Himálaj trpí. Ničí ho škodliviny z celé jižní Asie

Vanda Králová, vk
21. 10. 2008 17:10
Znečištění změní deště a uspíší tání
Himálajský vzduch přestává být průzračně čistý.
Himálajský vzduch přestává být průzračně čistý. | Foto: Reuters

Oslo - Špinavý vzduch, s nímž zápolí čím dál více asijských zemí, ovlivňuje i tvorbu mraků vysoko v Himálaji.

Vědci teď přišli s důrazným varováním: znečištění, vzniklé tisíce kilometrů odsud, pravděpodobně naruší zdejší monzunové deště a uspíší tání himálajských ledovců.

Italští a francouzští vědci, kteří pracují na nejvýše položené observatoři světa ve výšce 5 079 metrů nad mořem, objevili ve vzduchu mikroskopické částice škodlivých látek. Informuje o tom agentura Reuters.
 
Je to vůbec poprvé, co tyto částečky v takových výškách zaznamenali. Dříve na ně narazili v Evropě a Japonsku, tedy v mnohem nižších nadmořských výškách.

Špína z údolí

"Myslíme si, že je to způsobeno velkým znečištěním vzduchu v údolích. Ten stoupá a ve větších nadmořských výškách se dostává do kontaktu s čistým vzduchem. Tady se pak tvoří nové částečky," řekla agentuře Reuters jedna z autorek studie, Karine Sellegriová z Univerzity Blaise Pascala ve Francii.

Tvrdí, že částečky mohou pocházet ze spalování dřeva v himálajských údolích. Některé mohou být i přírodního původu - z vegetace.

"Zvýšení znečištění v jižní Asii bude mít celosvětové důsledky pro životní prostředí," píše se v nejnovější studii.

"Přesun škodlivých látek z hustě obydlených oblastí v Indii, Pákistánu, Číně a Nepálu do Himálaje může vést k podstatnému oteplení v jižní Asii."

Klimatický panel OSN loni vydal zprávu, že himálajské ledovce, které napájí řeky, na nichž závisí stamiliony lidí, se mohou zmenšit na 100 tisíc kilometrů čtverečních do roku 2030. Teď mají rozlohu pětkrát větší.

Čtěte také: Čína omezí přístup horolezců na Everest. A uklidí tam

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Prasklé potrubí omezilo provoz tramvají v centru Prahy

Kvůli prasklému vodovodnímu potrubí v Ječné ulici byl v úterý před 07:00 v obou směrech zastaven provoz tramvají ve frekventovaném úseku mezi stanicemi I.P. Pavlova a Karlovo náměstí v centru Prahy. Týká se to linek 4, 6, 10, 16 a 22, které až do odvolání jezdí po objízdných trasách. Na svém webu o tom informoval dopravní podnik.

Náhradní autobusovou dopravu kvůli neprůjezdnosti úseku není možné podle dopravce zavést. Cestující mohou využít metro, a to ze stanic Náměstí Míru, Karlovo náměstí nebo I. P. Pavlova.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dálnici D8 u Lovosic znovu uzavřela nehodu kamionu

Dálnice D8 ve směru na Ústí nad Labem a dál na Drážďany je u Lovosic uzavřená. V noci tam v místě zúžení před sjezdem na průmyslovou zónu havaroval kamion. Policie odklání dopravu na exitu 45 Lukavec, zpátky na dálnici se řidiči vrací na nájezdu Lovosice. V okolí se tvoří kratší kolony, vyplývá z informací Národního dopravního informačního centra. Auta by se do uzavřeného úseku měla podle odhadu silničářů vrátit kolem 09:00.

Dálnice D8 u Lovosic byla neprůjezdná také v pondělí v noci a dopoledne. V úseku, který je kvůli stavebním pracím zúžený do jednoho pruhu, najel kamion do betonových svodidel. Vozidlo začalo hořet. Řidič stihl včas vystoupit, nikdo nebyl zraněn. Provoz byl kvůli odklízení následků a vyšetřování obnoven až po téměř deseti hodinách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy