Nejšpinavější muž Evropy pochází z Česka, píšou v zahraničí

pej
2. 5. 2014 7:30
Ludvík Doležal z Královéhradecka zaujal zahraniční média, která ho označila za nejšpinavějšího člověka v Evropě.
Ludvík Doležal
Ludvík Doležal | Foto: Repro YouTube

Nový Bydžov – Příběh Ludvíka Doležala, muže žijícího v ruinách bývalého statku nedaleko Nového Bydžova, se do českých novin dostal už před dvěma roky. Studenti Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku o něm tehdy natočili dokument s názvem Ludva.

Muže stranícího se společnosti objevila teď i zahraniční média. Ta ho označila jako nejšpinavějšího muže v Evropě.

"Vrásčitá tvář, šedé vousy a vlasy zčernalé sazemi, tak vypadá tulák, nejšpinavější muž v Evropě," píše například Daily Mirror.

Osmapadesátiletý muž kdysi žil a pracoval jako ostatní. Když se rozhodl odejít ze zaměstnání, nastěhoval se do zchátralého domu a začal pobírat sociální dávky.

Ludva (2012)
Ludva (2012) | Video: YouTube

"Denně vyžije s částkou kolem tří liber. Dávky mu ale vládní úředníci odmítají vyplatit najednou, protože se obávají, že by peníze použil pouze na přiložení do ohně," řeší dále britský deník Metro.

Muž pálí prakticky všechno, včetně pneumatik, lahví a starého nábytku. Věci mu vozí buď místní lidé, nebo pracovníci Armády spásy. Cítí potřebu neustále žít v blízkosti ohně, ve žhavém popelu dokonce spí.

"Umýt se je pro něj nemyslitelné, protože trpí psychickou poruchou, nutkavou potřebou sdílet svůj život s ohněm a popelem," napsali ještě v Metru.

Příběhem Ludvíka Doležala se zabývají i další zahraniční média. Článek o něm se objevil například v lokálním americkém magazínu ABXL Boston, v indickém, anglicky psaném deníku India Today, v online deníku The Huffington Post či v britském Daily Mail.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy