Svěrák: Medomet není zbraň! Včelařský zázrak slaví 150 let

Magazín Magazín
8. 7. 2015 14:53
Letos uplyne 150 let od vynálezu medometu, se kterým přišel Čecho-Italo-Rakušan Franz Hruschka. Při této příležitosti vznikl "cimrmanovský" spot se Zdeňkem Svěrákem.
Vynález medometu | Video: Medomet

Brno - Medomet, nenahraditelná pomůcka všech včelařů, letos oslaví 150 let výročí svého vzniku. Při této příležitosti vznikl krátký informační spot, ve kterém významný vynález představil Zdeněk Svěrák. Natočení videa v cimrmanovském duchu se chopil reklamní režisér Štěpán Vodrážka.

Video, které zároveň vzniklo jako pozvánka na mezinárodní setkání včelařů a přátel včel, by také mělo dostat nástroj známý pouze úzkému okruhu lidí do povědomí širší společnosti.

"Nevčelař si pod pojmem ´medomet´ vybaví spíš ničivou zbraň než stroj, díky kterému je vůbec možné med vytáčet," vysvětlil redaktor časopisu Moderní včela Petr Texl.

Vynález Franze Hruschky, který ulehčuje získávání medu z včelích pláství, byl představen v roce 1865 na 14. kočovném sjezdu včelařů německých a rakouských v Brně za bouřlivého potlesku všech přítomných.

"Celou věc, připomínající vejce Kolumbovo, lze říci slovy: záleží v použití síly odstředivé. Snadno se o tom můžete přesvědčiti, budete-li v malém měřítku opakovati pokus, který mne na tuto myšlenku přivedl. Připevněte víčko dýmky, na něž jste položili kousek odvíčkovaného plástu, na motouz, zatočte jím v kruhu a uvidíte, jak snadno se med od plástu  oddělí," předvedl tehdy Hruschka princip medometu.

Ke speciální pomůcce mají blízko také oba hlavní aktéři spotu. Zdeněk Svěrák se totiž narodil do včelařské rodiny, včelám se věnoval už jeho tatínek a koníček po něm dnes převzal i jeho syn, režisér Jan Svěrák.

"Včelaření přeskočilo z mého otce na mého syna. Já jsem tomu nepropadl, protože nemám potřebnou trpělivost zakousnout se do té vědy, číst si patřičnou literaturu, vyhledávat informace," vysvětluje Zdeněk Svěrák.

Vynálezce medometu Franz Hruschka je podle režiséra videa Štěpána FOK Vodrážky, který se ke včelaření dostal díky svojí manželce, tak trochu cimrmanovskou figurou už pro svůj nevyjasněný čecho-italsko-rakouský původ.

"Zdeněk Svěrák, kterého si přáli sami včelaři, mi proto přišel jako naprosto skvělá volba a celé video jsem pojal v duchu cimrmanovských přednášek a estetiky," popisuje vznik spotu, který se natáčel v prostorách Národního zemědělského muzea.

Mezinárodní setkání včelařů a přátel včel proběhne koncem září v Lužánkách a na setkání jsou pozváni včelaři a milovníci medu z celé Evropy, protože Franz Hruschka byl fenomén celého Rakouska – Uherska. "Očekáváme mimo jiné i včelaře z městečka Dolo u Benátek, kde Franz Hruschka ke konci života žil a kde se věnoval naplno včelařské a zlepšovatelské činnosti," zve pořadatel Petr Texl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

V Českém Švýcarsku byl v noci klid, drony objevily tři místa s vyšší teplotou

V národním parku České Švýcarsko byl v noci klid, drony objevily tři místa se zvýšenou teplotou v okolí Pravčické brány a Kozího hřbetu, uvedli v sobotu ráno hasiči.

V pátek hasiči požár po 20 dnech dohasili, nyní pokračuje fáze takzvané technologické pomoci, kterou koordinuje štáb Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje. V sobotu se začnou vracet domů obyvatelé evakuovaných částí Hřenska a osad Mezná a Mezní Louky. Pro turisty zůstává tato část národního parku zavřená.

Podle generálního ředitele hasičského záchranného sboru Vladimíra Vlčka budou dál požářiště monitorovat také drony s termokamerami. Vrtulníky, které se na boji s ohněm podílely, v pátek odletěly, ještě odpoledne ale nabíraly vodu z Labe a prolévaly půdu nad Hřenskem. Ohniska je podle Vlčka důležité hlídat a případně včas zasáhnout. Helikoptéry se tak mohou v případě potřeby do oblasti vrátit do 30 minut.

před 34 minutami

Sněmovna reprezentantů schválila Bidenův sociální a klimatický balík

Americká Sněmovna reprezentantů schválila balík sociálních a klimatických opatření. Balík počítá s výdaji ve výši zhruba 430 miliard dolarů, které chce vláda použít například na snižování uhlíkových emisí. Na ekologická opatření je vyčleněno 374 miliard dolarů (devět bilionů Kč) a vláda plánuje zavést či zvýšit podporu pro nákup elektromobilů či instalaci solárních panelů a větrných elektráren.

Plánují se také daňové úlevy pro jadernou energetiku či technologie zachycování oxidu uhličitého. Dalších 64 miliard dolarů chce administrativa utratit ve zdravotnictví. Nový zákon umožňuje vládnímu programu zdravotního pojištění Medicare vyjednávat s farmaceutickými společnostmi o cenách léků, což by podle navrhovatelů mohlo vést k výrazným úsporám.

Plán počítá s dodatečnými příjmy či úsporami ve výši až 740 miliard dolarů v příštích deseti letech. Balík zavádí novou daň se sazbou 15 procent pro firmy s ročním ziskem nad jednu miliard dolarů. Odhadovaný výnos za deset let je 258 miliard dolarů. Dalších 70 miliard dolarů by do státní kasy měla přinést během deseti let nová daň ze zpětného odkupu akcií. Úspory realizované v programu Medicare pak Rozpočtový úřad Kongresu (CBO) odhaduje na 288 miliard dolarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy