Herní tip: Simulátor Babišova království umí uklidnit nervy, porazí i Battlefield 1

Otakar Schön
31. 10. 2016 11:31
Farming Simulator 2017 obhájil svou výsadní pozici, prodává se v Česku lépe než cokoliv jiného. Nový ročník vylepšil grafiku a přidal možnost brigád u konkurenčních farmářů. Příjemným překvapením je přítomnost traktorů Zetor, které dříve chyběly.
Farming Simulator 2017
Farming Simulator 2017 | Foto: Focus Home Interactive

Existuje málo ironičtějších situací, než když se rychlostí 9 km/h šinete po ruském poli s traktorem, za kterým vlečete nádrž s močůvkou, a přitom na druhé obrazovce sledujete, jak si to v Top Gearu rozdává Buggatti Veyron a McLaren F1. Ale i tak se dá u Farming Simulatoru relaxovat.

Možná že to ale není správný způsob, jak nejnovější verzi Farming Simulátoru hrát. Přeci jen jde o propracovanou hru, která se bez ironie snaží přenést svět zemědělců a dřevorubců do obýváků milionů hráčů po celém světě. A také jde o jednu z nejpopulárnějších her v Česku. Tento týden se žádná jiná neprodávala lépe. A dílu švýcarských vývojářů vůbec nevadilo, že vyšel třeba i Battlefield 1.

Svět rostlinné i živočišné výroby

Díky tomu, že Farming Simulator už několik let obsahuje nejen péči o pole, ale také chov zvířat a od poslední "dospělé" verze 2015 také těžbu dřeva, pokrývá velkou část toho, co udělalo z pana ministra financí miliardáře. Při pěstování pšenice navíc narazíte i na další odvětví, jako je výroba hnojiv nebo osiv. Ale politikou si nemusíte kazit náladu, na dotace nenarazíte, a i bez finančních machinací se můžete stát boháčem i vy sami, i když jen virtuálně.

Nováčky na farmě přivítá krátký průvodce, který vysvětlí základní herní činnosti. Rychle se přitom ukáže, že jde o skutečný simulátor, ne o arkádu. Než můžete začít orat, musíte nejprve najet s traktorem k vyvažovacímu závaží, posléze nacouvat k radlici, a teprve potom se můžete pustit do rytí, když radlici spustíte do ornice. Pak stačí držet traktor ve správném směru a na konci pole se otočit. Po orbě si vyzkoušíte setí, hnojení a sklizeň i odvoz zrna do sýpek. Ale to je jen jedna část, ještě se musíte seznámit s chovem zvířat nebo těžbou dřeva.

Právě poslední kousek průvodce dokáže takříkajíc oddělit zrno od plev. Výuka práce dřevorubce vyžaduje poměrně snadnou práci s motorovou pilou, ale návěs s nakladačem ukazuje, jak komplikované může být ovládání těžké techniky. Na počítačích, kde je Farming Simulator více doma, to možná není tak náročné, ale na gamepadu vyžaduje manipulace s ramenem nakladače přepínat mezi několika různými režimy, několikrát dokola, dokud se pořádně netrefíte. Chce to šikovnost a trpělivost. Ale ten pocit, když kládu konečně dovezete na pilu…

Farming Simulator 2017
Farming Simulator 2017 | Foto: Focus Home Interactive

Hlavní herní režim kariéry pak obsahuje malou orientační obchůzku kolem vašich políček a pak už se nestane nic, co byste jako hráči nechtěli. Žádný příběh, žádné morové rány, jen pole, chlévy a asi 250 různých kusů výbavy. Nejvýraznější novinkou z pohledu herních mechanismů je možnost vypomáhat sousedům, ale přibyly i nové plodiny, možnost chovu prasat a také nový dopravní prostředek - na větší vzdálenosti můžete přepravovat zboží vlakem, který sami řídíte.

Sousedská výpomoc a rychlý výdělek

Farming Simulator nabízí dvě herní prostředí - americký Středozápad a trochu pošmournou sovětskou farmu, ale na obou jsou k dispozici v podstatě stejné věci, včetně možnosti kupovat od konkurentů půdu, což by v socialistickém SSSR úplně nefungovalo. Než ale cizí pole koupíte, můžete na něm pracovat. Na seznámení se hrou a rychlý výdělek je tato varianta ideální, protože to znamená jasně daný úkol, ke kterému vám farmář připraví i správné stroje. Nemusíte se tak v začátku omezovat na nic moc vybavení vlastní farmy a dostanete se k mnohem lepším kouskům.

Brigáda u sousedů navíc obsahuje časový limit, během kterého musíte tu sklidit, tu zkultivovat, tu vykopat brambory. Vedle základní odměny dostanete i bonus za rychlost, se kterou práci dokončíte, ale pokud se někde zaseknete nebo vám prostě práce dlouho trvá, nedostanete vůbec nic, ani poděkování.

Lamborghini vedle Zetoru a Tatry

Stejně jako v předchozích verzích hry si můžete koupit detailní repliky reálných strojů od motorové pily Stihl nebo Husqvarna přes traktory Fend nebo Lamborghini až po klimatizované kombajny a lesní stroje schopné pokácet a naporcovat strom během pár okamžiků. Proti ročníku 2015 je v základní verzi hry několik změn ohledně licencovaných značek. John Deere, který měl oslovit hlavně americké hráče, zmizel, ale o to větší radost máme v Česku, protože jsou ve hře konečně Zetory.

Samozřejmě že hráči PC verze už v předchozích ročnících mohli jezdit v mnohem větším počtu strojů, protože Farming Simulator podporuje fanouškovské modifikace, takže i v ročníku 2015 byly Zetory k dispozici. U aktuální verze 2017 už fanoušci na nových modelech pracují také a poprvé jsou dostupné i pro konzole. A to znamená nejen nové traktory nebo kombajny, ale také šanci, že se časem objeví celé nové mapy - záložka na ně už v systému je.

Lepší grafika, strašná fyzika na silnici

Z technického pohledu se Farming Simulator za dva roky od vydání předchozí verze pro PC a konzole zásadně nezměnil. Vývojáři z Giant Software zapracovali na grafice, modely traktorů a kombajnů jsou detailnější, ale prostředí stále neodpovídá moderním trendům a kvalitě těch nejlepších her. Hra je navíc citelně levnější než typické herní hity se špičkovou grafikou. Na PC stojí Farming Simulator oficiálně sedm set korun, koupit se dá i o stovku levněji, a na konzole se dá pořídit za 1099 korun.

Farming Simulator 2017
Farming Simulator 2017 | Foto: Focus Home Interactive

Více než nedokonalá grafika mrzí nepovedená fyzika jízdy po silnici. Na poli v pomalé rychlosti je vše celkem v pořádku, i když není úplně lehké udržet stroj v dokonalé rovině, abyste nenechávali mezi brázdami mezery. Na silnici je to ale bída, žádné simulace nárazů, traktorem s návěsem klidně přejedete přes osobní auto nebo při roztahování ramen postřikovacího stroje převrátíte na záda pick-up, a to je trochu škoda.

Když někomu řeknete, že jste strávili šest hodin virtuálním farmařením, bude se vám smát. Ale ono to funguje. Je to vlastně podobné hraní Minecraftu - nic a nikdo na vás netlačí, můžete si dělat, co chcete, a nakonec se ve tři ráno přistihnete přitom, jak vážně uvažujete, že si dáte ještě jednu brigádu, abyste vydělali na nový Zetor Forterra…

 

Právě se děje

před 14 minutami

Rodná čísla budou v občanských průkazech až do roku 2023

Rodná čísla se budou zapisovat do občanských průkazů až do konce roku 2023. Původně neměla být v dokladech vydávaných od příštího roku. Schválila to sněmovna v rámci návrhu zákona, který má usnadnit sdílení informací mezi úřady. Předloha kvůli tomu upravuje na 170 zákonů. Změny nyní posoudí Senát.

Původně měla být rodná čísla v dokladech nahrazena jiným číslem, z něhož by nebylo možné určit věk a pohlaví, už od loňského roku. Sněmovna ale předloni schválila dvouletý odklad tohoto opatření. Odklad navrhla vláda kvůli tomu, že se úřady na změnu nestihly připravit. Norma má také o rok na 1. ledna 2023 odložit ostré spuštění elektronické sbírky zákonů, což navrhnul vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

"Obíhat mají data, nikoli lidé," shrnul smysl zákona Hamáček. Návrh má zajistit, aby občané nemuseli státním institucím poskytovat opakovaně stejné informace, což patří mezi cíle zákona o právu občanů na digitální služby.

Změny jsou podle ministerstva vnitra nutné kvůli tomu, že platné předpisy fakticky neumožňují širší sdílení údajů vedených v různých informačních systémech úřadů. V českých zákonech jsou totiž proti běžné zahraniční praxi často uzavřené výčty případů, kdy lze údaje využít. Vláda navrhla proto tyto seznamy zrušit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Německý soud zakázal kontrarozvědce sledovat celou AfD

Německá kontrarozvědka prozatím nesmí na celostátní úrovni sledovat kvůli podezření z pravicového extremismu celou opoziční stranu Alternativa pro Německo (AfD). Rozhodl o tom správní soud v Kolíně nad Rýnem, jak magazínu Der Spiegel potvrdil mluvčí soudu. To, že Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), jak se německá civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje, zařadila stranu na seznam podezřelých z pravicového extremismu, se dostalo do médií ve středu. AfD se proti tomu ostře ohradila.

O AfD, která je označována za pravicově populistickou až radikální, se doposud zajímaly tajné služby v několika spolkových zemích, mimo jiné v Braniborsku nebo Sasku. Na celostátní úrovni se kontrarozvědka loni v březnu rozhodla sledovat národovecké Křídlo (Der Flügel) uvnitř AfD, protože se podle ní potvrdilo podezření, že je to uskupení s krajně pravicovým zaměřením. Křídlo se sice mezitím formálně rozpustilo, tento proud je ale nadále v AfD silně zastoupen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy