Zneužívaná žena odhalila praktiky polygamní sekty v USA

jaz
26. 1. 2014 22:22
Američanka Flora Jessop prožila polovinu svého života v krutých podmínkách polygamní sekty. Teď se podělila o svůj příběh v novém dokumentárním filmu.
Flora Jessop
Flora Jessop | Foto: youtube

Austin - Několikadílný pořad Escaping the Prophet z roku 2013, mapuje osudy uprchlíků z Fundamentalistické církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů (FLDS), která sídlí na ranči v západním Texasu. Čítá kolem 10 tisíc členů, kteří žijí celý život za vysokou betonovou zdí, a od dětství jim je vtloukán do hlavy pokřivený pohled na svět. Hlavní ideologií je totiž polygamie, kterou podle nich nařizuje sám bůh.

Hlavní aktérkou dokumentu je bývalá členka sekty Flora Jessop, které se povedlo utéct ve svých sedmnácti letech a od té doby se snaží podat pomocnou ruku i ostatním obětem církve.

Flora byla jednou z osmadvaceti dětí, které měl její otec se dvěma ženami. Prožila si psychické i fyzické týrání. Musela se před dosažením zletilosti provdat za svého bratrance a snášet zneužívání ze strany otce.

Polygamisté byli prověřováni kvůli zneužívání dětí.
Polygamisté byli prověřováni kvůli zneužívání dětí. | Video:

Útěkem se ale z počátku nic nevyřešilo. Flora žila dlouhou dobu jako bezdomovec. Takže ví, jak těžké je přerušit všechny vazby s církví a postavit se na vlastní nohy. V dokumentárním pořadu se tak právě pokouší podpořit uprchlíky a zajistit jim lepší život.

Sekta FLDS vznikla v roce 1890 odloučením od mormonské církve, která byla společností donucena oficiálně se vzdát mnohoženství.

Vůdcem a samozvaným prorokem nového hnutí se stal Warren Jeffs, který byl ale za polygamii, zneužívání a sňatky s nezletilými dívkami, se kterými také zplodil děti, odsouzen v roce 2011 na doživotí.

Přesto údajně sektu stále řídi i za mřížemi, a to díky vazbám na policii a představitele města.  

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy