Nejšpinavější muž Evropy pochází z Česka, píšou v zahraničí

pej
2. 5. 2014 7:30
Ludvík Doležal z Královéhradecka zaujal zahraniční média, která ho označila za nejšpinavějšího člověka v Evropě.
Ludvík Doležal
Ludvík Doležal | Foto: Repro YouTube

Nový Bydžov – Příběh Ludvíka Doležala, muže žijícího v ruinách bývalého statku nedaleko Nového Bydžova, se do českých novin dostal už před dvěma roky. Studenti Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku o něm tehdy natočili dokument s názvem Ludva.

Muže stranícího se společnosti objevila teď i zahraniční média. Ta ho označila jako nejšpinavějšího muže v Evropě.

"Vrásčitá tvář, šedé vousy a vlasy zčernalé sazemi, tak vypadá tulák, nejšpinavější muž v Evropě," píše například Daily Mirror.

Osmapadesátiletý muž kdysi žil a pracoval jako ostatní. Když se rozhodl odejít ze zaměstnání, nastěhoval se do zchátralého domu a začal pobírat sociální dávky.

Ludva (2012)
Ludva (2012) | Video: YouTube

"Denně vyžije s částkou kolem tří liber. Dávky mu ale vládní úředníci odmítají vyplatit najednou, protože se obávají, že by peníze použil pouze na přiložení do ohně," řeší dále britský deník Metro.

Muž pálí prakticky všechno, včetně pneumatik, lahví a starého nábytku. Věci mu vozí buď místní lidé, nebo pracovníci Armády spásy. Cítí potřebu neustále žít v blízkosti ohně, ve žhavém popelu dokonce spí.

"Umýt se je pro něj nemyslitelné, protože trpí psychickou poruchou, nutkavou potřebou sdílet svůj život s ohněm a popelem," napsali ještě v Metru.

Příběhem Ludvíka Doležala se zabývají i další zahraniční média. Článek o něm se objevil například v lokálním americkém magazínu ABXL Boston, v indickém, anglicky psaném deníku India Today, v online deníku The Huffington Post či v britském Daily Mail.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 32 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy