Vousy jsou špinavější než WC, varuje studie. Vousáči oponují

pej
5. 5. 2015 16:06
Americký mikrobiolog odebral vzorky z vousů a přišel na to, že některé obsahují více bakterií než záchod. Vousatým mužům tak radí dbát na hygienu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Poslední dva až tři roky se s vousatými muži doslova roztrhl pytel. Zarostlý obličej už není jen výsadou svobodomyslných umělců, ale narazíte na něj všude. Tento trend se nevyhnul ani přehlídkovým molům, a dokonce ani politické sféře. Vousy, dlouhá léta považovány za symbol plodnosti, jsou zkrátka celosvětovým trendem.

Zahraniční média v uplynulých dnech informovala o studii, která by mohla mnohé pány od nošení plnovousů zrazovat. "Některé vousy mohou být kontaminovanější než WC, říká studie," napsal deník The Mirror. Podobný titulek zveřejnil i další britský deník Metro.

Autoři vycházejí ze závěrů studie amerického mikrobiologa Johna Golobica, který vzorky odebrané z plnovousů dobrovolníků podrobil speciálním laboratorním testům. "Obvykle mě jen tak nic nepřekvapí, ale tentokrát to bylo právě naopak," uvedl John Golobic pro The Mirror.

Expertíza prokázala, že některé odebrané vzorky obsahovaly stejné množství bakterií jako prostřední na toaletách. "Pokud bychom k podobným výsledkům došli například v případě vody, nesměla by se používat a musela by se okamžitě dezinfikovat," vysvětlil autor studie.

Vousatí muži by měli dbát na hygienu

Mužům, kteří svůj plnovous nehodlají shodit, doporučil úzkostlivě dbát na hygienu, a to především časté mytí rukou i vousů. "Snažte se rukama nedotýkat svého obličeje," nabádá.

Redaktor deníku The Guardian zaujímá ohledně slavného průzkumu o dost rezervovanější postoj. Uvedenou studii nepovažuje vzhledem k malému množství odebraných vzorků za relevantní. Zároveň říká, že by ho ani obšírnější testování nebo publikace v prestižním vědeckém časopise nepřiměla k obavám a oholení.

"Lidská kůže je domovem rozmanitých mikrobů a to, že se na ní vyskytují bakterie E.coli, stejné jako ve střevech, není nic překvapivého," dodal.

Čím hůř muži vypadají, tím lépe pro osvětu, říká lékař a zakladatel nadace Muži proti rakovině Roman Zachoval. V Česku je totiž každý rok objeveno až 6000 nových případů rakoviny prostaty a varlat. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 2 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy