Indové si stěžovali na zápach, město navonělo skládky

vk
16. 8. 2008 14:30
Stojí je to asi 16 tisíc dolarů měsíčně
Indům skládky nevoní. Tak je voní parfémem (ilustrační foto)
Indům skládky nevoní. Tak je voní parfémem (ilustrační foto) | Foto: Martina Machová

Bombaj - V západoindické Bombaji navoněli skládky odpadu parfémem, aby potlačili všudypřítomný zápach.

O nezvyklém nápadu informovala britská BBC.

Zaměstnanci městských služeb rozprašují na dvou bombajských skládkách rostlinný parfém od doby, co si před šesti měsíci obyvatelé stěžovali na nesnesitelný puch.

Podle místních zmenšilo parfémování odpadků zápach. Ochránci přírody ale tvrdí: Je to dlouhodobě neudržitelné řešení.

Indická města mívají běžně otevřené skládky odpadů. Nejenže zapáchají, představují i zdravotní riziko.

Čtěte také: Indie zakázala vývoz rýže. Chce zastavit hladovění

Zápach z 8,5 tuny odpadků

Obrovský zápach způsobuje mimo jiné fakt, že odpad na skládkách není tříděný.

Bombaj má asi 18 milionů obyvatel a produkuje denně 8.500 tun odpadu. V okolí skládek žije kolem půl milionu lidí.

Přes 42 tisíc litrů rostlinného parfému, které vystačí na šest až osm měsíců, stojí město přibližně 114 tisíc dolarů. Parfém smíchaný s vodou se na skládky vozí každý den.

Foto: Aktuálně.cz

"To, že jsme skládky navoněli, pomohlo. Místní si stěžují méně. Budeme pokračovat, dokud nepřijdeme s dlouhodobějším řešením," řekl zástupce města A Karim.

Čtěte také: Indie brojí proti pytlákům, kteří loví vzácné nosorožce

Dočasné řešení?

"Řešením, jak zmenšit zápach, je třídění odpadu," řekl Karim BBC.

Metody, jak zacházet s odpady, jsou ve většině indických měst přinejmenším zastaralé. Odpad se raději vysype na neobydlené místo, než aby se s ním naložilo ekologicky.

V jednom z nejrychleji rostoucích indických měst, Gurgaonu v severním státě Haryana, dokonce není ani jediná skládka. Odpad se povaluje po celém městě.

Čtěte také: Evropští zákonodárci vyhlásili válku skládkám

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 1 hodinou

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy