Hmyz v ohrožení. Z české přírody mizí řada druhů motýlů, brouků i kobylek

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 12. 3. 2019 0:17
V českých médiích rezonovala zpráva, že v průběhu příštích několika desetiletí může na světě vyhynout až 40 % druhů hmyzu. Jak se tato černá éra hmyzu promítla do české přírody? Po ohrožených druzích jsme pátrali s entomologem Igorem Malenovským z Ústavu botaniky a zoologie na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity.
Modrásek hořcový
Modrásek hořcový | Foto: Shutterstock.com

Modrásek hořcový

Modrásek hořcový to nikdy neměl jednoduché. Když si člověk přečte něco o jeho složitém vývoji, přijde mu jako zázrak každý existující exemplář.

Samice totiž kladou vajíčka na již tak dost vzácné květy hořce, vylíhnuté housenky musí spadnout z rostliny a bezmocně čekat, zda se jich ujmou mravenci - tedy zda naletí na to, že je to jejich vlastní larva, odnesou si ji do mraveniště, které musí být opodál, a tam si ji vykrmí. Není divu, že mortalita těchto housenek je 80 až 90 procent.

"Asi to nikdy nebyl velmi hojný druh, nicméně to, že taková životní strategie během evoluce vůbec vznikla, znamená, že mu to alespoň dříve vycházelo," upozorňuje brněnský entomolog. Podle něj se hořec, "rezaví" mravenci, na které je modrásek vázán, i modrásek samotný dříve vedle sebe vyskytovaly zejména na ovčích a kozích pastvinách. Jenže i ty bývaly a už nejsou hojně rozšířené po celém českém území.

"Druh je ohrožený ústupem drobného pastevního obhospodařování, které se dnes už ekonomicky nevyplácí - přežívá hlavně v rezervacích a vojenských prostorech, kde je narušování vegetace místo pastvy simulováno pojezdy těžkých vozidel a výbuchy munice," popisuje vědec.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Zastupitelé západoněmecké obce z vedení sesadili člena neonacistické strany

Západoněmeckou obec Waldsiedlung již nevede člen krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD) Stefan Jagsch, v úterý ho zastupitelé odvolali a ve funkci ho vystřídala zástupkyně křesťanských demokratů (CDU). Informovala o tom agentura DPA.

Jagsch byl do funkce zvolen v září, a to i s pomocí hlasů CDU, sociálních demokratů (SPD) a liberálů (FDP), což vyvolalo na celoněmecké úrovni tvrdou kritiku. NDP je totiž označována za neonacistickou a zavedené strany s ní spolupracovat odmítají.

Ačkoli CDU, FDP a SPD oficiálně s NPD nespolupracují, zastupitelé těchto tří stran v hesenského Waldsiedlungu, kde žije asi 2600 lidí a který je součástí obce Altenstadt, to nerespektovali. Následnou kritiku odmítali s tím, že nikdo jiný o tuto funkci, která byla volná od června, zájem neměl a že stranická příslušnost nehrála žádnou roli.

Další zprávy