Mortal Kombat způsobil vývojáři duševní problémy, kvůli nočním můrám raději nespí

Magazín Magazín
14. 5. 2019 11:21
Série bojových počítačových her Mortal Kombat budí i 17 let po uvedení prvního dílu kontroverzi. O nejnovější pozdvižení se postarali vývojáři, kteří pracovali na posledním dílu, jenž vyšel koncem dubna. Jeden z nich kvůli práci na hře údajně trpí posttraumatickou stresovou poruchou a nočními můrami.
Mortal Kombat 11
Mortal Kombat 11 | Foto: NetherRealm Studios

Mortal Kombat proslul kromě propracovaného bojového systému i brutálními koncovkami (fatalitami), při kterých vítěz může protivníkovi amputovat končetiny, vytrhnout mu orgány z těla či setnout hlavu. I kvůli podobnému násilnému obsahu je poslední díl slavné bojové ságy určený pouze pro dospělé hráče a je například zakázaný v Indonésii, Ukrajině či Japonsku.

Podle jednoho z vývojářů, který pracoval na Mortal Kombat 11, zaměstnanci sledovali kvůli větší realističnosti hry různé záběry porážek zvířat nebo oběšení. "Když jste šli po kanceláři, viděli jste, jak se někdo dívá na YouTube na videa s oběšením, další sleduje fotky obětí vražd, jiný zase kouká na videa z porážky dobytka," popsal webu Kotaku muž, který neprozradil svou identitu, podmínky, ve kterých Mortal Kombat 11 vznikal.

"Děsivé na tom bylo, že si na tohle zvykli i lidi, kteří nastoupili později. A stalo se to i mně," dodal. O kauze informovala i seriózní média, například britský deník The Times poukázal na to, že vývojář začal trpět nočními můrami a lékaři mu později diagnostikovali posttraumatickou stresovou poruchu jako důsledek náročného zaměstnání.

"Měl jsem hodně živé sny, velmi násilné. Raději jsem nechodil spát a zůstal jsem vzhůru i několik dnů," řekl muž.

Mortal Kombat opakovaně čelí kritice kvůli podpoře a podněcování násilí, přestože podle deníku The Times experti opakovaně poukazují na to, že hry takový vliv nemají. Nejmenovaný vývojář s tím souhlasí. "Pro hráče opravdu nijak škodlivá není, problém může nastat u lidí, kteří ji vytvářejí. Může jim způsobit vyhoření nebo ztratí pojem o tom, kdo ve skutečnosti jsou."

Společnosti, které stojí za vývojem a distribucí Mortal Kombat 11, se ke kauze nevyjádřily, nicméně již dříve komentovaly stížnosti bývalých zaměstnanců na přesčasy a sexistické pracovní prostředí: "Velmi si vážíme a respektujeme všechny zaměstnance, naším cílem je vytvářet pozitivní pracovní prostředí a zkušenosti. Všechna obvinění bereme proto velmi vážně a neustále pracujeme na zlepšení pracovního prostředí a podmínek."

Pořiďte si herní klasiky za skvělé ceny na SW.cz.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 2 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy