Sochy k uctění hinduistických bohů otrávily Indům řeky

vk, Reuters
23. 8. 2008 11:10
Jedy kontaminují i zemědělskou úrodu
Barvy na indických modlách bývají často jedovaté
Barvy na indických modlách bývají často jedovaté | Foto: Reuters

Bombaj - Každý rok vhazují miliony indických hinduistů do řek a jezer malované sochy, aby uctili své bohy. Vědci zjistili, že jedovatými barvami si tak trvale znečišťují vodní toky.

Jedovaté chemikálie z barev a neekologických materiálů zabíjí ryby a kontaminují zemědělskou úrodu.

Kritická je situace v září a říjnu. Hinduisté po celé Indii totiž slaví na počest boha Ganešy, odstraňovače překážek, a bohyně Durgy, ničitelky zla, píše agentura Reuters.

Složitě malované a zdobené sochy bohů procesí odnese k vodě, kde je utopí.

Plast, cement a sádra

Ochránci životního prostředí tvrdí, že sochy se často vyrábějí z biologicky neodbouratelných materiálů, jako je plast, cement nebo sádra. Sošky se navíc pomalovávají jedovatými barvami.

Poté, co se sochy rituálně utopí, jedovaté látky z vody znečistí celé okolí, protože místní obyvatelé kontaminovanou vodu použijí na zavlažování, řekl Reuters vedoucí Indického technologického institutu v Bombaji Shyam Asolekar.

"Dokonce i malé částečky jsou velice jedovaté, pokud se usadí v těle. Hromadí se v lidských tkáních," řekl Asolekar, který se sledováním následků hinduistických zvyků dlouhodobě zabývá.

Barvy obsahují kovy jako rtuť, kadmium a olovo, které mohou projít potravním řetězcem z ryb až po člověka.

Ochránci přírody tvrdí, že materiály jako sádra se navíc obtížně rozpouštějí a zmenšují obsah kyslíku ve vodě, což vede k úhynu ryb a dalších vodních organismů.

Komerce náboženských oslav

Sochy z loňských oslav ještě stále plují po hladinách řek a vodních nádrží v Bombaji, kde se jich při každoroční oslavě "Ganeša Chaturthi" utopí okolo 160 tisíc.

Sochy se tradičně vyráběly z bahna, jílu a přírodních barviv. Komercionalizace oslav ale znamenala, že lidé chtějí větší a zářivější sochy a už jim nestačí ty ekologicky přípustné.

Místní úřady tvrdí, že se snaží znečišťování vodních toků zabránit. V Bombaji pro letošní oslavy vykopali 48 vodních nádrží, speciálně určených pro rituální topení soch. To ale podle ekologů nestačí.

"Pokud nerespektujete přírodu, potom nerespektujete boha," řekl podle Reuters Manisha Gutman ze skupiny ochránců přírody Eco Exist.

Zhruba 80 procent z více než miliardové populace Indů jsou hinduisté. O ekologických problémech se ale čím dál tím častěji mluví i v této zemi. 

Během jarních hinduistických oslav Holi se například rozhazuje barevný prášek. Vědci však zjistili, že průmyslově vyráběné prášky jsou často jedovaté a mohou způsobovat astma, dočasnou slepotu nebo dokonce rakovinu kůže.

Čtěte také: Svatokrádež v Indii: Byli to buddhisté, nebo hinduisté?

 

Právě se děje

Další zprávy