Svěrák: Medomet není zbraň! Včelařský zázrak slaví 150 let

Magazín Magazín
8. 7. 2015 14:53
Letos uplyne 150 let od vynálezu medometu, se kterým přišel Čecho-Italo-Rakušan Franz Hruschka. Při této příležitosti vznikl "cimrmanovský" spot se Zdeňkem Svěrákem.
Vynález medometu | Video: Medomet

Brno - Medomet, nenahraditelná pomůcka všech včelařů, letos oslaví 150 let výročí svého vzniku. Při této příležitosti vznikl krátký informační spot, ve kterém významný vynález představil Zdeněk Svěrák. Natočení videa v cimrmanovském duchu se chopil reklamní režisér Štěpán Vodrážka.

Video, které zároveň vzniklo jako pozvánka na mezinárodní setkání včelařů a přátel včel, by také mělo dostat nástroj známý pouze úzkému okruhu lidí do povědomí širší společnosti.

"Nevčelař si pod pojmem ´medomet´ vybaví spíš ničivou zbraň než stroj, díky kterému je vůbec možné med vytáčet," vysvětlil redaktor časopisu Moderní včela Petr Texl.

Vynález Franze Hruschky, který ulehčuje získávání medu z včelích pláství, byl představen v roce 1865 na 14. kočovném sjezdu včelařů německých a rakouských v Brně za bouřlivého potlesku všech přítomných.

"Celou věc, připomínající vejce Kolumbovo, lze říci slovy: záleží v použití síly odstředivé. Snadno se o tom můžete přesvědčiti, budete-li v malém měřítku opakovati pokus, který mne na tuto myšlenku přivedl. Připevněte víčko dýmky, na něž jste položili kousek odvíčkovaného plástu, na motouz, zatočte jím v kruhu a uvidíte, jak snadno se med od plástu  oddělí," předvedl tehdy Hruschka princip medometu.

Ke speciální pomůcce mají blízko také oba hlavní aktéři spotu. Zdeněk Svěrák se totiž narodil do včelařské rodiny, včelám se věnoval už jeho tatínek a koníček po něm dnes převzal i jeho syn, režisér Jan Svěrák.

"Včelaření přeskočilo z mého otce na mého syna. Já jsem tomu nepropadl, protože nemám potřebnou trpělivost zakousnout se do té vědy, číst si patřičnou literaturu, vyhledávat informace," vysvětluje Zdeněk Svěrák.

Vynálezce medometu Franz Hruschka je podle režiséra videa Štěpána FOK Vodrážky, který se ke včelaření dostal díky svojí manželce, tak trochu cimrmanovskou figurou už pro svůj nevyjasněný čecho-italsko-rakouský původ.

"Zdeněk Svěrák, kterého si přáli sami včelaři, mi proto přišel jako naprosto skvělá volba a celé video jsem pojal v duchu cimrmanovských přednášek a estetiky," popisuje vznik spotu, který se natáčel v prostorách Národního zemědělského muzea.

Mezinárodní setkání včelařů a přátel včel proběhne koncem září v Lužánkách a na setkání jsou pozváni včelaři a milovníci medu z celé Evropy, protože Franz Hruschka byl fenomén celého Rakouska – Uherska. "Očekáváme mimo jiné i včelaře z městečka Dolo u Benátek, kde Franz Hruschka ke konci života žil a kde se věnoval naplno včelařské a zlepšovatelské činnosti," zve pořadatel Petr Texl.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 5 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy