Vrací se fenomén 90. let. Herny virtuální reality nahradily ty počítačové, ukazují budoucnost zábavy

Redaktoři Aktuálně.cz navštívili hernu virtuální reality. Podívejte se.
Virtuální herna se nachází kousek od zastávky metra Hradčanská.
Ve třech místnostech si tu návštěvníci mohou vyzkoušet tři herní headsety.
Jeden takový set se skládá z brýlí, ...
... sluchátek a herních ovladačů.
Foto: Jakub Plíhal
Prokop Vodrážka Jakub Plíhal Prokop Vodrážka, Jakub Plíhal
2. 11. 2016 11:01
Virtuální realita je stále drahou záležitostí. I proto se snaží herna v pražských Dejvicích ukázat lidem, jak by jednou mohla vypadat budoucnost herní zábavy. Její koncept se dá přirovnat k počítačovým hernám, které v 90. letech vznikaly po celém Česku. Výpočetní technika pro domácí využití totiž tehdy byla nákladná. „Lidé si kupují konzole, protože stojí deset tisíc, což je podle mě hranice toho, co je masa ochotna utratit za zábavu. Sedmdesát tisíc za počítač a brýle není ochotný utratit skoro nikdo. Herny nabízejí možnost, jak si virtuální realitu vyzkoušet,” vysvětluje její provozní Marek Ďuriš.

Virtuální realita má být hitem letošních Vánoc. Speciální brýle, které umožní lidem proniknout do herního světa, však nejsou vůbec levnou záležitostí. I proto v pražských Dejvicích vznikla herna, ve které si návštěvníci mohou virtuální realitu na desítkách titulů vyzkoušet.

První dojem z virtuální reality je impozantní, i po týdnu testování ale můžeme říct, že se Sony povedlo zkombinovat nízkou cenu se skvělými zážitky. | Video: Otakar Schön

Herny virtuální reality fungují na podobném principu jako ty počítačové v 90. letech. Tam si mohli lidé vyzkoušet a zahrát hry, na které doma neměli výbavu. Podobně by to podle provozovatele Marka Ďuriše mohlo fungovat i nyní.

"Lidé si kupují konzole, protože stojí deset tisíc, což je podle mě hranice toho, co je masa ochotna utratit za zábavu. Sedmdesát tisíc za počítač a brýle není ochotný utratit skoro nikdo. Herny nabízejí možnost, jak si virtuální realitu vyzkoušet," vysvětluje Ďuriš. Ten uznává, že jiné headsety je možné pořídit levněji, hráči pak ale musí udělat nějaké kompromisy.

A o zájem rozhodně není nouze. Již během polední návštěvy redaktorů Aktuálně.cz se začal prostor plnit návštěvníky. "Přitom pondělky jsou nejhorší. O víkendu tu pak máme často úplně narváno," říká Ďuriš.

Hráčům nabízí k vyzkoušení dva sety brýlí HTC Vive a jeden set Oculus Rift. Ten je v herně spojen s přenosnou kabinou řidiče pro závodní hry. V nabídce je vše od simulátorů práce až po klasické plošinovky.

Jak sám Ďuriš říká, většina her jsou střílečky, kdy se na hráče ve vlnách řítí hordy nepřátel. Mohou to být zombíci, zabijáčtí brouci, nebo rozličná mechanická stvoření, jako je tomu v případě první české VR hry Blue Effect.

Ta pochází z dílny studia DIVR Labs, které ji vytvořilo ve čtyřech lidech za tři měsíce intenzivní práce. Hráč se v ní přenese do opuštěné tovární haly a proti hordám mechanických nepřátel je mu pomocníkem pouze laserová pistole a zařízení vytvářející světelnou kouli, která pomáhá v orientaci v prostoru.

Virtuální realita jako budoucnost herního průmyslu?

Hra kromě hororového prostředí a uvěřitelného zpracování nabízí i atmosferickou hudbu. Tu složil Jaroslav Beck, který zkomponoval hudební doprovod například k trailerům na Overwatch, Starcraft II nebo Battlefield: Hardline. "Dostali jsme se k němu náhodou. Oslovila ho hra jako taková, kterou si zkusil, a natolik ho zaujala, že se rozhodl jí věnovat čas," popisuje výkonný ředitel DIVR Labs Ondřej Bach.

Bach přešel k virtuální realitě z vývoje mobilních her, protože chtěl stát u vzniku něčeho nového. Skutečný vzestup této technologie podle něj přijde ve chvíli, kdy se na trhu objeví opravdu velké hry. "A ty teprve přijdou. Vývojáři na hrách pracují zatím pouze v řádu měsíců, udělat velkou hru může trvat klidně i několik let," dodává.

Lidé od nás odcházejí bez stresu, změní je to, můžete se třeba potopit pod hladinu a sledovat život v moři, říká majitel herny Jan Hlavsa. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Obránce Zámorský prodloužil o rok smlouvu s Hradcem Králové

Hokejový obránce Petr Zámorský bude v extralize i nadále hájit barvy Hradce Králové. Mountfield podepsal se sedmadvacetiletým odchovancem Zlína novou roční smlouvu a pojistil si jeho služby do konce nadcházející sezony. Zámorský působí v Hradci Králové od poloviny listopadu 2017, kdy přišel z pražské Sparty.

"Jednání s Petrem a jeho agentem byla velice korektní a jsem moc rád, že jsme se dohodli i přesto, že měl nabídky z jiných klubů v Česku i v zahraničí," řekl klubovému webu generální manažer Mountfieldu HK Aleš Kmoníček.

V uplynulé sezoně, kterou předčasně ukončila pandemie koronaviru, stihl Zámorský vinou zranění odehrát jen 33 z 52 utkání a připsal si devět bodů za jednu branku a osm asistencí. V předešlém ročníku byl s 38 body za deset gólů a 28 přihrávek z 50 utkání nejproduktivnějším obráncem základní části extraligy.

"Slibujeme si od něho produktivitu a pevně věřím, že po doléčení svých zdravotních problémů, které ho limitovaly na konci této sezóny, naváže na úspěšný minulý ročník a bude opět jedním z pilířů naší obrany," doplnil Kmoníček.

V extralize má Zámorský na kontě celkem 301 zápasů a 111 bodů za 34 branek a 77 asistencí. V roce 2014 získal se Zlínem mistrovský titul a vyhlášen nejlepším obráncem extraligy.

Následně podepsal dvouletý kontrakt s New York Rangers, ale v kempu Jezdců se neprosadil do základního kádru pro NHL a vrátil se do Evropy. Působil ve finském týmu Blues Espoo, ještě během sezony se pak přesunul do švédského Örebra.

V ročníku 2015/16 si připsal deset startů na farmě v Hartfordu, ale šance v NHL nepřišla a Zámorský se vrátil do Örebra. Odtud před sezonou 2017/18 zamířil do Sparty. Účastník světových šampionátů v letech 2014 v Minsku, 2016 v Moskvě i loni v Bratislavě sehrál v české reprezentaci 64 zápasů a vstřelil dvě branky.

Další zprávy