Vousy jsou špinavější než WC, varuje studie. Vousáči oponují

pej
5. 5. 2015 16:06
Americký mikrobiolog odebral vzorky z vousů a přišel na to, že některé obsahují více bakterií než záchod. Vousatým mužům tak radí dbát na hygienu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Poslední dva až tři roky se s vousatými muži doslova roztrhl pytel. Zarostlý obličej už není jen výsadou svobodomyslných umělců, ale narazíte na něj všude. Tento trend se nevyhnul ani přehlídkovým molům, a dokonce ani politické sféře. Vousy, dlouhá léta považovány za symbol plodnosti, jsou zkrátka celosvětovým trendem.

Zahraniční média v uplynulých dnech informovala o studii, která by mohla mnohé pány od nošení plnovousů zrazovat. "Některé vousy mohou být kontaminovanější než WC, říká studie," napsal deník The Mirror. Podobný titulek zveřejnil i další britský deník Metro.

Autoři vycházejí ze závěrů studie amerického mikrobiologa Johna Golobica, který vzorky odebrané z plnovousů dobrovolníků podrobil speciálním laboratorním testům. "Obvykle mě jen tak nic nepřekvapí, ale tentokrát to bylo právě naopak," uvedl John Golobic pro The Mirror.

Expertíza prokázala, že některé odebrané vzorky obsahovaly stejné množství bakterií jako prostřední na toaletách. "Pokud bychom k podobným výsledkům došli například v případě vody, nesměla by se používat a musela by se okamžitě dezinfikovat," vysvětlil autor studie.

Vousatí muži by měli dbát na hygienu

Mužům, kteří svůj plnovous nehodlají shodit, doporučil úzkostlivě dbát na hygienu, a to především časté mytí rukou i vousů. "Snažte se rukama nedotýkat svého obličeje," nabádá.

Redaktor deníku The Guardian zaujímá ohledně slavného průzkumu o dost rezervovanější postoj. Uvedenou studii nepovažuje vzhledem k malému množství odebraných vzorků za relevantní. Zároveň říká, že by ho ani obšírnější testování nebo publikace v prestižním vědeckém časopise nepřiměla k obavám a oholení.

"Lidská kůže je domovem rozmanitých mikrobů a to, že se na ní vyskytují bakterie E.coli, stejné jako ve střevech, není nic překvapivého," dodal.

Čím hůř muži vypadají, tím lépe pro osvětu, říká lékař a zakladatel nadace Muži proti rakovině Roman Zachoval. V Česku je totiž každý rok objeveno až 6000 nových případů rakoviny prostaty a varlat. | Video: DVTV
 

Právě se děje

před 12 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy