Šimpanzi mají stejná práva jako lidi, potvrdil soud v USA

Magazín Magazín
23. 4. 2015 9:27
Vrchní soud v New Yorku přiznal šimpanzům stejná práva jako lidem. Kontroverzní rozhodnutí rozděluje americké právníky.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: http://www.help-primates.org

New York – V soudním sporu ohledně práv dvou šimpanzů došlo po dvou letech k významnému posunu. Soudkyně newyorského vrchního soudu přiznala dvěma primátům sloužícím momentálně pro výzkumné účely stejné právní postavení jako lidem, píše deník The Independent.

Na základě soudního rozhodnutí jsou tak k dalšímu jednání přivoláni právní zástupci univerzity Stony Brook z Long Islandu, kde jsou šimpanzi Hercula a Lea "drženi" v rámci vědecké studie o vývoji lidského bipedalismu. V případě potvrzení rozsudku budou zvířata propuštěna.

Případ se u soudu nižší instance objevil poprvé v roce 2013. Žaloba neziskové organizace Nonhuman Rights Project (NhRP) bojující za práva dvou primátů, která požadovala jejich přemístění z univerzity do přírodní rezervace na Floridě, byla tehdy zamítnuta. Aktivisté tehdy rovněž protestovali proti neblahému osudu dalších primátů, například šestadvacetiletého šimpanze Tommyho, kterého majitel chová v průhledném boxu.

Šimpanz má stejná práva jako člověk

Ochránci zvířat argumentovali tím, že šimpanzi jsou lidem geneticky natolik podobní, že by měli mít stejné právní postavení. Skupina hodlá stejně bojovat i ve prospěch dalších inteligentních zvířat, například slonů a kosatek.

"Udělali jsem velký krok v boji za práva zvířat. Stojíme na prahu něčeho nového. Ať už to dopadne jakkoliv, necouvneme," řekl ředitel NhRP po rozhodnutí vrchního soudu v New Yorku pro časopis Science.

Řada právníků přesto varuje před předčasným optimismem. Jak upozorňuje profesor práv z kalifornské univerzity, rozhodnutí soudkyně může být hrou o čas. "Bylo by velmi překvapivé, kdyby soudkyně vydala takto zásadní rozhodnutí a nevyslechla ani argumenty druhé strany," dodal. Konečné rozhodnutí soudu bude známo začátkem května.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Při sebevražedném atentátu v Afghánistánu zemřelo dvacet lidí. Exploze vážně poničila nemocnici

Nejméně 20 lidí zemřelo ve čtvrtek při sebevražedném atentátu v afghánském městě Kalát, které je správním střediskem provincie Zábul na jihu země. Dalších přibližně 90 lidí utrpělo zranění, informuje agentura AP s odvoláním na místní úřady. K útoku se přihlásilo militantní hnutí Tálibán. Při explozi nákladního auta s výbušninami byla vážně poničena kalátská nemocnice. Podle Tálibánu byla cílem útoku budova patřící vládní zpravodajské službě. Agentura AP připomíná, že Afghánistán zažívá útoky ze strany Tálibánu od krachu mírových jednání se Spojenými státy téměř každý den.

Další zprávy