Nejšpinavější muž Evropy pochází z Česka, píšou v zahraničí

pej
2. 5. 2014 7:30
Ludvík Doležal z Královéhradecka zaujal zahraniční média, která ho označila za nejšpinavějšího člověka v Evropě.
Ludvík Doležal
Ludvík Doležal | Foto: Repro YouTube

Nový Bydžov – Příběh Ludvíka Doležala, muže žijícího v ruinách bývalého statku nedaleko Nového Bydžova, se do českých novin dostal už před dvěma roky. Studenti Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku o něm tehdy natočili dokument s názvem Ludva.

Muže stranícího se společnosti objevila teď i zahraniční média. Ta ho označila jako nejšpinavějšího muže v Evropě.

"Vrásčitá tvář, šedé vousy a vlasy zčernalé sazemi, tak vypadá tulák, nejšpinavější muž v Evropě," píše například Daily Mirror.

Osmapadesátiletý muž kdysi žil a pracoval jako ostatní. Když se rozhodl odejít ze zaměstnání, nastěhoval se do zchátralého domu a začal pobírat sociální dávky.

Ludva (2012)
Ludva (2012) | Video: YouTube

"Denně vyžije s částkou kolem tří liber. Dávky mu ale vládní úředníci odmítají vyplatit najednou, protože se obávají, že by peníze použil pouze na přiložení do ohně," řeší dále britský deník Metro.

Muž pálí prakticky všechno, včetně pneumatik, lahví a starého nábytku. Věci mu vozí buď místní lidé, nebo pracovníci Armády spásy. Cítí potřebu neustále žít v blízkosti ohně, ve žhavém popelu dokonce spí.

"Umýt se je pro něj nemyslitelné, protože trpí psychickou poruchou, nutkavou potřebou sdílet svůj život s ohněm a popelem," napsali ještě v Metru.

Příběhem Ludvíka Doležala se zabývají i další zahraniční média. Článek o něm se objevil například v lokálním americkém magazínu ABXL Boston, v indickém, anglicky psaném deníku India Today, v online deníku The Huffington Post či v britském Daily Mail.

 

Právě se děje

Další zprávy