Společensky aktivní lidé, kteří jsou odolní proti stressu, mají až o polovinu nižší šanci, že budou postižení demencí, než lidé, kteří se příliš s lidmi nestýkají a snadno se vystresují.
Tvrdí to studie, kterou zveřejnil odborný časopis Nerology.
"Výzkumy už v minulosti prokázaly, že chronická úzkost dokáže ovlivnit části mozku a může přispět ke vzniku demence," vysvětlili vědci.
"Naše studie ale dokazuje, že klidné a otevřené osobnosti, které žijí aktivním společenským životem, mají rizika vzniku demence ještě nižší," dodali.
Problémy se ztrátou paměti, orientace a dalšími podobnými příznaky stařecké demence nebo Alzheimerovy nemoci trpí na světě podle odhadů asi 24 milionů lidí.
Do roku 2040 by toto číslo mělo podle vědců vzrůst až čtyřnásobně.
Švédští výzkumníci šest let sledovali celkem 506 starých lidí, kteří nevykazovali známky demence. Pravidelně vyplňovali dotazníky, ve kterých popisovali svůj životní styl.
V průběhu experimentu se vyvinuly příznaky demence u 144 sledovaných lidí. Společensky aktivním a klidnějším lidem se přitom onemocnění vyhnulo mnohem častěji.
"Dobrá zpráva je, že svůj životní styl může změnit každý," uzavírají výzkum vědci. "Jde ale o první výsledky a přesná souvislost mezi přístupem k životu a vzniku demence je zatím nejasná."