Svěrák: Medomet není zbraň! Včelařský zázrak slaví 150 let

Magazín Magazín
8. 7. 2015 14:53
Letos uplyne 150 let od vynálezu medometu, se kterým přišel Čecho-Italo-Rakušan Franz Hruschka. Při této příležitosti vznikl "cimrmanovský" spot se Zdeňkem Svěrákem.
Vynález medometu | Video: Medomet

Brno - Medomet, nenahraditelná pomůcka všech včelařů, letos oslaví 150 let výročí svého vzniku. Při této příležitosti vznikl krátký informační spot, ve kterém významný vynález představil Zdeněk Svěrák. Natočení videa v cimrmanovském duchu se chopil reklamní režisér Štěpán Vodrážka.

Video, které zároveň vzniklo jako pozvánka na mezinárodní setkání včelařů a přátel včel, by také mělo dostat nástroj známý pouze úzkému okruhu lidí do povědomí širší společnosti.

"Nevčelař si pod pojmem ´medomet´ vybaví spíš ničivou zbraň než stroj, díky kterému je vůbec možné med vytáčet," vysvětlil redaktor časopisu Moderní včela Petr Texl.

Vynález Franze Hruschky, který ulehčuje získávání medu z včelích pláství, byl představen v roce 1865 na 14. kočovném sjezdu včelařů německých a rakouských v Brně za bouřlivého potlesku všech přítomných.

"Celou věc, připomínající vejce Kolumbovo, lze říci slovy: záleží v použití síly odstředivé. Snadno se o tom můžete přesvědčiti, budete-li v malém měřítku opakovati pokus, který mne na tuto myšlenku přivedl. Připevněte víčko dýmky, na něž jste položili kousek odvíčkovaného plástu, na motouz, zatočte jím v kruhu a uvidíte, jak snadno se med od plástu  oddělí," předvedl tehdy Hruschka princip medometu.

Ke speciální pomůcce mají blízko také oba hlavní aktéři spotu. Zdeněk Svěrák se totiž narodil do včelařské rodiny, včelám se věnoval už jeho tatínek a koníček po něm dnes převzal i jeho syn, režisér Jan Svěrák.

"Včelaření přeskočilo z mého otce na mého syna. Já jsem tomu nepropadl, protože nemám potřebnou trpělivost zakousnout se do té vědy, číst si patřičnou literaturu, vyhledávat informace," vysvětluje Zdeněk Svěrák.

Vynálezce medometu Franz Hruschka je podle režiséra videa Štěpána FOK Vodrážky, který se ke včelaření dostal díky svojí manželce, tak trochu cimrmanovskou figurou už pro svůj nevyjasněný čecho-italsko-rakouský původ.

"Zdeněk Svěrák, kterého si přáli sami včelaři, mi proto přišel jako naprosto skvělá volba a celé video jsem pojal v duchu cimrmanovských přednášek a estetiky," popisuje vznik spotu, který se natáčel v prostorách Národního zemědělského muzea.

Mezinárodní setkání včelařů a přátel včel proběhne koncem září v Lužánkách a na setkání jsou pozváni včelaři a milovníci medu z celé Evropy, protože Franz Hruschka byl fenomén celého Rakouska – Uherska. "Očekáváme mimo jiné i včelaře z městečka Dolo u Benátek, kde Franz Hruschka ke konci života žil a kde se věnoval naplno včelařské a zlepšovatelské činnosti," zve pořadatel Petr Texl.

 

Právě se děje

Další zprávy