Vietnamci v Česku stále pomáhají, jen jsou méně slyšet. Mnozí přišli o podnikání

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
4. 4. 2021 18:46
Vietnamská komunita v Česku se loni na jaře aktivně zapojila do boje proti pandemii koronaviru. Šila roušky, rozdávala kávu a nápoje zdravotníkům, vybrala peníze na plicní ventilátor. O aktivitě vietnamských sousedů psal kdekdo, jejich pomoc ocenilo i ministerstvo zdravotnictví. Rok poté se o jejich filantropii už tolik nemluví, část z nich však stále pomáhá.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: sangu.eu

Vietnamská komunita v Česku loni ukázala, jak zásadní roli může sehrát, když se spojí s ostatními v boji proti pandemii.

Jednou z nejviditelnějších iniciativ bylo šití roušek pro zdravotníky, domovy důchodců, hasiče či místní radnice, se kterým začala v polovině března zavedená organizace vietnamských rodičů v Česku s názvem Làm Cha Mẹ CZ. Skupina následně inspirovala mnoho dalších nečlenských vietnamských rodin, aby šily.

Později se vietnamští majitelé večerek rozhodli zdravotníkům a dalším záchranným složkám nabízet kávu a nealkoholické nápoje zdarma, některým institucím komunita věnovala dezinfekční gely a třeba v Ústeckém kraji místní Vietnamci vybrali více než 140 tisíc korun na nákup plicního ventilátoru pro ústeckou Masarykovu nemocnici.

Další organizace zaměřené na česko-vietnamské soužití se staraly o překlady zásadních vládních informací nebo zprovoznění amatérské infolinky pro Vietnamce, kteří se cítí jistější ve svém rodném jazyce. O aktivitě vietnamské komunity v Česku byla napsána spousta článků a podle řady českých Vietnamců to pomohlo šířit pozitivní obraz o jedné z největších menšin v Česku.

"Loňskou iniciativu jsem vnímala velmi pozitivně, jak často vídáme například i v českých médiích, Vietnamci jsou velice solidární, často sami organizují charitativní akce, pořádají sbírky na nejrůznější komunitní aktivity," říká vietnamistka Marta Lopatková.

Česko-vietnamského lékaře ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Thaie Honga Le loni překvapilo, s jakou rychlostí a v jakém velkém rozsahu byla pomoc poskytována, ať už materiální či finanční. "Vietnamští spoluobčané tak chtěli skutečně pomoci, jelikož ke zdravotníkům chovají velký respekt, a podle mě se navíc chtěli distancovat od čínského zdroje, tedy že ne každý Asiat je stejný," myslí si.

Sto tisíc pro Bulovku i materiální pomoc

Články o solidaritě komunity sice utichly, ale pomoc trvá v určité míře i nadále, což potvrzuje také spoluzakladatel projektu Vietnamci pomáhají Tung Manh Nguyen.

"Poslední naše aktivita druhé vlny covidu byl výjezd do azylových domů pro lidi bez domova ve spolupráci s projektem Azyláky.cz," říká. Nyní se Česko-vietnamský vzdělávací institut, který za loňskou iniciativou stojí, rozhodl zaměřit na pomoc sociálně znevýhodněným skupinám. Kromě toho stále propojuje dobrovolníky s žadateli o pomoc a sdílí příběhy dobré praxe.

"Vietnamci (loni) pomáhali sami, nikdo je neřídil. Ani my jsme nevyvíjeli velkou aktivitu, jen jsme chtěli, aby byly všechny informace na jednom místě," vysvětluje Tung Manh Nguyen. "Informovali jsme česká média a spojovali lidi, co potřebují pomoc s těmi, co ji nabízí, ale je mezi nimi menší jazyková bariéra. Momentálně je situace napjatá a informací je tolik, že člověk nestíhá sledovat změny, proto si myslím, že média o Vietnamcích již tolik nepíšou a hledají jiné informace než loni," dodává. Dobrovolníci, kteří pomáhají finančně či materiálně, však stále jsou.

Důkazem může být například nedávný dar respirátorů a 100 tisíc korun Fakultní nemocnici Bulovka v Praze od vietnamské komunity společně s Velvyslanectvím Vietnamské socialistické republiky.

Koronavirus je zasáhl stejně jako Čechy

Další komunity v českých městech přispěly nemocnicím a zdravotníkům taktéž respirátory, jídlem či nápoji. Pandemie přitom negativně zasáhla také řadu vietnamských podnikatelů, kteří byli nuceni uzavřít své provozovny.

"Setkáváme se s tím, že několik podnikatelů vietnamského původu muselo v centru Prahy zavřít provozovny, stejně jako s obchodníky v oblasti služeb, kteří krizi pociťují. Obávám se, že ekonomická krize je zasáhne ještě více, proto se v naší organizaci snažíme vymyslet možná řešení a najít partnery, kteří by nám pomohli," říká Tung Manh Nguyen.

Podle něj má nejistá situace kolem koronaviru i značný dopad na psychiku u části komunity, což potvrzuje také lékař Thai Hong Le. "Ale protože držíme při sobě, tak často nejsme v boji s pandemií bezradní," dodává. "Nárůst pacientů s duševním onemocněním vnímám, i nových, ale spíše se jedná o zhoršení stavu těch současných. Ani nevíte, jaký problém nám udělal loňský lockdown, a už vůbec se neodvážím líčit komplikace psychiatrické péče, když má někdo covid," hovoří o své praxi z nemocnice.

Nezodpovědní Češi? To není názor vietnamské komunity

Předseda Česko-vietnamské společnosti Miloš Kusý v nedávném rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že Vietnamci jsou při dodržování opatření mimořádně ukáznění. Což je podle něj dáno i tím, jak je pandemie zvládána ve Vietnamu.

"Od loňského února kdokoliv, kdo se chce dostat do Vietnamu, musí projít čtrnáctidenní karanténou ve státním hlídaném táboře nebo hotelích," popisuje Kusý. "Pokud se tam objeví vir, třeba jako v jedné čtvrti Saigonu se objevily tři případy, tak uzavřeli celou čtvrť, která je skoro dvakrát větší než Praha," dodává.

Opatření jsou tak velmi přísná a podle Kusého si někteří Vietnamci myslí, že Češi jsou mnohdy velmi nezodpovědní.

Podle některých Vietnamců žijících v Česku však názory Miloše Kusého neodpovídají skutečnému názoru vietnamské menšiny. "Obě země, národy a mentality mají úplně jiné historické zkušenosti s pandemií a obávám se, že na základě toho nelze vyvodit žádné srovnávání, natož kritizovat lidi v Čechách. Jen to budí nenávistné postoje na jedné či druhé straně," uvedla na Facebooku například Diana Tuyet-Ian Nguyenová.

Přestože počet nakažených ve Vietnamu je minimální, ani zde koronavirus zcela nevymizel. A kvůli tomu je ošidné dostat se do země i jen na návštěvu za rodinou nebo vyřízením neodkladných záležitostí. Země je totiž uzavřená a o vstup je nutno žádat oficiální cestou.

Čekat přitom zájemci mohou i několik měsíců. "Jeden můj známý, který přišel o práci a chce se vrátit natrvalo do Vietnamu, čeká už půl roku," ilustruje situaci spoluzakladatel projektu Vietnamci pomáhají.

Pandemie koronaviru zamávala také s volebními preferencemi a Česko letos na podzim čekají zásadní parlamentní volby. Podle spoluzakladatele projektu Vietnamci pomáhají Tunga Manha Nguyena je uplynulý rok také důvodem, proč by se vietnamská komunita měla více zajímat o českou politiku.

"Myslím, že většina mladých Vietnamců - tedy lidí, kteří se v Česku narodili nebo sem přijeli v dětském věku, se o politiku do určité míry zajímá," namítá Marta Lopatková. "Jsou mnohem aktivnější než jejich rodiče, což je do velké míry dané možná i jejich statutem v Česku, možností volit a tak dále. Nejsem si jistá, jestli zrovna pandemie bude mít nějaký zásadní vliv na aktivizaci mladých Vietnamců," dodává.

Lékař Thai Hong Le politiku sleduje a myslí si, že současná situace zavdává příčinu k nespokojenosti lidí. "Vzhledem k nadcházejícím volbám se ještě více stupňuje míra dezinformovanosti, občanům chybí konstruktivní kritické myšlení. Hanit a šířit nenávist umí každý. Nechápu to, ať už je veřejné mínění jakkoli roztříštěné, princip solidarity a sounáležitosti by nikomu neměl být cizí. Já ve volbách dám svůj hlas koalici Piráti a starostové," říká.

Mohlo by vás zajímat: Miloš Kusý o Vietnamcích a covidu-19

Život v pandemii - Miloš Kusý o Vietnamcích v Česku a covidu-19 | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy