Čeští manželé okouzlili miliony lidí vyšívanou hrou, je první svého druhu na světě

Michaela Prešinská Michaela Prešinská
30. 8. 2023 13:34
S ukázkou ze své hry oslovili na sociálních sítích miliony lidí. Manželé Eva a Lukáš Navrátilovi už osm let tvoří vývojářské studio Attu Games. Mezi jejich pozoruhodné hry patří například plošinovka zasazená do časů středověku Feudal Alloy. Do stejné epochy se podívají hráči i v připravované hře Scarlet Deer Inn, která se zřejmě stane první vyšívanou videohrou na světě.
Plánované datum vydání si autoři stále nechávají pro sebe. Je však jisté, že si titul budou moci zahrát počítačoví hráči i vlastníci konzole Nintendo Switch nebo Xbox.
Plánované datum vydání si autoři stále nechávají pro sebe. Je však jisté, že si titul budou moci zahrát počítačoví hráči i vlastníci konzole Nintendo Switch nebo Xbox. | Foto: Eva Navrátilová

Stačila krátká zpráva na sociální síti. "Ahoj, dělám hru, ve které mají všechny postavy vyšívané animace," napsala Eva Navrátilová k několikasekundovému videu šicího stroje. Od dubna už její příspěvek oslovil téměř 25 milionů lidí.

Takový zájem často nestrhnou ani velká vývojářská studia. Podle Navrátilové to však samo o sobě úspěch nezaručuje. "Zjistili jsme, že se naše práce lidem líbí a má smysl v ní pokračovat. Jinak se nedá říct, že by to mělo velký dopad. Video se dostalo k hodně nehráčům a je pro ně jen další z mnoha jiných, které ten den uvidí," vysvětluje skromně.  

Příběh akční adventury Scarlet Deer Inn, který se stal virálním, je zasazený do období středověku a inspiraci našel i ve světě herního Zaklínače. Děj nevypráví o žádném mytickém rytíři ani zabijákovi monster, ale o matce dvou dětí Elišce. Ta se vůlí tragického osudu dostává na nebezpečnou cestu, během níž  se setká s mnoha mytologickými bytostmi. "Inspiraci jsme čerpali ze slovanských pověstí, mýtů, pohádek, bestiářů a zaměřili jsme se hlavně na ty české," popisuje autorka.

Videoherní žánr - adventura

Adventura je název žánru videohry, ve které hráč přebírá roli hlavního hrdiny v interaktivním příběhu. Ten obvykle stojí na průzkumu lokací nebo řešení hádanek. 

Záměrem tvůrců bylo vyprávět uvěřitelný a lidský příběh. "Snažili jsme se vytvořit postavu z reálného světa, a ne hrdinu z akčních filmů," přibližuje Navrátilová.

Připravovaná plošinovka studia Attu Games zaujala masy zejména pro svůj atypický výrobní proces. Navrátilová všechny postavy nejdříve ručně vyšívá a až poté je s manželem převádí do digitální podoby. Každý pohyb z videohry tak nejprve vzniká na šicím stroji. "Chtěli jsme zkusit něco nového. Je super, že je možné zkombinovat digitální práci s něčím, co si vytvoříme fyzicky," říká.

Jedinou postavu připravují i týdny

Charaktery vývojáři nejdřív navrhnou na papíře. Následně k nim připraví další obrázky, které po přehrání vytváří dojem plynulého pohybu. "Když takzvanou animaci oba odsouhlasíme, je potřeba ji digitalizovat," přibližuje Navrátilová začátek procesu, který trvá desítky hodin. Zjednodušeně to znamená, že se každá postava znovu překreslí v počítači a až poté přijde na řadu vyšívání. 

Když jsou výšivky hotové, naskenují se zpátky do počítače. V programu pro úpravu grafiky pak autoři odstraní přebytečnou látku, dokreslí linie kolem postav a nakonec přidají stín. Délka celého procesu přitom závisí na složitosti animace a jejím množství. Tvorba jednodušších typů postav vývojářům zabere zhruba týden. Komplexnější charaktery mohou pár zaměstnat na násobně delší dobu. 

Ještě před dvěma lety, než začali manželé na novém titulu pracovat, zkoušeli různé způsoby, jak vyšívanou animaci vytvořit. Náročné bylo i hledání typu nití či látky. "Výšivky vypadají úplně jinak na jemné tkanině a na tvrdé džínovině," vysvětluje Navrátilová. Výzvou bylo i správné nastavení vyšívacího stroje. "Tam jsme experimentovali s různými úhly stehů, délkou a hustotou," dodává. 

Na vývoj jsou sami 

Postavy nejsou jedinými ručně vytvořenými prvky ve hře. K osobitosti výtvarného zpracování Scarlet Deer Inn přispívají i malovaná pozadí, která má na starost Lukáš Navrátil. Ilustrace jediné lokace mu od návrhu až po finální verzi zabere zhruba týden. 

Přestože si oba manželé z vývojářského páru dokážou poradit se všemi částmi vývoje videohry, s odstupem času se každý zaměřil na něco jiného. Zatímco Lukáš má na starosti právě kreslení a animace s programováním, Eva se soustřeďuje zejména na vyšívání, design a marketing. "Společně pak řešíme vizuál a hudbu," vysvětluje.  

Po vizuální stránce našla dvojce inspiraci ve starších anime filmech, tedy animovaných snímcích, které jsou kresleny japonským stylem manga. "Chtěli jsme se co nejvíce přiblížit jejich estetice. Není to nic neobvyklého, ale ve hrách se tento styl moc nepoužívá, což je škoda," vysvětluje vývojářka. 

Že jsou na zdlouhavý a náročný vývoj videohry pouze dva, manželům vyhovuje. Svůj tým v budoucnosti rozšířit neplánují, připouští však, že časem možná budou muset sehnat externí výpomoc. "Ale to pouze pokud nebudeme stíhat nebo danou věc nebudeme umět udělat," říká Navrátilová s tím, že roli hraje i komfort. Na videohrách mohou s manželem pracovat z pohodlí domova, což by bylo s týmem vývojářů náročnější. 

Plánované datum vydání si autoři stále nechávají pro sebe. Je však jisté, že si titul budou moci zahrát počítačoví hráči i vlastníci konzolí Nintendo Switch a Xbox. Hra bude obsahovat české menu, popisy i dabing. 

 

Právě se děje

Další zprávy