Londýn – Vědci z univerzity v Cambridge pod vedením Stefana Martianiho vyřešili zajímavý fyzikální problém. Měli 128 tenisových míčků a přemýšleli, kolikrát je lze různě uspořádat do jedné krabice.
K vypočítání výsledku by potřebovali desítky let, vytvořili proto speciální počítačový program, který stovky hodin prováděl výpočty a dobral se k číslu, jež zdaleka převyšuje počet částic ve vesmíru. Odborníci doufají, že tato metoda bude moct být využita i k předpovídání hrozících lavin. Informoval o tom server Digital Journal.
Studie publikovaná v časopise Physical Review ukazuje, jak lze vypočítat tzv. konfigurační entropii (jeden ze zásadních pojmů fyziky řešící pravděpodobnosti možných stavů daného systému, pozn. red.). Nový počítačový systém pomůže vědcům k měření neuspořádaných částic v rámci systému nebo určité konstrukce, bude tedy možné studovat například vodní částice v jezeře nebo částice písku či sněhu. Vědci věří, že jim nová metoda pomůže předpovědět i pohyb lavin.
"Vyřešením tohoto problému jsme otevřeli nezmapované území. Tento postup by mohl být použit kdekoli, kde se snaží lidé pracovat na všech možných řešeních problému," řekl pro Science Daily vedoucí projektu Stefano Martiniani, který uvádí, že počet možných uspořádání 128 míčků v krabici byl vypočten počítačem na číslo, které by se dalo vyjádřit 250 nulami.
"Samozřejmě je to ještě dlouhá cesta, než budeme schopni předpovědět laviny nebo určit přesunutí písečných dun, ale jednoho dne bychom chtěli tyto problémy řešit," říká fyzik s tím, že k výpočtům možných uspořádání je nutné zohlednit také změny, které se na nich podílejí, například vítr nebo teplotu.