Šimpanzi mají stejná práva jako lidi, potvrdil soud v USA

Magazín Magazín
23. 4. 2015 9:27
Vrchní soud v New Yorku přiznal šimpanzům stejná práva jako lidem. Kontroverzní rozhodnutí rozděluje americké právníky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: http://www.help-primates.org

New York – V soudním sporu ohledně práv dvou šimpanzů došlo po dvou letech k významnému posunu. Soudkyně newyorského vrchního soudu přiznala dvěma primátům sloužícím momentálně pro výzkumné účely stejné právní postavení jako lidem, píše deník The Independent.

Na základě soudního rozhodnutí jsou tak k dalšímu jednání přivoláni právní zástupci univerzity Stony Brook z Long Islandu, kde jsou šimpanzi Hercula a Lea "drženi" v rámci vědecké studie o vývoji lidského bipedalismu. V případě potvrzení rozsudku budou zvířata propuštěna.

Případ se u soudu nižší instance objevil poprvé v roce 2013. Žaloba neziskové organizace Nonhuman Rights Project (NhRP) bojující za práva dvou primátů, která požadovala jejich přemístění z univerzity do přírodní rezervace na Floridě, byla tehdy zamítnuta. Aktivisté tehdy rovněž protestovali proti neblahému osudu dalších primátů, například šestadvacetiletého šimpanze Tommyho, kterého majitel chová v průhledném boxu.

Šimpanz má stejná práva jako člověk

Ochránci zvířat argumentovali tím, že šimpanzi jsou lidem geneticky natolik podobní, že by měli mít stejné právní postavení. Skupina hodlá stejně bojovat i ve prospěch dalších inteligentních zvířat, například slonů a kosatek.

"Udělali jsem velký krok v boji za práva zvířat. Stojíme na prahu něčeho nového. Ať už to dopadne jakkoliv, necouvneme," řekl ředitel NhRP po rozhodnutí vrchního soudu v New Yorku pro časopis Science.

Řada právníků přesto varuje před předčasným optimismem. Jak upozorňuje profesor práv z kalifornské univerzity, rozhodnutí soudkyně může být hrou o čas. "Bylo by velmi překvapivé, kdyby soudkyně vydala takto zásadní rozhodnutí a nevyslechla ani argumenty druhé strany," dodal. Konečné rozhodnutí soudu bude známo začátkem května.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy