tak daleko od místa svého původu, srázů Himálaje.

Chlup, který údajně pocházel z yettiho, našli cestovatelé v roce 2003 v indické džungli. Měl patřit takzvanému indickému yettimu, nížinnému příbuznému sněžného muže z Himálaje

"Výsledky jsou pro mě zklamáním. Ale nezlomily mou víru v to, že někde venku žije tvor podobný yettimu," řekl BBC Dipu Marak, jeden z objevitelů. "Byl spatřen až příliš často, než aby mohlo jít jen o legendu."

Mikroskopy a DNA

První sérii testů provedli primatoložka Anna Nekarisová a odborník na mikroskopické analýzy Jon Wells z britské Oxford Brookes University.

Foto: Aktuálně.cz

 

Pomocí nejlepších mikroskopů v Británii chlup zvětšili více než dvěstěkrát.

Po mikroskopických testech byly chlupy odeslány do laboratoře v USA.

Tam porovnali DNA ze vzorku s dalšími jemu podobnými, které pocházely ze zvířat žijících poblíž místa nálezu. A objevili spojitost s himálajským kamzíkem.

"Testy DNA mají i tak zajímavý výsledek, protože uvedené místo nálezu je velmi daleko od běžného výskytu tohoto druhu," řekl Ian Redmond, který vedl testování DNA ve Spojených státech.

"Kamzík himálajský běžně žije ve výškách přibližně o 1000 až 4000 metrů vyšších," dodal.

Více o Indii:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy