36 filmových zážitků pro rok 2014. Na co se těšit v kinech?

36 filmových zážitků pro rok 2014. Na co se těšit v kinech?
Drama Špinavý trik (American Hustle) režiséra Davida O. Russella je žhavým kandidátem na Oscara. Filmař za své dva předchozí snímky získal nominace (Terapie láskou, Fighter) na Oscara i Zlaté glóby. Špinavý trik vychází ze skutečného skandálu v USA, kdy pár podvodníků musel spolupracovat s agentem FBI. V hlavních rolích uvidíme Jennifer Lawrence, Bradleyho Coopera, Christiana Balea a Amy Adams. Premiéra 23. ledna.
Matthew McConaughey pro roli AIDS aktivisty Rona Woodroofa v Klubu poslední naděje zhubl kolem osmnácti kilogramů. Jeho výkon se tipuje jako kandidát na oscarovou nominaci. Hlavním hrdinou je elektrikář a příležitostný jezdec rodea Ron Woodroof, který se od lékařů dozvídá, že má AIDS a že mu nezbývá více než 30 dnů života. Doktoři si s tehdy novou smrtelnou nemocí nevědí rady a tak Ronovi víceméně dokážou poradit jediné - pošlou jej domů umřít. Ale Ron to nevzdává, pouští se do bitvy o svůj život s lékaři, farmaceutickými firmami, úředníky a hledá cestu jak přežít. Vyráží do Mexika, ale nehledá tam drogové bosse, hledá alternativní možnosti léčby AIDS a jeho šancí se tak stane mezinárodní černý trh s neschválenými léky. Premiéra 23. ledna.
Divadelní hra Srpen v zemi indiánů od Tracyho Lettse dostala Pullitzerovu cenu. V české distribuci film s hvězdným obsazením, v němž září jména Julie Roberts, Meryl Streep či Ewana McGregora, dostal titul Blízko od sebe. Světovou premiéru měl snímek August: Osage county na filmovém festivalu v Torontu. Vypráví o rodině, která se náhle sjíždí do rodného domu, protože otec zmizí. Tři dcery, jejich partneři a potomci. Přichází čas k rodinným debatám a zúčtováním. Probírají se staré křivdy a rány. Premiéra 30. ledna.
Na filmová plátna se vrací v rámci Projektu 100 slavná filmová esej Godfreye Reggia s hudbou Philipa Glasse. Koyaanisqatsi se zabývá v krásných obrazech plynoucích nad minimalistickou hudební kompozicí vztahem člověka a moderní technologie, civilizace. Na tento snímek pak navázaly filmy Powaqqatsi (1988) a Naqoyqatsi (2002). Na velkém plátně rozhodně velký zážitek i po jedenatřiceti letech od jeho vzniku. Obnovená premiéra 30. ledna.
Foto: Aktuálně.cz
Kultura Kultura
24. 1. 2014 11:13
Vybrali jsme 33 filmových perel, které jistě poteší nejednoho filmového fanouška. Doufáme, že se nabídka ještě rozšíří o snímky z festivalů v Berlíně a Cannes.

Vybrali jsme 33 filmů, které do kin nepřilákají masy diváků, ale mohou být zážitkem pro filmové fajnšmekry. Takových filmů bude ještě v průběhu roku přibývat, protože není zdaleka jasný program filmových festivalů Berlinale (únor), ani Cannes (květen), o nichž vás budeme informovat přímo z místa jejich konání. Prvním velkým festivalem roku je pravidelně americký Sundance, proto jsme vybrali z jeho programu pět očekávaných festivalových hitů, které tam budou mít premiéru a rozhodně se s nimi potkáme i v na dalších přehlídkách. Zajímavé návraty letos zprostředkuje také Projekt 100. Milovníci filmu, račte vstoupit!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává ve střešovické nemocnici

Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to v neděli řekl Petr Macinka z Institutu Václava Klause. Exprezident podle něj pokračuje v léčbě na urologické klinice. Klaus se do nemocnice vrátil ve čtvrtek na doléčení předchozích potíží, Macinka ve čtvrtek jeho setrvání v péči lékařů odhadl na několik dnů.

Klaus o předminulém víkendu podle deníku Právo strávil v nemocnici dvě noci. V úterý 14. září se ale do nemocnice vrátil, propuštěn z ní byl v pátek 17. září. Při odjezdu řekl novinářům, že měl velmi vysoký tlak a také žaludeční komplikace. Ze začátku se kvůli problémům s tlakem necítil dobře, později si volný čas krátil čtením časopisů. Lékaři mu předepsali léky, některé měl už podle svých slov předtím. V neděli pak do nemocnice přijel na kontrolu.

Do ÚVN byl znovu převezen ve čtvrtek. "Problém je ještě třeba doléčit. Je to nepříjemné, ale snad ne na dlouho," řekl Macinka ve čtvrtek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy