GLOSA Reklamní novela aneb Cloud skype cloud okna Word

Karel Křesadlo
24. 1. 2014 18:33
Dva neznámí lidé, kteří se nikdy neviděli.. dva tablety.. Office 365.. SkyDrive.. 3 týdny.. a naprostá anonymita. Jak a proč nechal Microsoft vytvořit reklamní novelu?
Setkávání
Setkávání | Foto: Aktuálně.cz

Glosa - Nedávno vznikla reklamní online novela nazvaná Setkávání - blogerky a spisovatelky Michelle Losekoot a spisovatele Miloše Říhy - smyšlený příběh dvou lidí opačného pohlaví, kteří si spolu začnou dopisovat přes internet.

Za vznikem stojí reklamní agentura Wunderman a vytvořila ji pro společnost Microsoft, za účelem propagace Skypu, cloudu, tabletů, kancelářského balíčku, prostě produktů spojených s firmou Microsoft.

Setkávání
Setkávání | Foto: ruzovapanda.blogspot.cz

Společnosti Wunderman a Microsoft přišly s nápadem vytvořit reklamní produkt, který se oproti product placementu (například když Bond pije pouze jeden alkoholický nápoj jediné značky) ke svému propagačnímu účelu hlásí od první chvíle. Chtějí tedy po konzumentovi dosti náročnou formu „konzumace“ a tou je potřeba se na text soustředit.

Úryvky novely byly průběžně publikovány a zájemci je mohli číst „live“. V době, kdy se očekává, že konzumace reklamy musí úderně zapůsobit během několika vteřin, je tu najednou dílo, kterému je nutno věnovat i několikahodinovou pozornost.

Pro šmíráky?

Vlastně těžko říct, koho přesně takový způsob propagace osloví, zda to není jen úzká skupina lidí. Snažím si představit čtenáře – konzumenta. Pravděpodobně to má být někdo, kdo se o technologie zajímá a zároveň ho baví romantické příběhy. Je to někdo, kdo pravidelně „šmíruje“ na sociálních sítích a je vybaven něčím chytrým a přenosným.

Jenže takoví konzumenti jsou často zavaleni velkým množstvím informací, dokonce už po pár vteřinách zapomínají, proč mají otevřený ten a ten článek, který si zrovna otevřeli přes doporučení na Facebooku (aspoň u mne to tak platí) a nedokážu si představit, kolik z nich se nechá vtáhnout do soustředěného čtení (tedy Týden uvádí, že to bylo 3000 čtenářů za první měsíc, což je na českou novelu sympatické číslo, pokud se tedy zrovna nejedná o reklamní produkt).

Třeba se ovšem pletu a má to být směřováno na aktivní konzumenty, aktivní čtenáře se zájmem o literaturu, kteří se nadchnou pro chytrý reklamní projekt (nerozlišují ho oproti nezávislým projektům, přijali svět reklamy za svůj), zároveň aktivně pročítají blogy, umí se ke svému oblíbenému webu opakovaně vracet...

Pravděpodobně to jsou fanoušci Microsoftu či uživatelé, kteří jsou s jeho výrobky standardně sžití. V tom případě se jedná pouze o jakýsi bonus, něco navíc pro stávající fandy.

Hynek a Ester si dopisují

Čtenáři se v doplněné verzi novely setkávají s postavami Hynkem a Ester. Ti dostali ve fikčním světě zadání od Microsoftu vytvořit román veřejným dopisováním si. Kniha je doplněna ještě druhou linií, tedy rozhovory fikčních autorů Michaly a Miloše, kteří se v průběhu psaní dorozumívají přes chat.

Setkávání
Setkávání | Foto: Aktuálně.cz

Svět Hynka a Ester je naplněný nenaplněnou touhou po vážnějším vztahu. A během toho cloudují, civí do prázdných stránek ve Wordu, používají tablet apod.

Miloš a Michala zase používají Skype, stejně jako jejich postavy by bez cloudu nic nedokázali napsat, ještě, že mají s sebou ten tablet, co jim tak velkoryse Microsoft poskytl apod.

Vytvářejí tedy další přiznanou propagaci na propagační příběh svých postav. To, co má být přiznaně umělé, je ještě násobně umělejší, podobně jako modrá poleva na hamburgru z fastfoodu.

Popravdě, momenty takto znásobené propagace jsou otravné. Naštěstí se podařilo autorům jít přeci jen dál. Spojili napětí ze šmírování dvou postav, které se spolu seznamují, snaží se být vtipné, přeskakují do patosu, uhýbají... Autoři šikovně využívají drobné nuance touhy po setkání dvou neznámých lidí a zároveň přitažlivé anonymity, kterou jim internet poskytuje.

Setkávání
Setkávání | Foto: ruzovapanda.blogspot.cz

Ester: „Nevím, jestli žiju ve vlastním skleníku, každopádně je v něm hezky. Myšleno tak, že v něm lidé vypadají hezky. Ne vždy se v něm hezky dýchá.“

Hrají si trochu netradičně s metaforami, přesně na hraně klábosení a takového toho domácího filozofování. Fikční autoři Michala a Miloš často komentují vývoj děje postav. Daří se jim tím narušovat případný patos seznamování. Postavy se snaží zaujmout, mudrují, vtipkují. Jsou to „oživlé Tamagotchi“. Jsou propagačním materiálem, který v sobě přiznává propagačnost, aby nabízel napětí komunikace.

Hynek: „ta holka byla batikovaná od hlavy až k patě, kdyby si sundala tričko, určitě by byla taky batikovaná“

...

„Nějak to není ta pravá a z jednorázovýho sundávání batikovanejch triček jsem už asi vyrost.“

Ester: „P.S.: Zvedej ženám telefony. Zaslouží si to. Rodí, mají migrény, PMS, menstruační bolesti... zaslouží si aspoň to, aby jim chlap zvednul telefon.“

Naopak čtenář tvrdě narazí v nejpřipitomělejší sekci přiznaných „úvah na téma“:

Ester: „Wow, tohle jsem celé vypotila na tabletu. Buď na mě pyšný.“ nebo „Cloudové sdílení mi naprosto vyhovuje, celé MO365 mne překvapily tím, že je to kombinace něčeho, co si pamatuju ze školy z předmětu informační technologie (struktura, řád, posloupnost), a zároveň něčeho nového, je pro mě to dostatečně jednoduché a moderní na používání i teď.“

Hynek: „Baví mě ty on-line Office 365. Doteď jsem používal Dropbox a neuměl si bez něj představit život, ale Skydrive má něco navíc. Úpravu odkudkoliv na netu s plnohodnotnejma možnostma Office.“

I když se v případě Setkávání nejedná o ojedinělý počin - například káva Carte Noire vytvořila stránku, kde známí (Rudiš, Pawlovská atd.) i méně známí autoři publikují svoje povídky a další texty. Káva má ke čtení hodně blízko a kavárenská kultura k tomu přímo vybízí. Je tu jasná cílová skupina, pro kterou je produkt vytvořen.

Mimochodem - bez adorace výrobků této kavárenské společnosti - jejich příběhy fungují jako pochopitelný a příjemný bonus, jenž může skutečně zvedat čtenářskou obec využívající jiné výrobky.

Setkávání
Setkávání | Foto: ruzovapanda.blogspot.cz

Wunderman se společně s Microsoftem pokusili pomocí Setkávání polidštit svět IT. Zároveň vycházeli ze snahy vyjádřit onu MOŽNOST lidské teploučké (ve smyslu hřejivé) komunikace. Tendence vytvářet PR články, které se tváří jako nezávislý komentář v novinách, jsou psány dokonce podobnou typografií jako ostatní nezávislé texty daného deníku, to jsou zřejmé cesty do pekel. Sice mohou nabízet zajímavé čtení pro konzumenta, ale ona nepřiznaná závislost je rozčilující a pro konzumenta příliš znejisťující. V případě Setkávání nešlo o tvorbu nezávislého díla. Autoři se nevyhnuli vlastní sebecenzuře a výrazné adoraci zadavatele.

Setkávání odvádí pozornost od ostatních konkurenčních výrobků. Vytváří konzistentní svět, kde panuje Microsoft, možná to rozčiluje, nebaví, ale je to jediná existující značka, kterou lze vzájemně propojit, jako se propojily ony dvě postavy. A už nějak čtenář nepřemýšlí o sdílení souborů pomocí emailu a jiných neMicrosoft cest. Takže funkční lobotomie čtenáře se daří a může bavit.

P.S. A protože Setkávání bylo napsané na tabletech (alespoň se tak prezentuje), zkusil jsem tento text taky tak napsat. Nešlo to.

Setkávání si lze přečíst ZDE

Blog Michelle je ZDE

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 4 hodinami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy