Jak Brexit ovlivní britský fotbal? Videohra Football Manager nabídne mírné i katastrofické scénáře

pv
19. 10. 2016 17:00
Fotbalový simulátor Football Manager zabrousí v novém dílu i do politiky. Hráči se budou muset vypořádat s následky Brexitu, který si letos Britové odhlasovali v referendu. Hra, která se proslavila přesnou a obsáhlou databázi fotbalistů, nabídne hráčům řadu možných scénářů. Od bezproblémového vízového styku až po kvóty na počet zahraničních hráčů. Hra vychází 4. listopadu.
Foto: Sports Interactive Ltd 2016

Populární fotbalový simulátor Football Manager přichází ve svém novém vydání s revoluční novinkou. Kromě fotbalového světa se bude zabývat i tím politickým. Hráči se ve hře budou muset vypořádat s letošním rozhodnutím Velké Británie opustit Evropskou unii, které vešlo do povědomí jako Brexit. O zprávě informoval deník The Telegraph.

“Co já vím, tak se jedná o první hru, která se snaží předpovídat budoucnost země,” uvedl Miles Jacobson, ředitel společnosti Sports Interactive, která za simulátorem stojí.

Fotbalový simulátor je mezi hráči známý díky své obsáhlosti a přesnosti databáze. Ta je podle některých týmů dokonce tak přesná, že ji začaly využívat pro hledání posil na své trávníky. Letos poprvé se ale vývojáři rozhodli věnovat i světu mimo fotbal. "Snažíme se politice vyhýbat, protože ji nechceme nikomu cpát. Hlasování britských občanů nás ale dostalo do zvláštní situace, u které jsme měli pocit, že je správné ji ve hře reflektovat," objasnil Jacobsen.

Hráči proto ve Football Manageru 2017 dostanou v průběhu dvou až deseti let upozornění, že jednání o opuštění EU dosáhla úspěšného konce a o rok později pak upřesnění, jakého rozsahu Brexit bude. Tady pracuje hra se třemi základními scénáři:

  1. S tzv. snadným Brexitem, kdy zůstane v zemi volný pohyb hráčů.
  2. Fotbalistům bude udělena stejná výjimka, jakou mají v současnosti například umělci. Bude pro ně tedy snazší si získat pracovní povolení.
  3. Třetí možností je pak tzv. tvrdý Brexit, kdy budou na všechny hráče mimo Velkou Británii uplatňována podobná pravidla, která nyní platí pro hráče mimo Evropskou unii.

A právě třetí možnost by měla mít na hru největší dopad. V Británii v současnosti platí pro fotbalisty mimo EU speciální bodový systém, který umožňuje snáze sehnat pracovní povolení, pokud jsou mezi 25 procenty nejlépe placených hráčů v týmů nebo v lize. Shánět do hry "průměrné" sportovce či mladé talenty ze zahraničí je tak pro týmy složitější.

Jen pro představu: Problém dostat víza by za loňský rok měli například francouzští hráči N’Golo Kante a Dimitri Payet, kteří svými platy ani přestupní částkou nepřevyšovali konkurenci. "Tedy dva ze tří nejlepších hráčů loňského roku," vysvětluje Jacobson.

Další možností je, že by se ve Velké Británii zavedl podobný systém jako třeba v Itálii, kde platí kvóty na počet sportovců mimo Evropskou unii. Strop by se mohl pohybovat buď na maximálním počtu 17 fotbalistů, ale klidně také na pouhých čtyřech hráčích.

A to už by pro herní manažery znamenalo velký problém. Kvalitní fotbalisté ze zahraničí by opustili Premier League a jejich místa by nahradili hráči z nižších soutěží. To by vedlo ke snížení kvality soutěže i ceny za televizní práva. Obecně by se dalo mluvit o úpadku anglického fotbalu.

Stejně jako ve skutečnosti, kdy zatím není jasné, jak se země s Brexitem vypořádá, budou i hráči pracovat dlouho s nejasnou budoucností. Rozhodnutí bude založeno na principu pravděpodobnosti. Jak se s rozhodnutím o Brexitu vypořádá britská fotbalová asociace, zatím není zřejmé. Jasno má ale ředitel vývojářské společnosti Miles Jacobson, který by Premier League nejraději vůbec neměnil. "Miluju ligu takovou, jaká je. Jsem rád, že můžu každý týden sledovat ty nejlepší hráče na světě," dodal.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Čeští ekologové se mohou odvolat proti rozšíření dolu Turów, čas mají do 17. března

Do Česka oficiálně dorazil z Polska překlad souhlasu k rozšíření polského dolu Turów, takže se proti němu nyní mohou čeští ekologové odvolat. V tiskové zprávě to oznámilo ministerstvo životního prostředí. Na odvolání mají ekologické organizace čas do 17. března. Samo ministerstvo už dříve vydalo k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice nesouhlasné stanovisko. Proti rozšíření se staví i Liberecký kraj a dotčené české obce. Česko se obává, že rozšíření může mít negativní dopad na zásobování části Liberecka pitnou vodou.

V lednu vydalo polské Regionální ředitelství pro ochranu životního prostředí ve Vratislavi rozhodnutí v procesu EIA (vyhodnocení vlivů na životní prostředí), kterým souhlasilo se záměrem na rozšíření dolu Turów i přes námitky české strany. Zároveň vydalo stanovisko o okamžité vykonavatelnosti rozhodnutí.

"Ministerstvo životního prostředí rozhodnutí polského úřadu zveřejnilo v plném znění a v českém jazyce na svých stránkách. Česká veřejnost má podle polského práva možnost se proti rozhodnutí polského úřadu odvolat výhradně prostřednictvím ekologických organizací," sdělila mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

před 1 hodinou

Syrský prezident Asad: Boje v Sýrii budou pokračovat až do osvobození celé země

Současná ofenziva syrské a ruské armády proti povstalcům na severu Sýrie nesignalizuje konec syrského konfliktu. Řekl to syrský prezident Bašár Asad. Boje podle něj budou pokračovat. Syrské armádě se s pomocí Ruska podařilo o víkendu získat další města v okolí někdejšího průmyslového centra země Aleppa. Tento týden má být obnovený provoz na tamním letišti, které bylo zavřené od roku 2012.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Varům bude chybět zraněný kapitán Skuhravý

Hokejisté extraligových Karlových Varů se budou muset v závěru základní části obejít bez pomoci kapitána Václava Skuhravého. Jedenačtyřicetiletý útočník utrpěl v nedělním zápase na ledě Sparty blíže nespecifikované zranění v dolní části těla a bude mimo hru dva až tři týdny. Energie o tom informovala na svém klubovém webu.

Skuhravý odehrál na Spartě dvě třetiny, ve třetí části už stál na střídačce jen v civilu a pomáhal trenérům. Západočeši v O2 areně prohráli 3:6.

Odchovanec Kladna odehrál v této sezoně za Karlovy Vary 40 zápasů, vstřelil čtyři branky a přidal 17 asistencí. Energie je šest kol před koncem základní části soutěže sedmá a bojuje o 6. místo a přímý postup do čtvrtfinále play off. Na jedenácté Vítkovice má k dobru 12 bodů, takže by ve vyřazovací části neměla chybět.

Zdroj: ČTK
Další zprávy