Hmyz v ohrožení. Z české přírody mizí řada druhů motýlů, brouků i kobylek

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 12. 3. 2019 0:17
V českých médiích rezonovala zpráva, že v průběhu příštích několika desetiletí může na světě vyhynout až 40 % druhů hmyzu. Jak se tato černá éra hmyzu promítla do české přírody? Po ohrožených druzích jsme pátrali s entomologem Igorem Malenovským z Ústavu botaniky a zoologie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity.
Foto: Wikimedia Commons - Rudi Verovnik (CC BY 3.0)

Bělásek východní

Bělásek východní se v minulosti vyskytoval i na jižní a střední Moravě. Ačkoliv na sousedním Slovensku stále ještě žije například v Nízkých Tatrách nebo ve Slovenském ráji, poslední nálezy na českém území pocházejí z 90. let z Nízkého Jeseníku.

"Na Moravě býval na některých lokalitách hojný, ovšem naposledy v 50. letech 20. století," konstatuje entomolog Igor Malenovský. Ústup podle odborníků zřejmě souvisí se změnou lesního hospodaření ve 20. století. Část lesních porostů bývala každých deset až dvacet let mýcena pro otop, takže lesy na mnoha místech tvořilo spíše nízké mlází. Jenže z těchto světlých porostů se později staly vysokokmenné stinné lesy, které tomuto světlomilnému, ale přitom lesnímu druhu pravděpodobně nevyhovují.

"Na Slovensku snad dosud přežívá kvůli tomu, že vhodných stanovišť je tam o něco více, zejména v horách. Ve střední Evropě byl tento druh vždy na hranici svého areálu a může zde být náchylnější k vymírání," dodává biolog. Široce rozšířený je tento druh ještě v jižní Evropě a v Asii.

 

Právě se děje

Další zprávy