Tým vědců zkoumal v Číně žijící vrabce rezavé, kteří do svých hnízd vplétají listy pelyňku. Vědci v rámci studie zkoušeli ptákům pelyněk do hnízd přidávat nebo jim ho naopak brát, ale opeřenci si jeho množství vždy upravili na původní množství a řídili se u toho nejspíš vůní rostliny, píše časopis Current Biology.
"Když mají v hnízdech pelyněk, jejich mláďata mají méně parazitů a bývají celkově větší a zdravější," uvedl William Feeney z Griffithovy univerzity na východním pobřeží Austrálie, který se na výzkumu podílel, píše list Brisbane Times.
Zdravotní účinky pelyňku jsou známé i lidem, například Číňané koupou své děti v odvaru z pelyňku, protože věří, že je ochrání před nemocemi. Tuto praktiku lidového léčitelství potvrdily odborné studie; listy pelyňku obsahují látky, které pomáhají předcházet parazitárním infekcím, píší Brisbane Times.
Podle Williama Feeneyho studie nabízí domněnku, že lidé se v minulosti léčivé účinky rostlin naučili od zvířat. "Máme tu jasný vzor chování. Ptáci se zaměřují na tuto rostlinu a na žádné jiné a místní lidé se zaměřují na stejnou rostlinu za stejným účelem," uvádí Feeney podle Brisbane Times.