Vypuštěná nádrž odhalila trosky zaplavené vesnice. Zbyl z ní jen kostel

pru pru
21. 5. 2021 10:00
Před 71 lety byla vesnice Curon na severu Itálie ještě plná života. V roce 1950 se ale její obyvatelé museli kvůli výstavbě přehradní nádrže Lago di Resia odstěhovat. Vesnička byla uměle zaplavena a zbyla z ní jen kostelní věž. Ruiny rozbouraných domů nyní vůbec poprvé po sedmi desítkách let odhalila dočasně vypuštěná vodní nádrž. Podívejte se na záběry nevídané atrakce v Jižním Tyrolsku.
Vypuštěná nádrž odhalila trosky zaplavené vesnice před 70 lety. Zbyl z ní jen kostel | Video: Associated Press

Nádrž Lago di Resia v západní části Jižního Tyrolska v Itálii museli její správci v posledních týdnech kvůli údržbě odvodnit. Návštěvníci této oblasti se tak mohli vůbec poprvé procházet mezi troskami zbouraných domů a odhadovat, jak mohla nyní zaplavená vesnice ještě v roce 1950 vypadat.

"Bylo pro mě strašně zvláštní chodit mezi ruinami domů. Cítila jsem směsici pocitů od smutku až po zvědavost," uvedla pro agenturu Reuters obyvatelka Jižního Tyrolska Luisa Azzoliniová.

Jedinou zachovalou stavbou po zaplavení vesnice zůstala zvonice tamního kostela, která se od té doby tyčí uprostřed vodní nádrže. Díky této nevídané podívané se Lago di Resia stalo oblíbeným turistickým místem i inspirací pro spisovatele či tvůrce seriálů na Netflixu. Hororová série s názvem Curon o tajemné ztracené vesnici měla na streamovací platformě premiéru v červnu loňského roku.

Trosky uměle zaplavené vesnice nezůstanou pro veřejnost dlouho přístupné. Správci začali před několika dny znovu postupně napouštět do jezera vodu a za pár týdnů budou ruiny domů opět skryté na dně jezera.

Ve vesničce Curon žilo v roce 1950 přes 900 obyvatel ve více než 160 domech. Po zaplavení se přibližně 700 lidí přestěhovalo do nově postavené vesnice nedaleko té původní. Zbylé dvě stovky obyvatel se poté rozhodly žít na úplně jiných místech mimo tuto oblast.

 

Právě se děje

Další zprávy