Indové si stěžovali na zápach, město navonělo skládky

vk
16. 8. 2008 14:30
Stojí je to asi 16 tisíc dolarů měsíčně
Indům skládky nevoní. Tak je voní parfémem (ilustrační foto)
Indům skládky nevoní. Tak je voní parfémem (ilustrační foto) | Foto: Martina Machová

Bombaj - V západoindické Bombaji navoněli skládky odpadu parfémem, aby potlačili všudypřítomný zápach.

O nezvyklém nápadu informovala britská BBC.

Zaměstnanci městských služeb rozprašují na dvou bombajských skládkách rostlinný parfém od doby, co si před šesti měsíci obyvatelé stěžovali na nesnesitelný puch.

Podle místních zmenšilo parfémování odpadků zápach. Ochránci přírody ale tvrdí: Je to dlouhodobě neudržitelné řešení.

Indická města mívají běžně otevřené skládky odpadů. Nejenže zapáchají, představují i zdravotní riziko.

Čtěte také: Indie zakázala vývoz rýže. Chce zastavit hladovění

Zápach z 8,5 tuny odpadků

Obrovský zápach způsobuje mimo jiné fakt, že odpad na skládkách není tříděný.

Bombaj má asi 18 milionů obyvatel a produkuje denně 8.500 tun odpadu. V okolí skládek žije kolem půl milionu lidí.

Přes 42 tisíc litrů rostlinného parfému, které vystačí na šest až osm měsíců, stojí město přibližně 114 tisíc dolarů. Parfém smíchaný s vodou se na skládky vozí každý den.

Foto: Aktuálně.cz

"To, že jsme skládky navoněli, pomohlo. Místní si stěžují méně. Budeme pokračovat, dokud nepřijdeme s dlouhodobějším řešením," řekl zástupce města A Karim.

Čtěte také: Indie brojí proti pytlákům, kteří loví vzácné nosorožce

Dočasné řešení?

"Řešením, jak zmenšit zápach, je třídění odpadu," řekl Karim BBC.

Metody, jak zacházet s odpady, jsou ve většině indických měst přinejmenším zastaralé. Odpad se raději vysype na neobydlené místo, než aby se s ním naložilo ekologicky.

V jednom z nejrychleji rostoucích indických měst, Gurgaonu v severním státě Haryana, dokonce není ani jediná skládka. Odpad se povaluje po celém městě.

Čtěte také: Evropští zákonodárci vyhlásili válku skládkám

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy