Foto: Spadlá veverčata i osamělí zajíčci. Češi zachrání tisíce zvířat, mnohá zbytečně

Foto: Spadlá veverčata i osamělí zajíčci. Češi zachrání tisíce zvířat, mnohá zbytečně
Na začátek důležité upozornění. Uvidíte-li takováto nezraněná, leč osamělá mláďata ve volné přírodě, nesahejte na ně ani je nevozte do záchranných stanic. "Každé jaro se do záchranných stanic dostávají úplně zbytečně stovky mláďat zajíců, srnčat a kolouchů. Lidé je najdou spokojeně ležet v trávě. Domnívají se, že když jsou bez matky, jsou to opuštění sirotci. Odnesou je a myslí si, že je tím zachrání," popisuje Záchranná stanice (ZS) Rajhrad u Brna.
Opak však může být pravdou. Samice svoje mláďata neopustila, jen se vzdálila pro potravu. Když ale přijde k potomkům, na které sahal člověk, může je odvrhnout. Takže i když naleznete mládě u silnice, kde mu hrozí reálné nebezpečí, poponeste ho maximálně o 20 metrů dál a pokud možno ne v rukou, ale třeba v listí či na větvičkách. (Na snímku péče o zbytečně odebraná mláďata čejek chocholatých v ZS Pavlov.)
Mláďata savců, která evidentně nestrádají, nepískají, nekňučí, nejsou promoklá, prochladlá či zraněná, zkrátka pomoc člověka nepotřebují. (Odchov kuních mláďat v ZS Pasíčka nedaleko Skutče.)
ZS Rajhrad ukazuje jako příklad nesamostatných mláďat, ke kterým je skutečně třeba volat odborníka, tyto čerstvě narozené ježky.
Foto: Archiv ČSOP
Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 22. 2. 2019 10:14
Záchranou volně žijících zvířat se zabývají stanice pro handicapované živočichy, které jsou začleněny do Národní sítě záchranných stanic, koordinované Českým svazem ochránců přírody. Pokrývají celé Česko a ročně jimi projde víc než deset tisíc živočichů. Nejčastěji jsou přijímána zvířata poraněná dopravou, nárazem na skleněnou plochu, popálená elektrickým proudem či postřelená. Až třetinu zvířat ovšem lidi zachraňují zbytečně, aniž by byla ve skutečném ohrožení, čímž jim často zničí život. Polovinu klientů záchranných stanic se každoročně podaří vrátit zpět do přírody. Podívejte se na zachráněná zvířata i rady odborníků, na co dávat pozor.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy