Mortal Kombat způsobil vývojáři duševní problémy, kvůli nočním můrám raději nespí

Magazín Magazín
14. 5. 2019 11:21
Série bojových počítačových her Mortal Kombat budí i 17 let po uvedení prvního dílu kontroverzi. O nejnovější pozdvižení se postarali vývojáři, kteří pracovali na posledním dílu, jenž vyšel koncem dubna. Jeden z nich kvůli práci na hře údajně trpí posttraumatickou stresovou poruchou a nočními můrami.
Mortal Kombat 11
Mortal Kombat 11 | Foto: NetherRealm Studios

Mortal Kombat proslul kromě propracovaného bojového systému i brutálními koncovkami (fatalitami), při kterých vítěz může protivníkovi amputovat končetiny, vytrhnout mu orgány z těla či setnout hlavu. I kvůli podobnému násilnému obsahu je poslední díl slavné bojové ságy určený pouze pro dospělé hráče a je například zakázaný v Indonésii, Ukrajině či Japonsku.

Podle jednoho z vývojářů, který pracoval na Mortal Kombat 11, zaměstnanci sledovali kvůli větší realističnosti hry různé záběry porážek zvířat nebo oběšení. "Když jste šli po kanceláři, viděli jste, jak se někdo dívá na YouTube na videa s oběšením, další sleduje fotky obětí vražd, jiný zase kouká na videa z porážky dobytka," popsal webu Kotaku muž, který neprozradil svou identitu, podmínky, ve kterých Mortal Kombat 11 vznikal.

"Děsivé na tom bylo, že si na tohle zvykli i lidi, kteří nastoupili později. A stalo se to i mně," dodal. O kauze informovala i seriózní média, například britský deník The Times poukázal na to, že vývojář začal trpět nočními můrami a lékaři mu později diagnostikovali posttraumatickou stresovou poruchu jako důsledek náročného zaměstnání.

"Měl jsem hodně živé sny, velmi násilné. Raději jsem nechodil spát a zůstal jsem vzhůru i několik dnů," řekl muž.

Mortal Kombat opakovaně čelí kritice kvůli podpoře a podněcování násilí, přestože podle deníku The Times experti opakovaně poukazují na to, že hry takový vliv nemají. Nejmenovaný vývojář s tím souhlasí. "Pro hráče opravdu nijak škodlivá není, problém může nastat u lidí, kteří ji vytvářejí. Může jim způsobit vyhoření nebo ztratí pojem o tom, kdo ve skutečnosti jsou."

Společnosti, které stojí za vývojem a distribucí Mortal Kombat 11, se ke kauze nevyjádřily, nicméně již dříve komentovaly stížnosti bývalých zaměstnanců na přesčasy a sexistické pracovní prostředí: "Velmi si vážíme a respektujeme všechny zaměstnance, naším cílem je vytvářet pozitivní pracovní prostředí a zkušenosti. Všechna obvinění bereme proto velmi vážně a neustále pracujeme na zlepšení pracovního prostředí a podmínek."

Pořiďte si herní klasiky za skvělé ceny na SW.cz.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 4 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy