Právě fotky na Facebooku, Instagramu či YouTube můžou podle bojovníků za práva zvířat za rozkvět obchodu s těmito vodními savci. Podle organizace World Animal Protection (WPA) jsou vydří mláďata častokrát vytrhována ze svého přirozeného prostředí a prodávána především v Japonsku, Thajsku a Indonésii.
Jednou z nejsledovanějších vyder na Instagramu je podle britského deníku The Telegraph Takečijo, kterou chová jako domácího mazlíčka tokijská rodina v bytě. Sleduje ji více než 300 tisíc lidí.
A v Japonsku se rozmáhá také popularita vydřích kaváren, kde se návštěvníci mohou se zvířaty mazlit. Indonéští majitelé vyder si prý zase oblíbili společné procházky se zvířaty.
Ani v jedné z těchto asijských zemí není zakázáno chovat vydru jako domácího mazlíčka, nicméně Cassandra Koenenová z WPA upozorňuje na to, že lidé jim svým neuváženým chováním ubližují. "Svou lásku projevují chováním, které je pro zvíře neuvěřitelně škodlivé," cituje ji britský deník.
Kočičí žrádlo a malé klece bez přístupu k vodě
Podle zvířecích ochránců jsou vydry častokrát krmeny sýrem nebo kočičím žrádlem. A při interakcích s lidmi skuhrají, vřískají a vydávají další zvuky poukazující na to, že trpí.
Zvířata navíc bývají často držena v malých klecích bez přístupu k vodě nebo v prostorech bez přirozeného světla.
S vydrami se obchoduje na internetových fórech nebo ve facebookových skupinách a podle ochránců se například v Japonsku prodávají za tisíce dolarů. Vysoké ceny tak vedou k organizovaným krádežím mláďat z přírody.
Z dlouhodobého hlediska by přitom obchod s vydrami mohl vést k jejich rapidnímu úbytku. Zvířata se už tak potýkají i s dalšími nebezpečími. Těmi jsou jednak znečištěné vodní toky a také lovci toužící po jejich kožešinách či mase.
Podle Mezinárodního svazu ochrany přírody hrozí třem ze čtyř druhů vyder v regionu jihovýchodní Asie vymizení z jejich přirozeného prostředí. Ochránci zvířat proto navrhují, aby se do celé věci zapojily také vlády jednotlivých států. Koenenová nicméně upozorňuje na to, že problém by měli řešit i provozovatelé sociálních sítí.
"Jsou to velmi družná a hravá zvířata. Vybízíme lidi k tomu, aby je nechali v přírodě a nebrali si je do svého bytu uprostřed Tokia," dodala Koenenová.