Nier: Automata dokazuje, že je jedním z nejlepších akčních RPG všech dob

Lukáš Boček
16. 3. 2019 9:00
Nier: Automata se stal jedním z největších herních překvapení roku 2017. Akční RPG, které svým originálním přístupem k žánru a vyprávění příběhu stojí na samé hranici dokonalosti, nyní vychází ve své definitivní verzi s podtitulem Game of the YoRHa. Veškerý obsah původní hry a výborného DLC v jednom balení je především druhou šancí pro hráče, kteří jednomu z nejunikátnějších titulů posledních let dosud odolávali.
NieR:Automata Game Of The YoRHa Edition - Trailer | Video: Square Enix

Hra už od počátku byla v mnoha ohledech překvapením. Málokdo mohl čekat, že Nier, nepříliš známý (a herně nevýrazný) spin-off k podobně přehlížené sérii Drankegard, se kdy dočká svého pokračování. Když se tak v roce 2017 stalo, hráčskou veřejnost nejvíce zaskočila skutečnost, že Nier: Automata svou kvalitou v mžiku zastínil nejen všechny své předchůdce v sérii, ale zároveň se stal jedním z dosavadních vrcholů žánru akčních RPG.

Hra exceluje snad ve všech ohledech. Hybnou silou je bezpochyby komplexní příběh, v jehož středu stojí androidi 2B a 9S, kteří bojují proti "mechanickým formám života". Tou jsou roboti, kteří nahradili lidskou rasu (ta byla planetu nucena opustit) a kteří jsou zdrojem mnoha konfliktů. Jak se však ukazuje, během staletí se u nich začínají projevovat city, pro které někteří touží po míru. Hráči díky tomu odhalí mnoho skrytých souvislostí a dojde i na doslova metafyzické souboje, které musí hrdinové svést v "duších" některých arcirobotů.

Je důležité poznamenat, že hlavní konflikty v příběhu míří svou povahou daleko za obvyklý herní étos konfliktu dobra proti zlu. Hráče proto ani nepřekvapí, že jednou z vedlejších postav je i robot jménem Jean Paul (Sartre). Právě existenční problémy jsou těmi hlavními, které mnoho postav musí (vy)řešit.

Za zmínku také stojí skutečnost, že hlavní příběh je vyprávěn nelineárně a je rozdělen na tři části, během nichž jsou mnohé situace nahlížené z nových perspektiv. A především pak závěrečná část mnoho skutečností staví do nového světla. Hráči, pro které je svět Nier: Automata nový, se však nemusí obávat, že se v příběhu bez znalosti předešlých her jakkoliv ztratí - na původní Nier se totiž odkazuje jen minimálně, a hra tak obstojí i jako naprosto samostatný titul.

Samostatnou kapitolou ve výjimečnosti této hry je také dechberoucí soundtrack. Za ním stojí především Keiichi Okabe a právě díky jeho skladbám mnoho událostí ve hře dostává ten správně postapokalyptický rozměr, či naopak ještě více prohloubí introspektivní části.

Kromě narativní linky pozornost hráčů udrží i pestrý svět (svou rozlehlostí míří spíše ke kvalitě než ke kvantitě) a střídání herních postupů. Už úvodní sekvence, která připomíná první arkády, naznačuje, že hra se nebude omezovat na striktní hranice žánru. Dojde také na části připomínající klasické platformery, ovšem jádro zůstává pochopitelně v akčních soubojích. Hloubku jim zajišťuje stylový systém vylepšování postav pomocí čipů či upgrade zbraní. Samozřejmostí jsou i mnohé questy.

Graficky hra drží standard, ovšem je třeba mít na paměti, že vývoj Nier: Automata začal v roce 2014.

Oproti původnímu vydání je hra v této edici rozšířená o DLC s názvem 3C3C1D119440927. To kromě nových kostýmů nabízí i tři bojová kolosea a souboje s bossy, kterými jsou skuteční bossové - prezidenti vývojářské společnosti PlatinumGames Josuke Macuda a Keniči Sato. Podivné? Ve světě Nier: Automata nikoliv.

Nového obsahu není mnoho, přesto má Game of the YoRHa smysl. Konzoloví hráči, kterým hra dosud unikala, mají šanci zahrát si skutečně kompletní verzi příběhu, který je dost možná začátkem něčeho většího. Joko Taro, duchovní otec série, totiž naznačil, že do světa Nier: Automata se díky obrovskému ohlasu v budoucnosti vrátíme.

 

Právě se děje

před 12 minutami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

před 24 minutami

Bolivijský prezident Morales věří, že mandát obhájil v nedělním prvním kole voleb. Volební soud ale přestal zveřejňovat výsledky sčítání

Bolivijský prezident Evo Morales, který stojí v čele země už téměř 14 let, vyhrál první kolo nedělních prezidentských voleb. Podle předběžných výsledků, které po sečtení zhruba 84 procent hlasů oznámil volební soud, ale nezískal přes padesát procent hlasů, ani nezvítězil s desetiprocentním náskokem. Pokud se tyto výsledky potvrdí, bude se 15. prosince poprvé v této zemi konat druhé kolo prezidentských voleb. Podle pozorovatelů Organizace amerických států (OAS) ale volební soud už několik hodin nezveřejňuje další sčítání výsledků.

Podle dosud zveřejněných výsledků získal Morales 45,3 procenta hlasů a jeho největší soupeř Carlos Mesa 38,2 procenta hlasů. A zatímco Mesa po zveřejnění těchto výsledků už vyzval ostatní opoziční kandidáty, aby ho podpořili ve druhém kole, Morales prohlásil, že druhé kolo nebude, protože "věří v sílu venkova". Zatím totiž nebyly sečteny všechny výsledky z venkovských oblastí, kde má nynější prezident více příznivců než Mesa.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Provoz na lince metra A byl před sedmou hodinou znovu obnoven

Vyplývá to z informací na stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy. Provoz metra na lince A mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař se brzo ráno na necelé dvě hodiny zastavil kvůli střetu soupravy s člověkem. Osoba, která spadla do kolejišti ve stanici Skalka, svým zraněním na místě podlehla, řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Cestující museli místo metra jezdit povrchovou dopravou, dopravní podnik kvůli tomu upravil trasy některých tramvají a autobusů, vyplývá z informací na jeho webu.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy