36 filmových zážitků pro rok 2014. Na co se těšit v kinech?

36 filmových zážitků pro rok 2014. Na co se těšit v kinech?
Drama Špinavý trik (American Hustle) režiséra Davida O. Russella je žhavým kandidátem na Oscara. Filmař za své dva předchozí snímky získal nominace (Terapie láskou, Fighter) na Oscara i Zlaté glóby. Špinavý trik vychází ze skutečného skandálu v USA, kdy pár podvodníků musel spolupracovat s agentem FBI. V hlavních rolích uvidíme Jennifer Lawrence, Bradleyho Coopera, Christiana Balea a Amy Adams. Premiéra 23. ledna.
Matthew McConaughey pro roli AIDS aktivisty Rona Woodroofa v Klubu poslední naděje zhubl kolem osmnácti kilogramů. Jeho výkon se tipuje jako kandidát na oscarovou nominaci. Hlavním hrdinou je elektrikář a příležitostný jezdec rodea Ron Woodroof, který se od lékařů dozvídá, že má AIDS a že mu nezbývá více než 30 dnů života. Doktoři si s tehdy novou smrtelnou nemocí nevědí rady a tak Ronovi víceméně dokážou poradit jediné - pošlou jej domů umřít. Ale Ron to nevzdává, pouští se do bitvy o svůj život s lékaři, farmaceutickými firmami, úředníky a hledá cestu jak přežít. Vyráží do Mexika, ale nehledá tam drogové bosse, hledá alternativní možnosti léčby AIDS a jeho šancí se tak stane mezinárodní černý trh s neschválenými léky. Premiéra 23. ledna.
Divadelní hra Srpen v zemi indiánů od Tracyho Lettse dostala Pullitzerovu cenu. V české distribuci film s hvězdným obsazením, v němž září jména Julie Roberts, Meryl Streep či Ewana McGregora, dostal titul Blízko od sebe. Světovou premiéru měl snímek August: Osage county na filmovém festivalu v Torontu. Vypráví o rodině, která se náhle sjíždí do rodného domu, protože otec zmizí. Tři dcery, jejich partneři a potomci. Přichází čas k rodinným debatám a zúčtováním. Probírají se staré křivdy a rány. Premiéra 30. ledna.
Na filmová plátna se vrací v rámci Projektu 100 slavná filmová esej Godfreye Reggia s hudbou Philipa Glasse. Koyaanisqatsi se zabývá v krásných obrazech plynoucích nad minimalistickou hudební kompozicí vztahem člověka a moderní technologie, civilizace. Na tento snímek pak navázaly filmy Powaqqatsi (1988) a Naqoyqatsi (2002). Na velkém plátně rozhodně velký zážitek i po jedenatřiceti letech od jeho vzniku. Obnovená premiéra 30. ledna.
Foto: Aktuálně.cz
Kultura Kultura
24. 1. 2014 11:13
Vybrali jsme 33 filmových perel, které jistě poteší nejednoho filmového fanouška. Doufáme, že se nabídka ještě rozšíří o snímky z festivalů v Berlíně a Cannes.

Vybrali jsme 33 filmů, které do kin nepřilákají masy diváků, ale mohou být zážitkem pro filmové fajnšmekry. Takových filmů bude ještě v průběhu roku přibývat, protože není zdaleka jasný program filmových festivalů Berlinale (únor), ani Cannes (květen), o nichž vás budeme informovat přímo z místa jejich konání. Prvním velkým festivalem roku je pravidelně americký Sundance, proto jsme vybrali z jeho programu pět očekávaných festivalových hitů, které tam budou mít premiéru a rozhodně se s nimi potkáme i v na dalších přehlídkách. Zajímavé návraty letos zprostředkuje také Projekt 100. Milovníci filmu, račte vstoupit!

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Český fyzik Křivánek získal prestižní Kavliho cenu

Fyzik českého původu Ondřej Křivánek se stal jedním z držitelů prestižní vědecké Kavliho ceny za rok 2020. Sedm laureátů oceněných za přínos v oblasti astrofyziky, nanověd a neurověd vyhlásila Norská akademie věd. Křivánek, který se věnuje transmisní elektronové mikroskopii, byl vyznamenán v oboru nanotechnologií.

"Kavliho cena v oblasti nanověd byla udělena čtyřem vědcům za vynález čoček s korekcí aberací (vad zobrazení) v elektronových mikroskopech, které umožnily vědcům na celém světě sledovat struktury a chemické složení materiálů ve třech rozměrech v bezprecedentně malých měřítkách," uvádí se v tiskovém prohlášení akademie.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

S růstem platů učitelů ministerstvo počítá i nadále, hlásí Plaga

Ministerstvo školství stále počítá s růstem platů učitelů v příštím roce o devět procent, jak se na tom loni domluvil ministr Robert Plaga (ANO) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Podle úřadu nadále platí závazek programového prohlášení vlády, podle kterého má být průměrný plat pedagogů v příštím roce kolem 47 000 korun. Údaje o průměrných platech ve školství za letošní první čtvrtletí zatím ministerstvo nemá. K dispozici budou asi na konci června. Loni brali pedagogové v průměru 40 111 korun.

"Závazek programového prohlášení vlády platí, a platný střednědobý výhled na rok 2021 tak navýšení platů pedagogických pracovníků o devět procent obsahuje, stejně tak jako navýšení platů nepedagogů," uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Schillerová podle ní sdělí ministerstvu návrh příjmů a výdajů na rok 2021 do 15. srpna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy