Vyléčení ježci dostali na cestu do přírody vysílačky

Pavel Baroch
11. 6. 2007 9:30
V záchranných stanicích loni skončilo na tisíc ježků
Foto: Aktuálně.cz

Pátek - Český svaz ochránců přírody rozjel unikátní projekt. Tři ježci, kteří na podzim skončili ve stanici pro handicapované živočichy v Pátku u Poděbrad, dostali miniaturní vysílačky, díky nimž je možné sledovat návrat těchto ohrožených živočichů do volné přírody.

Vedoucí záchranné stanice Luboš Vaněk uvedl, že bez lidské pomoci by ježci nepřežili zimu, protože byli podvyživení. Zpět do přírody se ježci vrátí s vysílačkami, které umožní sledovat nejméně jeden měsíc jejich začlenění do přírody. Pak jim je ochranáři sundají.

Český svaz ochránců přírody dokonce kvůli tomu zřídil speciální stránku, na které je možné návrat ježků sledovat.

"Ježčice vysledovány, žijí si spokojeně," uvádí se v poslední zprávě z poloviny května.

Ježci z Česka mizí. Také kvůli autům

Ježci často končí pod koly aut. Hůř jsou na tom jen zajíci.
Ježci často končí pod koly aut. Hůř jsou na tom jen zajíci. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Ježek patří mezi ohrožené druhy a jejich počty v posledních letech klesají. Na vině je jednak intenzivní zemědělství a úbytek křovin a dalších malých ostrůvků zeleně.

Dalším důvodem je hustá automobilová doprava. Ježek je po zajíci druhou nejčastější obětí silničního provozu.

V záchranných stanicích Českého svazu ochránců přírody je ježek nejčastějším pacientem. "Za loňský rok jsme jich přijali 962. Zhruba třetina se vrací zpět do volné přírody, třetina zůstává ve stanicích přes zimu a vypouští se až na jaře," uvádí ČSOP, nejstarší a nejpočetnější ekologická organizace v zemi.

Vysílačky mají i orli, kosi nebo rysi

Kromě tří ježků dostali od lidí z Českého svazu ochránců přírody miniaturní vysílačky také další zvířata, která skončila na čas v záchranných stanicích - tři kosi, dvě káně a sova pálená.

Ve stanici v Bartošovicích na Moravě zase vysílačky připevňují orlům skalním, které vypouštějí do volné přírody v Beskydech.

Telemetrii - sledování pohybu živočichů pomocí vysílaček - používají i jinde. Například před dvěma lety v Šumavském národním parku "vyfasovalo" vysílačky deset jelenů a třicet srnců. Smyslem výzkumu bylo například zjistit, jak se mění zvyky těchto zvířat v oblastech, kam se vrací i jejich přirozný nepřítel - rys.

Obojek v vysílačkou přitom nosili i rysi. Díky tomu se například podařilo zjistit, že rysí samici v roce 2004 zastřelil pytlák.

Pomocí vysílaček sledovali vědci třeba i cestu čápa černého do teplých krajin.

 

Právě se děje

Další zprávy