Vousy jsou špinavější než WC, varuje studie. Vousáči oponují

pej
5. 5. 2015 16:06
Americký mikrobiolog odebral vzorky z vousů a přišel na to, že některé obsahují více bakterií než záchod. Vousatým mužům tak radí dbát na hygienu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Poslední dva až tři roky se s vousatými muži doslova roztrhl pytel. Zarostlý obličej už není jen výsadou svobodomyslných umělců, ale narazíte na něj všude. Tento trend se nevyhnul ani přehlídkovým molům, a dokonce ani politické sféře. Vousy, dlouhá léta považovány za symbol plodnosti, jsou zkrátka celosvětovým trendem.

Zahraniční média v uplynulých dnech informovala o studii, která by mohla mnohé pány od nošení plnovousů zrazovat. "Některé vousy mohou být kontaminovanější než WC, říká studie," napsal deník The Mirror. Podobný titulek zveřejnil i další britský deník Metro.

Autoři vycházejí ze závěrů studie amerického mikrobiologa Johna Golobica, který vzorky odebrané z plnovousů dobrovolníků podrobil speciálním laboratorním testům. "Obvykle mě jen tak nic nepřekvapí, ale tentokrát to bylo právě naopak," uvedl John Golobic pro The Mirror.

Expertíza prokázala, že některé odebrané vzorky obsahovaly stejné množství bakterií jako prostřední na toaletách. "Pokud bychom k podobným výsledkům došli například v případě vody, nesměla by se používat a musela by se okamžitě dezinfikovat," vysvětlil autor studie.

Vousatí muži by měli dbát na hygienu

Mužům, kteří svůj plnovous nehodlají shodit, doporučil úzkostlivě dbát na hygienu, a to především časté mytí rukou i vousů. "Snažte se rukama nedotýkat svého obličeje," nabádá.

Redaktor deníku The Guardian zaujímá ohledně slavného průzkumu o dost rezervovanější postoj. Uvedenou studii nepovažuje vzhledem k malému množství odebraných vzorků za relevantní. Zároveň říká, že by ho ani obšírnější testování nebo publikace v prestižním vědeckém časopise nepřiměla k obavám a oholení.

"Lidská kůže je domovem rozmanitých mikrobů a to, že se na ní vyskytují bakterie E.coli, stejné jako ve střevech, není nic překvapivého," dodal.

Čím hůř muži vypadají, tím lépe pro osvětu, říká lékař a zakladatel nadace Muži proti rakovině Roman Zachoval. V Česku je totiž každý rok objeveno až 6000 nových případů rakoviny prostaty a varlat. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 47 minutami

Po požáru domu na Praze 5 skončila jedna žena v nemocnici. Hasiči několik osob evakuovali

Pětašedesátiletá žena skončila v nemocnici po odpoledním požáru bytu ve druhém patře činžovního domu v Praze 5. Nadýchala se zplodin. Z domu muselo být evakuováno několik lidí. Hasiči požár dostali rychle pod kontrolu. Rozsah škody a příčinu vzniku ohně zjišťují vyšetřovatelé. 

Hořet začalo krátce po 15:00 v Lidické ulici. "Hasiči nasadili na lokalizaci plamenů jeden vodní proud vnitřní částí budovy. Během zásahu zachránili čtyři osoby pomocí vyváděcích masek a jednoho psa. Několik osob se evakuovalo před příjezdem hasičů," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Oheň dostali hasiči pod kontrolu za 17 minut, poté ještě kontrolovali skrytá ohniska termokamerou. Museli také rozebrat i část stropního podhledu bytu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy